00:13 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Kultuur
lühendatud link
5310

Neljapäeval, 6. juulil kell 17.30 kutsub Neitsitorn jalutuskäigule Harjumäel ja Lindamäe maa-alustesse käikudesse

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Ekskursioon algab Neitsitornist ja toimub teemal "Punkarid ja ärikad: ärksad Eesti noored 1980-ndatel", vahendab Raepress.

Juttu tuleb pöördelistest aegadest 1980. aastate lõpul, mil kohalik noorsugu valitseva nõukogude tegelikkusega enam kuidagi leppida ei saanud.

Neitsitorn (Megede torn) on torn Tallinna linnamüüri edelalõigul Lühikese jala värava ja Harju värava vahel tänapäeva Komandandi teest põhja pool
© Sputnik / Вадим Анцупов

Valikuid ja teid oli erinevaid, kes äritses valuuta ning välismaise riidekraamiga, kes sättis endale harja pähe ning tagus nahktagi neete täis, kes kasvatas juuksed pikaks ning kuulas heavy metal muusikat. Kõige selle üle hakkasid puhuma vabaduse tuuled ning uue ärkamisaja meeleoludest ei jäänud keegi puutumata.

Tallinna üht populaarseimat kohvikut 1980. aastatel, Neitsitorni kasutati ka välisturistide toitlustamiseks. Kui hommikul saabusid Inturisti bussid Aleksander Nevski katedraali juurde, olid ka ärikad kohal, riietus pidi olema selline, et võimalikult hästi turistide grupiga sulanduda, vahetati rublasid soome markade vastu, aeti muudki äri.

Punknoorus kogunes Balti jaamas, kohvik Moskva ees, Raekoja platsil või Varblase kohvikus. Osa noori olid pärit ka väljastpoolt Tallinna või lihtsalt kodust lahkunud, nemad moodustasid Hirvepargi kamba, kes ööbisid Lindamäe ja Harjumäe alustes käikudes. 

See oli tõeline maa-alune ühiskond oma hierarhia ja mängureeglitega. Leidus noori, kes elasid maa-alustes käikudes mitu aastat järjest. Bastionikäikudes olid 1980. aastate lõpus veel täiesti heas korras tsiviilkaitse varjendid, koos ventilatsiooni ja kanalisatsiooniga.

Keskaja päevad vallutavad taas Tallinna vanalinna
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ekskursiooni käigus jalutataksegi punknoorte radadel, käiakse "plaadimäel" ehk Harjumäel, vahendatakse mälestusi ning külastatakse bastionikäike, kus püütakse seintelt leida sinna kraabitud nimesid ja märke punk-kultuuri hiilgeaegadest ligi 30 aastat tagasi.

Eelnevalt palutakse eelregistreerida aadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil: 601 2751. Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 5 EUR, sooduspilet 3.50 EUR). Giidiks on muuseumijuht Toomas Abiline.

6.- 9. juulini toimuvad Tallinna vanalinnas XVIII Keskaja Päevad, mil Raekoja plats ja Niguliste kiriku ümbrus muutub jälle õitsvaks hansalinnaks, vahendas Sputnik Eesti eile. Keskaja Päevade südameks on Meistrite Turg Raekoja platsil, lisaks toimuvad mitmed suuremad ettevõtmised- nagu turniir ja karneval.

Samal teemal

Vanalinna suvine parkimiskorraldus tühistatakse
Vanalinna päevad on täies hoos
Kolmapäeval algavad Tallinna vanalinna päevad
Vanalinna päevade kavas on üle 400 sündmuse
Vanalinna baarides jõustusid öised piirangud
Vanalinna elanikud pole rahul turvalisusega oma kodupiirkonnas
Tagid:
punkarid, maa-alune, bastionikäigud, ekskursioon, Neitsitorn, vanalinn, Tallinn

Peamised teemad