05:07 19. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1053
  • RUB70.9405
Katrin Pere tekstiilpannoo Pilvelinnad

Pilvelinnad: kunstnik Katrin Pere kangapildid

© Фото : Ирина Тихомирова
Kultuur
lühendatud link
4610

Nõelumine, aplikatsioon, polsterdus, drapeerimine, trükitekstiil – sedavõrd eriliste tehnikavõtetega loob tekstiilikunstnik Katrin Pere ainulaadseid "kangapilte", mille värvigamma võtab hinge kinni

ТАLLINN, 15. juuli — Sputnik, Irina Tihhomirova. Таllinna Kunstihoone galeriis (Vabaduse väljak 6) on avatud kunstnik Katrin Pere tekstiilinäitus "Pilvelinnad". See on lummav retk tuntud eesti kunstniku värvide, tekstuuride ja tunnete maailma.

Stereotüüpe lammutades

Galerii mõlemat saali täidavad Katrin Pere erinevates autoritehnikates loodud suuremõõtmelised tekstiiltaiesed. Algul võib see kõik näida käsitööna: õmblused, tikandid, tepingud, ja tõepoolest on tema autoritehnikas palju naiselikku, vaevalt küll meesterahvas midagi niisugust võinuks leiutada.

Meister: maskid valisid välja minu, mitte mina neid >>

Sellegipoolest meenutavad Katrini tööd pigem vitraaže: abstraktne kompositsioon, ereda kõlaga värvid, kontrastsed tekstuurid. Ja tegu ei ole sedalaadi gobeläänidega, mida oleme vaibakunsti näitustel nägema harjunud – Katrini tööd kujutavad endast täiel määral stereotüüpide hülgamist.

"Katrin Pere on võrratu tekstiilikunstnik. Temast ei pea kõnelema, tema töid peab nägema – need on uskumatud," jagas oma muljeid portaaliga Sputnik Eesti kunstihoone töötaja Darja Nikitina.

Tallinna Kunstihoone töötaja Darja Nikitina
© Фото : Ирина Тихомирова
Tallinna Kunstihoone töötaja Darja Nikitina

Tema sõnul on nii, et kui tavaline kunstnik töötab pintsli või maalinoaga, siis Katrini vahendeiks on lõuend ja eri värvitoonides erineva tekstuuriga kangad, mida ta kokku õmbleb, omavahel ühendab, kihiti üksteise peale asetab, saavutades mahulisuse illusiooni.

Seejuures tekib täiesti omanäoline efekt: näib, et lõuenditel on siin-seal kasutatud tugevate harjastega pintslit, teisal aga ka maalimisnuga.

7. Tallinna rakenduskunsti triennaal >>

Katrin on kunstnik, kellel on joonistamises ja maalimises tugev akadeemilise aluspõhi. Kuid oma loomingus on ta läinud eksperimenteerimise teed, mille tulemused ulatuvad kaugele üle traditsioonilistest tekstiilikunsti piiride.

Kunstnik Katrin Pere kangapildid
© Фото : Ирина Тихомирова
Kunstnik Katrin Pere kangapildid

Tema võtete arsenalis on töö materjalidega – nõelumine, aplikeerimine, teppimine, drapeerimine, kangatrükk ja palju muud. Neile tavatutele kokkupõimimistele tuginedes on ta loonud oma unikaalse stiili – "kangapildid", mis ühendavad tavaliselt kokkusobimatuid materjale: võrk, atlass, organzakangas. Nii tuleb välja tekstiilitaies, mille koloriit võtab hinge kinni.

Lapsepõlvest lähtuv kunst

Kunstihoone töötaja Darja Nikitina sõnul lähtub Katrin Pere oma töödes lapsepõlveelamustest ja –mälestustest. Nende tekstiilpiltide kõlvates värvilaikudes aimuvad pilved, mida ta nägi oma koduaknast läbi hapra kardinakanga – need on just need lapsepõlvemälestused, mille ta tahtis materialiseerida.

"Mäletan ema aknaid pesemas ja vanu lapitud linasid akende ette asenduskardinatena riputamas. Valgus, mis läbi nende tekstuuri tuppa tuli, oli ebaühtlane, sume ja kaunis. Oma nõelutud vaipades püüan seda tunnet tänaseni," kirjeldab kunstnik oma tundmusi näitusebukletis.

Kunstnik Katrin Pere kangapildid
© Фото : Ирина Тихомирова
Kunstnik Katrin Pere kangapildid

Väärib ka märkimist, et Katrin Pere tekstiilpannoo, mida loetakse oluliseks kultuuripärandiks eesti tarbekunstis, on välja pandud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsioonis (Tallinn, Lai 17).

Samal teemal

7. Tallinna rakenduskunsti triennaal
Meister: maskid valisid välja minu, mitte mina neid
VII Veneetsia karneval Löwenruh´pargis
Suur Kristiine kevadlaat ja Veneetsia karneval
Veneetsia karneval toimub Tallinnas juba seitsmendat korda
Eesti Vabad Maskid käisid Veneetsia karnevalil
Veneetsia karneval Tallinnas
Veneetsia karneval 2016
Tagid:
pannoo, tekstiil, kangapildid, kunstnik, kunst, näitus, Tallinna Kunstihoone, Pilvelinnad, Katrin Pere, Tallinn

Peamised teemad