01:55 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Kultuur
lühendatud link
12230

Türi linna muuseumi näituse „Mäng on väikese inimese töö" koostaja Teet Reier loodab, et äratundmisrõõmu jätkub nii tänaste laste vanematele kui ka nende emadele-isadele

TALLINN, 22. mai — Sputnik. "Loomulikult ka lastele, kellele tuleb ehk üllatusena, et maailm ei koosnegi ainult nutiseadmetest, vaid selles on peidus palju enamat," vahendab Türi vallavalitus Reieri sõnu. 

„Näituse teokssaamises on suur roll Galina Reieril. Tema alustas kunagi Salvo nukkude kogumist, sinna lisandusid muud nõukaaegsed mängud ja mänguasjad: nukud, karud, jonnipunnid, kõiksugu plastmassist muinasjututegelased ja palju muud," selgitas Teet Reier.

Выставка игрушек Игра - работа для маленького человечка в Тюриском музее
© Фото : Teet Reier
Türi linna muuseumis saab uudistada näitust „Mäng on väikese inimese töö"

„Lisaks tänan näitusele kaasaaitajad ja selle mitmekesistajad: Laura Liblik, Ulvi Esko, Kristjan Männa, Ilmar ja Margus Tiitsma, Rene Viljat ning Erika Jaanhold Türi muuseumist. Erilised tänud veel Retla-Kabala kooli Kabala ja Oisu lasteaiale ning Heli Martinile." 

Millega siis mängiti veerand kuni pool sajandit tagasi? Teet Reier meenutab enda lapsepõlve, mis jääb 1960-70-ndate piirimaile. 

„Mänguasju oli toona vähevõitu ja palju neid maalapsele ikka raatsiti osta, temal ju mänguasjad koduõuel käepärast. Ja eks ta nii oligi. Ühed minu lapsepõlve lemmiklelud olid Türi metsakombinaadi tsehhist toodud klotsid ehk siis tootmisjäägid. Kuna seal tehti hüppenööri pulki, vankrirattaid ja palju muud põnevat, olid need jäägid mulle lapsepõlves legode eest," sõnas Reier.

Ta lisas, et kui koorem õue toodi, sai väljas toimetada, talvel aga suures taluköögis pliidi kõrval loovust arendada. "Klotsid toodi ju sinna varuks. Nii kerkisid põrandale lossid, sillad ja muud põnevad ehitised. Täpselt nii, nagu lapsel mõttelendu jagus," sõnas Reier.

Tagid:
muuseum, nõukogudeaegne, mänguasi, näitus, Teet Reier, Türi

Peamised teemad