11:02 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Kultuur
lühendatud link
32 0 0

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks - 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Ettepanek mälestiseks tunnistamiseks tehti pärast Eesti 20. sajandi väärtusliku arhitektuuri kaardistamist ja analüüsi, teatas Kultuuriministeerium. Ministeeriumi muinsuskaitsenõuniku Liina Jänese sõnul on raudteejaamal Tapa ajaloos keskne tähendus, sest selle rajamine andis tõuke kogu linna arengule.

„Transpordi arenguga seotud hoonestusest on saanud hoopis laiema tähendusega väärtus, mistõttu see vajabki kaitset. Tapa jaam on oluline sümbolobjekt nii raudteel kui ka Tapa linnaehituses, samuti väärtuslik historitsistliku arhitektuuri näide. Peale selle, Tapa raudteejaama peahoone on ainus säilinud kivist Esimese maailmasõja eelne raudteejaama hoone, mis on valminud eriprojekti järgi," lisas Jänes.

Jaamahoone on algsest puithoonest kahel korral ümber ehitatud aastatel 1914 ja 1928. Selle interjööris on säilinud algupäraseid detaile ja viimistlust, eriti väärtuslik on algne profiilliistude ja rombkaunistustega ootesaali risttalalagi. Vajadusele võtta raudteejaam kaitse alla on viidatud ka varasemas Muinsuskaitseameti tellitud uuringus ning linnaelanike pöördumises.

Eestis on seniajani kultuurimälestiseks tunnistatud 31 raudteejaama peahoonet, kuid neid lisandub, sest lähiajal on plaanis mälestiseks tunnistada ka Narva ning Valga raudteejaama hoone. Tapa jaama peahoone tunnistati mälestiseks pärast uuema arhitektuuri ulatuslikku uurimistööd aastatel 2007 kuni 2012. Pärast mitmeid hindamisi ja uuringuid leiti mälestise tunnused olevat ühtekokku 114 objektil, nende seas Tapa raudteejaama jaamahoonel.

Mälestiseks tunnistamine ei sea omanikule piiranguid hoone kasutamisel ning näiteks ruumide ümberkohandamine on võimalik ka juhul, kui hoone on mälestis. Mälestiseks tunnistamise materjalidega saab tutvuda siin.

Samal teemal

30. juuliL 1926 sai Tapa linnaõigused
Wessexi krahvinna külastas Tapa sõjaväelinnakut
Tapa sõjaväelinnakus peeti sarikapidu
Tapa kaubajaamas on kehtestatud 0,5 km suurune ohuala
Kaitseväe Tapa linnak vajab 1000 uut voodikohta
Tapa linn ootab välismaiseid sõdureid
Tagid:
vanim, kultuurimälestis, ajalugu, raudteejaam, Kultuuriministeerium, Liina Jänes, Tapa

Peamised teemad