05:48 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Kultuur
lühendatud link
3220

Tallinnas on teater, mis just suvel ootab publikut oma etendustele ebatavalises teatrisaalis - Tallinna Botaanikaaia rohelistel põndakutel

ТАLLINN, 18. juuni — Sputnik, Irina Tihhomirova. Siin teeb Vene noorsooteater igal aastal oma suvelavastusi. Vanemate käekõrval tõttavad lapsed mööda hoolitsetud lopsakate lilleklumpide ja lõhnatate sirelite vahelisi teeradu improviseeritud mänguplatsi poole.

Rajad looklevad kirevate lilleväljade vahel, ümbritsetult eksootiliste puuderividega. Muruplatsil väikese maalilise tiigi ääres ongi üles seatud suveteater — publikuala vaatega otse vesiroosidega tiigile.

Kohanumbreid pole piletitele märgitud
© Фото : Ирина Тихомирова
Kohanumbreid pole piletitele märgitud

Kõigile on tuttav tore lugu loomakestest ja nende arstionust. Visualiseerimiseks ei vajagi see lugu midagi muud peale rohelise muruplatsi. Vene noorsooteatri lavastus „Doktor Ai-Ai-Ai" sobib kõige paremini just vabas õhus etendamiseks. Kohanumbreid pole piletitele märgitud, vaatajad võtavad kohad sisse poolringina lava vastas, istutakse vaibakestega muru peal — lihtsalt ja demokraatlikult. Lamamistoolid, kujutage ette, on samuti olemas, need loovutatakse eakamatele pealtvaatajatele.

Siia tullakse tervete perede kaupa häid elamusi jagama. Lapsed ootavad imet, täiskasvanud loodavad näha tagatipuks ka kõrgetasemelist etteastet. Selle Vene noorsooteatri muinasjutulavastuse näol on tegemist tõlgendusega, mis meenutab tuntud nõukogude filmi Doktor Ai-Ai-Aist. Nüüdses lavaversioonis on mõningaid seiku, mida Maršaki algupärases tekstis ei leidu. Ning nüüdsel puhul tuleb mängu kurikael Barmalei, mis kahtlemata lisab etendusele dünaamikat ja koomilisust. Ja lõpuks peavad lapsed ju teadma, et hea võidab kurja alati.

Tänavu pakub teater esietendusena välja lavastuse „Doktor Ai-Ai-Ai“
© Фото : Ирина Тихомирова
Tänavu pakub teater esietendusena välja lavastuse „Doktor Ai-Ai-Ai“

Teatri asutaja ja kunstiline juht Aleksandr Puolakainen rääkis portaalile Sputnik Eesti, kuidas lavastuse mõte sündis: „Kuidas — niimoodi, et palju aastaid tagasi mängis Eesti Vene noorsooteater siin Tulipunast lillekest". Ma käsitlesin seda loominguliselt. Otsustasin muuta kõik lihtsamaks ja käepärasemaks. Lavastasime „Mowgli" ja otsustasime siis selle lavastuse kallale asuda."

Tänavu pakub teater esietendusena välja lavastuse „Doktor Ai-Ai-Ai". Mängukavas on ka teisi lavastusi: „Bremeni linna moosekandid" ja „Buratino seiklused" — lood, mis teatri peanäitejuhi sõnul publikule kõige enam meeldivad, kusjuures laste vanus on vägagi erinev — kolmeaastastest kolmeteistkümnesteni. Aga ka täiskasvanud vaatavad mõnuga — silmad säravad kõigil. „Küllap tuletatakse oma lapsepõlve meelde," usub Aleksandr.

Etendused on interaktiivsed — ka lapsed on tegevusse kaasatud.

Tagid:
lapsed, interaktiivne, teater, Vene noorsooteater, Tallinna Botaanikaaed, Barmalei, Aleksandr Puolakainen, Tallinn

Peamised teemad