18:14 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Kultuur
lühendatud link
6440

Eesti filmilevis jõuab 12. mail kinodesse film „Kuningas Arthur: Mõõga legend“ – segu koomiksist, ulmest ja „uuest reaalsusest“ „Troonide mängu“ vaimus

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Tänavapätist kõrilõikja Arthur oma kuningast onu Vortigerni vastu — niiviisi on näinud legende Ümarlauarüütlitest briti režissöör Guy Ritchie, sedastab RIA Novosti.

Guy Ritchie on endale nime teinud krimikomöödiatega „Hunnik pappi ja suitsev kaheraudne" ja „Teemandirööv". Nüüd eelistab ta lihvida oma isiklikku stiili klassikaliste lugude najal, tuues nendegi tegevustikku oma peamise trumbi — dünaamilisuse ja usutavuse.

Arturiaanat, brittide kuulsast kuningast ja tema rüütlitest pajatavate legendide tsüklit jätkab Guy Ritchie film ainult peategelaste nimede, põhikujundite ja osaliselt tegevuskoha võrra. Camelot on kohal, Excalibur on kivisse löödud. Ühest küljest on tegemist klassikalise muinasjutuga, teisalt aga täiesti realistliku filmiga, kus me juba esimeses episoodiski ei näe mitte maagilisi koletisi, vaid on lossi ümber piiranud hiigelsuuri elevante. Guy Ritchie on loobunud traditsioonilistest mütoloogilistest olenditest ja pikkinud oma maailma täis üle-elusuuruses loomi ja linde.

Režissöör seadis endale ülesandeks müüti kaasajastada, seetõttu koondas ta oma filmi kõik tänapäevale omased põhisuundumused — nii filmograafilised kui ka ühiskondlikud. Peaeesmärgi teenistusse on rakendatud mitte ainult tegevustik, vaid ka filmikangelaste kostüümid, muusika ja tegevuspaik ise.

Foto on illustratiivne
© Sputnik / Евгений Биятов

Guy Ritchie lõi oma filmis paljurahvuselise ja multikultuurilise linna. Londiniumis õpetab Arthurit kaklema võitluskunstide kooli sensei, tema lähim kaaslane aga on mustanahaline sõjaveteran.

Selles pole iseendast midagi uut — Guy Ritchiele on alati meeldinud kaasata töösse eri rahvustest näitlejaid. Kuid „Kuningas Arthuri mõõga" puhul on lisandunud veel ka soolised permutatsioonid, mis samuti vastavad viimaste aastate suundumustele. Merlinit, Arthuri-lugude kohustuslikku ja väga olulist tegelast selles filmis ei ole. Kohe üldse mitte. Võlurite mentori koha on hõivanud naissoost Võlur, keda kehastab prantsuse näitlejanna Astrid Bergès-Frisbey.

Arthurit ennast mängib Charlie Hunnam, suures kinoilmas uus nägu. Tema välimus sobib suurepäraselt kokku „uue reaalsuse" teooriaga: Hunnam, kelle seniseks suurprojektiks on olnud osatäitmine mootorratorite jõugust kõnelevas seriaalis „Anarhia pojad", ei meenuta välimuselt sugugi õilsat kuningat, vaid pigem Londoni agulipätti. Kusjuures tema kehastatav Arthur ei kasvanud üles mitte kuningakojas ega ka metsas, vaid bordellis lõbutüdrukute käe all.

Londinium sobituks väga hästi seriaali „Troonide mäng". Eriti lihtne on seda Seitsme Kuningriigi linnana ette kujutada hetkel, kui näed veel ühe Arthuri kaaslase rollis Aidan Gillenit, kes Petyr Baelishi maskiga lausa niiöelda kokku kasvanud.

Guy Ritchiega tegi juba kolmandat korda koostööd näitleja Jude Law, kes näib pärast Watsoni rolli olevat saanud režissööri talismaniks. Justnimelt „Sherlockis" hakkas Ritchie oma uuele väljenduslaadile alust rajama. Tema linatöödes ei leidu ei liialt palju võitlusstseene ega ka ülemäära nappi tegevustikku. Kõik on täpselt nii, nagu olema peab, et vaatajal igav ei hakkaks, aga et ta samas ka visuaalsetest efektidest ära ei väsiks.

Guy Richie filmikeel, kaasa arvatud „Kuningas Arthuri mõõgas", on huvitav veel selle poolest, et sellest võib leida lõputult kõikvõimalikke viiteid. Sessamas Arthuri-filmis kerkivad esile seosed niihästi piiblilugude kui ka Disney „Lõvikuningaga".

Guy Ritchie on oma karjääri praeguses järgus ilmselgelt häälestatud frantsiiside loomisele. Ettevalmistused „Sherlocki" kolmanda osa ülesvõtmise kallal olid juba liiga kauaks venima jäänud, nii et Ritchie otsustas jäädvustada enda jaoks uue kauamängiva loo — igatahes kattekangast pole Ümarlaualt vee maha võetud.

Tagid:
kino, Arthur, Camelot, kuningas, Guy Ritchie

Peamised teemad