18:37 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Kultuur
lühendatud link
11230

6. kuni 11. juulini toimub Venemaal Krasnojarski krais setu festival, kus osaleb ka Eesti delegatsioon

ТАLLINN, 1. juuli — Sputnik, Аndrei Petrov. Viimane samasugune festival toimus Siberis üheksa aastat tagasi, kuid väikese rahvusrühma traditsioonid elavad edasi ja tänavune üritus tuleb enneolematult ulatuslik.

Nagu ütles portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule Krasnojarski eesti rahvuskultuurilise ühenduse "Eesti" juht Veera Oinets, elab Krasnojarskis praegu ligikaudu kolm tuhat setut. See arv ei pruugi olla päris täpne, kuna viimatise rahvaloenduse ajal panid paljud setud oma rahvusena kirja "eestlane". 

Setud on õigeusklikud eestlased, kellest osa kolis 20. sajandi väljarändajatena Siberisse. Oinetsi sõnul asustasid setud omal ajal Siberis maa-ala, mis mõõtmetelt ületab mitmekordselt nende ajaloolise kodumaa, kuid teatud ajalooliste sündmuste käigus langesid paljud neist hiljem repressioonide alla ja selle rahva arvukus Krasnojarski krais kahanes märgatavalt.

Teine kodumaa

Setud kolisid Siberisse üle saja aasta tagasi ja peavad seda oma teiseks kodumaaks. Nad nimetavad uhkusega oma asundusi Siberi Setumaaks, mille keskuseks nad loevad Haidaki küla Partisanski rajoonis.

"Viimastel aastatel on sidemed ajaloolise kodumaaga sujuvalt edenenud ja tekkinud palju kontakte. Tänu nendele sidemetele on setu lasteansambel käinud ülemaailmsetel eesti kultuuri päevadel Münchenis ning naisansambel on käinud mitu korda Pihkva oblastis ja kaks korda Eestis. Möödunud aastal aga kutsuti Eestisse külla meie noortedelegatsioon," jutustas Oinets. 

Aljona Suržikova dokumentaalfilm “Lumi Punasel Lagedal” räägib Venemaal Krasnaja Poljanas elavatest väljarännanud eestlaste järeltulijatest
© Фото : из личного архива Алены Суржиковой

Käesoleval aastal lendab Krasnojarskisse meie riigi kultuuridessant eesotsas Eesti suursaadikuga Venemaal Arti Hilpusega. Delegatsiooni koosseisus on ka Setu Kultuuri Fondi president Aare Hõrn, eestlaste Setomaa kuningas Aarne Leima, etnoloog Mare Piho, muusik ja folklorist Andreas Kalkun, Krasnojarski krais sündinud parlamendisaadik Inara Luigas ning veel 20 inimest, kelle seas on kunstnikke, muusikuid ja kultuuriteadlasi.

"Meil on siin kõik säilinud ja külalistele on toredaks kingituseks kuulda vanaaegset setu keelt, mis Eestis on juba ammu muutunud märksa sarnasemaks eesti keelega. Neile on see rännak minevikku, oma esivanemate maailma," nendib Veera Oinets.

Festivali käigus avatakse kolm näitust: traditsioonilised setu pitsid, illustratsioonid setu eeposele "Peko" ja fotograaf Mare Piho pildistatud Siberi setude portreed.

Kõik ikka endistviisi

10. juulil esinevad Tatõševi saarel setu leelotajad ning külastajatele pakutakse tasuta võimalust osaleda laulu ja tantsu, setu rahvusköögi, pitsikudumise ja setupäraste ehete tegemise töötubades.

Petserimaal Sigovo külas asuv setu muuseum
© Sputnik / Владимир Астапкович
Petserimaal Sigovo külas asuv setu muuseum

Külalisi kostitatatakse traditsiooniliste rahvusroogadega: menüüs on kodujuust köömnetega, setu puskar handsa ja sink, mille retsepti tõid väljarännanud Siberisse juba sada aastat tagasi.

"Setu kultuur areneb niikaua, kuni traditsioone põlvest põlve antakse edasi ning oma keelt suhtlemiseks või kasvõi laulude laulmiseks kasutatakse. Minu hinnangul tuleb seekordne festival oma kümme korda ulatuslikum kui eelmine," lausus Oinets kokkuvõtteks.

Tagid:
setu, väljarändaja, kultuur, setu festival, Veera Oinets, Krasnojarsk, Siber, Venemaa

Peamised teemad