03:11 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Kultuur
lühendatud link
3011

Pisike ja kentsakas, aga meeldejääv vahejuhtum. Telekaamerad kandsid kõik otsepildis üle: Trump peab publikule kõnet, aga kaks „ullikest“ korraldavad näidisesinemise, heisates NSV Liidu lipu. Nad nabiti küll kähku kinni, kuid „jälg“ jääb järele. Meedia teeb selleks kõik.

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Donald Trump seati taas häbiposti. Sedakorda Ohios. Ameerika Ühendriikide endise hiilguse taastamise idee autori pooldehoidjatele kõnet pidades. Kõik laabus esialgu justkui sujuvalt. Rahvas rõõmustas ja tervitas oma ebajumalat. Too omakorda lausus tundeliselt ja veenvalt kauneid sõnu kodumaast. Paistis, et tormi ei ennusta küll miski.

Esinemispaik oli valitud kõigist võimalikest sobivaim, kui arvestada presidendi lubadusi esmajoones taaselustada riigi tööstus ja majandus. Ohio kuulub USA "tööstuslikku vööndisse". Siin on hiilgavalt asenenud metallurgia-, masinaehitus-, keemia- ja kaitsetööstus ning muudki tööstusharud. Pluss põllumajandus ja teadustegevus. Räägitakse, et Ohio on teadusuuringute poolest California järel USA tähtsuselt teine piirkond. Ning lisaks veel kuulub ta sisemaise kogutoodangu mahult ühendriikide esikümnesse. Ja eraldi võetuna oleks see osariik maailma kõige rikkamate riikide hulgas kahekümnendal kohal. Ühesõnaga, väga korralik koht.

Aga ootamatult juhtus midagi kohutavat. Idüll sai ainsa hetkega purustatud.

Algul rullis mingi meeleheitel lontrus riigipea vaenlaste hulgast triüünil lahti loosungi üleskutsega tema erruminekuks. Ja asepresidendi tagasiastumiseks samuti. Takkapihta. Provokaator nabiti otsemaid kinni. Tema mõttekaaslane aga tuli lagedale veel koletuma tembuga: heiskas avalikult, otse telekaamerate objektiivide ees NSV Liidu lipu. Nähtavasti, lausa ilmselgelt vihjates Trumpi sidemetele Moskvaga.

Kusjuures meeleavaldamise ettevalmistus ei olnud just kõrgtasemel, lähtudes sellest, et Nõukogude Liitu ei ole enam veerand sajandit olemas. Kas ei leidnud aktivistid kuskilt Venemaa lippu või polnud nad asjaoludega kursis. Aga võib-olla kasutati nõukogudeaegset lippu teadlikult – kui massiteadvuses kõige kindlamini kinnistunud sümbolit viitamaks "kurjuse impeeriumi õigusjärglasele", kelleks on saanud Venemaa.

Lühidalt öeldes – segane lugu. Kahju ainult, et ei lastud neil kahel "uljaspeal" oma mõtteid välja öelda. Oleks võinud vahest paljugi huvitavat teada saada. Eeskätt selle kohta, kuivõrd tõhusalt USA propaganda ajusid peseb. Teine mees võeti samuti julmalt kinni ja viidi minema. Tribüünidelt kõlavate vaimustunud skandeerimise "USA! USA!" saatel. Nüüd muidugi tuleb tal oma tembust aru anda. Aga mitte provokatsiooni enese pärast, vaid nõukoguliku pärandi propageerimise eest. Kes seda teab, miks ta just NSV Liidu lipu heiskas? Võib-olla ei ole see sugugi Trump, kes on seotud Moskvaga või mida iganes, vaid hoopis keegi teine, kes üritusele vastava sümboolika kohale tassis?

Ja kõige naljakam on see, et oma olemuselt vägagi ameerikaliku vahejuhtumi tema klassikaliselt vaatemänguliste elementidega kandis otse-eetris üle telekanal Fox News, kellega presidendil on kujunenud eriti soojad suhted. Olnuks siis veel CNN, aga ei. Trumpile aga tuleb au anda – tema võttis toimunut paraja irooniaga. Ja oletas, et lipu heisanud noormehel on probleeme ning ta tuleb kähku toimetada oma ema hoole alla, kes loomulikult on andnud oma hääle Valge Maja praeguse presidendi poolt. Lugu iseendast oli justkui tühine ja veider, kuid selles peegeldub otsekui veetilgas kogu USA praeguse poliitilise reaalsuse sürreaaalsus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
punane lipp, meeleavaldus, Trump, USA, NSV Liit, Ohio

Peamised teemad