01:13 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Kultuur
lühendatud link
Stenini-nimeline fotokonkurss (20)
4720

Meediagrupi „Rossija Segodnja" poolt Venemaa UNESCO asjade komisjoni egiidi all organiseeritud Rahvusvaheline noorte fotoreporterite konkurss avalikustas 2017. aasta tööde shortlisti, mille valis välja rahvusvaheline žürii

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Shortlisti valitud tööde autorid on 14 riigist. Prestiižne rahvusvaheline auhind antakse noortele autoritele kätte 2017. aasta sügisel Moskvas. Traditsiooniliselt eksponeeritakse võitjate töid Venemaal ja välismaal.

2017. aastal kasvas osavõtnud riikide hulk, mis näitab, et konkurss on kinnistunud rahvusvahelise areenina Venemaal, kus tõusevad esile uued nimed maailma fotograafias. 2017. aasta konkursi shortlisti koostasid Venemaa ja maailma fotokogukonna tunnustatud meistrid, keda juhtis ajakirja „Stern" fotodirektor Andreas Trampe. Konkursižürii vaatas läbi ligi 5000 noorte fotoreporterite tööd maailma 76 riigist neljas nominatsioonis: „Peauudis", „Sport", „Minu planeet" ja „Portree. Meie aja kangelane". Igas nominatsioonis hinnati kokurssantide töid kahes kategoorias: „Üksikfoto" ja „Fotoseeria".

"Konkursile esitatud tööde tase on aasta aastalt tõusnud, jutustused on üha rohkem läbi mõeldud, mis annab tunnistust noorte fotoajakirjanike meisterlikkuse kasvust. Sel aastal on samuti heameel teatada, et meie partnerite, Araabia meediagrupp Al Mayadeen TV, Šanghai Ühinenud meediagrupp ja Rahvusvaheline Punase risti komitee osalus võimaldas auhinnafondi suurendada, tänu millele antakse nende arvates parimatele fotodele shortlistides eriauhinnad. Konkursi laureaate on ees ootama palju huvitavat," märkis MIA "Rossija Segodnja" ühinenud fotoinformatsiooni direktsiooni direktor Alekstandr Štoll. 

Andrei Stenini nimelise fotokonkursi žürii esimees, ajakirja Stern fotodirektor Andreas Trampe: „Sel aastal on peaaegu kõik Stenini-nimelisele konkursile saadetud tööd kõrgel tasemel. Paeaegu kõigis neljas nominatsioonis shortlisti pääsenud fotoseeriaid iseloomustab kõrge kvaliteet ja hea teemaavamine. Tahan märkida, et kõige väljapaistvamad üksikfotod olid nominatsioonides „Peauudis" ja „Portree. Meie aja kangelane". Fotod migrantidest ja reportaažid Süüriast, Liibüast ja Ukrainast jahmatasid teostuse julgusega. Mõned detailid, mis esmapilgul tunduvad väheolulised, on tegelikult vägagi sümboolsed.

Tahaksin soovitada fotograafidele, kellel ei õnnestunud sel aastal shortlisti pääseda, edaspidi endale selgeks teha, kas nende fotode süžeeliin on paigas ja kas nad saavad vastata küsimustele: Millest nimelt mu fotolugu jutustab? Kuidas saan ma sellest jutustada erinevates variatsioonides ja milline on kõige meeldejäävam foto?"

Fotokonkursi žürii liige, fotoajakirjanik, Visuaalsete kunstide kooli fotoeriala õppejõud Varvara Gladkaja: „On heameel tõdeda, et konkursil osales nii palju fotograafe — žüriil oli mille üle vaielda. Kahjuks ei teinud paljud oma tööd konkursile esitanud autorid endale selgeks, mida fotoseeria õigupoolest tähendab. Paljude jaoks oli see lihtsalt kogum ühe teemaga hõlmatud fotosid ja mõnikord lihtsalt reportaaž sündmuskohalt. Kuid seeria eeldab hoopis sügavamat autoripoolset mõtestamist."

Sputniku fotoajakirjanik Valeri Melnikov võitis auhinna pikaajaliste projektide nominatsioonis fotoseeriaga „Ukraina mustad päevad“.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Sealhulgas tuleb leida oma individuaalne kujutamiskeel. Just sellepärast toetan ma palavalt seeriat „Juurviljaaed", kus tegelikkust protokolliv autor läheb üle selle mõtestamisele. Ta on töötanud iga kaadriga juba kunstnikuna ja loonud kujundi, metafoori, märgi."

Konkursi žürii liige, Hiina ajalehe Xinmin Evening News president ja Šangrhai ühinenud meediagrupi ajalehtede ja online väljaannete juht Chen Qiwei: „Stenini-nimeline fotožurnalistika konkurss tõestas oma rahvusvahelist taset. Mulle avaldas sügavat muljet fotode kõrge tase."

