11:01 20. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Aleksandrovi-nimelise ansambli kontserditurnee kümnes Tšehhi linnas algab 11. mail Zlínis ja lõpeb 22. mail Plzeňis

Tšehhi aktivistid tahavad keelata Aleksandrovi ansambli esinemised

© Sputnik / Григорий Сысоев
Kultuur
lühendatud link
2632

Aleksandrovi-nimelise ansambli kontserditurnee kümnes Tšehhi linnas algab 11. mail Zlínis ja lõpeb 22. mail Plzeňis, kõik piletid neile kontsertidele on juba välja müüdud

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Liikumise Občanský Budíček (Rahvalik Äratus) eestvedajad on avaldanud avaliku kirja Tšehhi välisministrile Lubomír Zaorálekile nõudmisega tühistada sissesõiduviisad Aleksandrovi-nimelise ansambli liikmetele, kes on maikuus tulemas kontserdireisile Tšehhi Vabariiki.

Kollektiivi Tšehhi-turnee tegevjuht, laulja Jiří Klapka nimetas selliseid üleskutseid „teatud inimeste" sooviks aleksandrovlaste arvelt oma olematusest esile trügida, edastab portaal Sputnik Česká Republika.

Oma pöördumises väidavad kodanikuühiskonna aktivistid, et Aleksandrovi-nimelise ansambli näol ei ole tegemist kunstiilmingu, vaid propagandaasutusega, kes ülistab nõukogude võimu, Vene armeed ja Venemaa välispoliitikat.

„Ma ei taha oma kommentaariga seda pöördumist esile tõsta. Ütlen vaid, et pärast lennuõnnetust Musta mere kohal, kus hukkusid paljud ansambli juhtivad artistid,on nõudmine ellujäänud viisast ilma jätta täiesti ebakristlik," nentis Sputnikule aleksandrovlaste kontsertide tegevjuht Jiří Klapka.

Tema hinnangul tahetakse ansambli aupaiste najal järjekordselt „oma käsi soojendada, et teatud inimesed saaks end olematusest esile upitada".

„Sellele kirjale alla kirjutanud organisatsioonidest kahte on ülepea võimatu internetist leida. Kuid asi pole isegi selles. Kordan seda, mida olen juba korduvalt öelnud: üks asi on kunst, teine asi aga poliitika. Minu sügav veendumus on, et üht ei tasu teisega hirmutada. Ja nii arvab enamus Tšehhi ühiskonnast — kõik piletid aleksandrovlaste kontsertidele on välja müüdud, mis ütleb iseendast paljugi," väitis Klapka. 

Kodanikuaktivistide pöördumine ei saa ansambli külalisesinemiste plaane kuidagi segi lüüa, leiab tšehhi laulja. Varem on keeldumisest lubada ansamblil külaliskontsertide korraldamiseks riiki siseneda teatanud Eesti kaitseminister Margus Tsahkna. Tema nimetas ansamblit „tüüpiliseks vene propagandarelvaks" ja teatas, et Eestisse seda ei oodata.

Juubeliturnee

Aleksandrovi-nimelise ansambli maikuine kontserdireis läbi kümne Tšehhi linna kujuneb lauljatele-tantsijatele omamoodi juubeliturneeks, kuivõrd oma esimese kontserdi Prahas andsid aleksandrovlased täpselt 80 aastat tagasi.

„Juubeliturneel esitavad Aleksandrovi-nimelise ansambli artistid oma klassikalist repertuaari, kaasa arvatud laulud „Püha sõda" ja „Katjuuša", mida kollektiivi tšehhi austajad nii väga armastavad. Enamus pileteid neile kontsertidele on juba läbi müüdud. Külalistena teevad venemaalaste kontsertidel kaasa prantsuse mustlasansambli Gipsy 4 Ever lauljad ja tantsijad," ütles Klapka.

Tema sõnul tulevad paljud vene kollektiivi austajad kontsertidele mitte ainult selleks, et tuttavaid meloodiaid kuulata, vaid ka selleks, et mälestada ansambli 64 liiget, kes hukkusid 2016. aasta 25. detsembril Sotši all toimunud lennuõnnetuses. Nende mälestamiseks algavad kõik kontserdid minutilise leinaseisakuga.

Vene sõjaväelennuki hukupaigast ellujäänuid ei leitud
© Sputnik / Нина Зотина

Aleksandrovlaste Tšehhi-turnee algab 11. mail vabariigi idaosas Zlínis ning jõuab lõpule 22. mail Plzeňis riigi lääneosas. Seejärel suundub ansambel naaberriiki Slovakkiasse, kus korraldatakse samuti kümme kontserti.

Pärast Sotši kohal 25. detsembril 2016. aastal toimunud lennuõnnetust, mis nõudis ohvriks 92 inimese elu, kelle hulgas oli 64 Aleksandrovi-nimelise ansambli artisti ja kaastöötajat, teatas Venemaa kaitseministeerium otsusest kollektiiv taastada. Vähem kui kahe kuuga taastas ansambel oma loomingulise võimekuse. Hukkunute asemele astus uus põlvkond — parimad artistid üle kogu Venemaa. Juba 16. veebruaril esitles ansambel publikule Moskvas Vene Armee Akadeemilises Teatris oma uut kontserdikava.

Tagid:
keeld, sissesõidukeeld, propaganda, kontsert, kultuur, Aleksandrovi nimeline laulu- ja tantsuansambel, Jiří Klapka, Tšehhi, Venemaa

Peamised teemad