12:53 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Kultuur
lühendatud link
12441

Iisraeli parlament võttis vastu otsuse võidupüha tähistamiseks 9. mail. Sputniku raadiosaates nentis Iisraeli politoloog Simon Tsipis, et ajaloo ümberhindamist, mida teatud riigid taotlevad, ei saa juudid iialgi heaks kiita

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Iisraeli parlament võttis vastu seaduse natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu tähistamiseks võidupäevana 9. mail. Dokument kinnitab tähtpäeva staatuse ja selle pühitsemise kuupäeva ning määrab kindlaks vastavate pidustuste, mis on senigi üle kogu Iisraeli toimunud, korraldamise korra, teatas raadio Sputnik.

Parlamendisaadikud kinnitasid seaduseelnõu ühehäälselt. Teisel ja kolmandal lugemisel sai eelnõu vastavalt 49 ja 53 poolthäält.

"Täna on veel üks võidupäev," märkis vene keeles haridusminister, mõjuka erakonna Juudi Kodu juht Naftali Bennett.

Seaduseelnõu põhiliste sätete hulgas on koolide ja sõjaväeüksuste õppekavades kindla aja varumine natside üle saavutatud võidu tundmaõppimise tarvis ning kohalikele võimuorganitele vahendite eraldamine tööks selle mälestuse põlistamisel. Seadus näeb ette tähistada 9. maid Knesseti piduliku istungiga, riikliku tseremooniaga valitsusasutustes ja rongkäiguga Jeruusalemmas.

Võidupäeva tähistamine 9. mail on vastavuses endise NSV Liidu tavadega ja erineb lääneriikide praktikast, kus natsi-Saksamaa purustamist tähistatakse 8. mail. Võidupäeva tähistavad iisraellased ulatuslikult, kuid esmakordselt on see traditsioon tagatud omaette seadusega.

Sputniku raadiosaates märkis Iisraeli politoloog, Tel Avivi ülikooli teaduskandidaat rahvusvaheliste suhete alal Simon Tsipis, et Iisraelis on võidupäeval väga tähenduslik staatus.

"Iisraelis mäletatakse ja teatakse väga hästi, et tegelikult kolkisid koonduslaagrite väravate lukud oma püssipäradega lahti nimelt nõukogude ohvitserid, Punaarmee ohvitserid. Meie jaoks on see ülimalt tundlik teema: me seostame võidu samaaegselt ka veel juutide vabastamisega, kes sel Teise maailmasõja murrangulisel hetkel vaevlesid koonduslaagrites. Ei ole teada, kui palju juute oleks võidud hävitada, kui võidupäev poleks saabunud. Võit tuli aga tänu Punaarmeele, Nõukogude Liidule. See pidupäev on saanud meie jaoks nüüd rahvuslikuks pühaks. Ja teine põhjus – Iisraelis elab üle miljoni vene keelt kõneleva immigrandi endistest nõukogude vabariikidest. Tänaseks on meil Iisraelis mitusada tuhat sõjaveterani, kes igal aastal tähistavad 9. mail võidupäeva. Seetõttu on see meie jaoks kahekordne pidupäev," märkis Simon Tsipis.

Ta rõhutas, et ajaloo ümberhindamine, mida rida Euroopa riike püüab saavutada, ei saa juutidele ealeski vastuvõetavaks.

"Meie rahvas elas Teise maailmasõja ajal üle kõige tõsisemaid katsumusi – hävitati üle kuue miljoni juudi. Ja selles osas on nii Iisraelil kui Venemaal ühine arusaam. Me kritiseerime väga tõsiselt seda, mis praegu toimub – neid väidetavaid ajaloo ümberhindamisi Balti riikides ja Ukrainas. Meie president pidas kõne Ukraina parlamendis. Ta ütles kõigile parlamendisaadikutele silma vaadates, et sadu tuhandeid juute tapeti Babõn Jaris ja et Ukraina natsionalistid osalesid koos fašistidega nii koonduslaagrite valvamises kui ka juutide hukkamises nendes koonduslaagrites," lausus Simon Tsipis kokkuvõtteks.

Tagid:
Võidupäev, knesset, koonduslaager, Saksamaa, NSVL, Iisrael

Peamised teemad