Žürii liige, meediagrupi Independent Media fototoimetaja Ian Landsberg ütles: „Sel aastal on konkursile esitatud väga kõrgetasemelisi fotosid, mis on tähelepanuväärne arvestades eriti osavõtjate noorust (18 kuni 33 aastat). Sellel konkursil võistlevad noored ja kogenud fotograafid võrdsetel alustel."

Tema sõnul tasub märkida, et fotod, mis esitati sel aastal konkursile sõltumata sellest, kas nad äramärkimist leidsid või mitte, kajastavad noorte fotograafide püüdu jutustada lugu inimestest ja elust planeedil. "Tervikuna tuleb märkida positiivset lähenemist, millega noored fotograafid muudavad tavalised asjad, nagu näiteks „Suvila" ja tavalise igapäevase elu (koolipoisi igapäevane koolitee jms), veenvaks visuaalseks jutustuseks," sõnas Landsberg. 

Tema sõnul see on üsna tähtis ja oodatud seiklus peavoolumeediale tüüpiliseks saanud sensatsioonijanus kriminaalsete sündmuste ja skandaalide tagaajamise seas. Mõned autori saadetud töödest julgesid heita väljakutse isegi praegu fotokunstis valitsevale status quole, tabudele ja eksperimentaalsetele metoodikatele (välklambi taotluslik kasutamine ja foto ülevedamine, solvatud naiste sarnased poosid portreede seerias jms.)

"Loetlen mõne puudused, mis torkasid selle aasta töödes silma. Mis puutub portreedesse, siis kuigi nad on tehniliselt hästi teostatud, jääb neis tihti vajaka pildistatava hinge ja iseloomu avamisest. Seeria kategoorias esitatud töödes on tihti vaid üks või kaks tugevat fotot, ülejäänud on kas nende sarnased, kordavad neid või langevad lihtsalt teemast välja. Nad ei vii vaatajat kuhugi, sest nendes pole selget ega järjekindlat süžeeliini, mis seletaks, millest see seeria on," sõnas Landsberg.

Ta selgitas: "Et oma jutustaja oskusi parandada, peavad fotoajakirjanikud selgelt teadvustama, mida nimelt nad oma fotodega öelda tahavad. Nad peaksid esitama tugevad fotod, mis räägiksid ise, mis seal toimub. Seal peavad olema teatud jutustavad elemendid, et anda jutustatavale teatud dünaamiline iseloom, sest lõppude lõpuks peab foto jutustama, rääkima rohkem kui sõnad. Fototajakirjaniku ülesanne on näidata nähtamatut, isegi arvestades olemasolevad piiranguid. Just see eristab teda nutitelefoniga pildistavatest asjaarmastajatest."

Õiend konkursi kohta

Rahvusvaheline Andrei Stenini nimelise fotokonkursi eesmärgiks on toetada noori fotograafe ja tõmmata üldsuse tähelepanu kaasaegse fotožurnalistika eesmärkidele. See on võimalus noortele, andekatele, peenetundelistele ja kõigele uuele avatutele fotoajakirjanikele pöörata teie tähelepanu meie kõrval toimuvatele sündmustele ja inimestele.

2016. aastal esitati konkursile 6000 tööd 71 riigist, võitjate töid eksponeeriti festivalidel ja näitustel Moskvas Istanbulis, Kaplinnas, Šanghais, Pekingis, Kairos, Roomas, Mariboris ja Ljubljanas.

Konkursi infopartneriteks on: info-uudisteportaal Вести.Ru, ülevenemaaline riiklik telekanal "Rossija-Kultura", uudisteportaal KP.ru, infoportaal ЖурДом ja portaal Russian Photo.

Konkursi rahvusvahelisteks partneriteks on infoagentuur ja raadio Sputnik, infoagentuur Askanews, meediagrupp Independent Media, infoagentuur Notimex, uudisteagentuur ANA, telekanal ja portaal RT, The Royal Photographic Society, Shanghai United Media Group (SUMG), infoagentuur Xinhua, uudisteagentuur ANDES.

Erialase infopartneri staatuses toetavad konkurssi Fotograafiaakadeemia, agentuur GeoFoto, portaal Photo-study.ru, online ajakiri Bleek Magazine, Moskva ajakirjanike liit, Visualsete kunstide kool, Venemaa fotokunstnike liit, infoportaal YOung JOurnalists ja festival "Fotoparaad Uglitšis".

Teema:
Stenini-nimeline fotokonkurss (20)
Tagid:
shortlist, fotokonkurss, rahvusvaheline, Andrei Stenini nimelise fotokonkurss, Andrei Stenin, Venemaa

Peamised teemad