18:41 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Kultuur
lühendatud link
5950

Tuntuim prantsuse filmirežissöör rääkis oma filmidest, mis on sattunud keelu alla, ja tunnistas, et ei heida pilku andekate inimeste passidesse

TALLINN, 29. juuli — Sputnik, Lev Rõžkov. 27. juulil jõudis Eesti filmilevisse prantsuse rešissööri ja stsenaristi Luc Bessoni ulmefilm "Valerian ja tuhande planeedi linn", peaosades Dane DeHaan ja Cara Delevingne.

Kõige tuntum prantsuse filmirežissöör Luc Besson esitles ajakirjanikele Moskvas oma uut filmi. Prantsuse filmimeister ilmus ajakirjanike ette mõningase hilinemisega, pisut räsitud olekus. Raske öelda, kas see sassisolek oli tingitud unisusest, kuid kahtlemata lisas see Bessoni kujule teatavat artistlikkust.

Hunnik pappi ja Excalibur: miks minna vaatama Guy Ritchie filmi kuningas Arthurist >>

Koos Luciga saabus pressikonverentsile ka vene päritolu supermodell Sasha Luss. Sellele neiule on omane kummaline, lausa teispoolsust meenutav kaunidus. Nähtavasti polnud sugugi juhus, et just tema kehastas "Valerianis…" teiselt planeedilt pärit printsessi.

Pressikonverentsi algul jättis Luc Besson kergelt väsinud inimese mulje. Ning küsimustele filmi kohta vastas üpriski mehaanilisel moel – põhimõtteliselt ei ole raske oletada, et paljudes linnades ja riikides on maestrolt küsitud ikka üsna üht ja sama.

Foto on illustratiivne
© Sputnik / Евгений Биятов

Suudlused väljaspool seadust

Ürituse korraldajad olid enne küsimuste-vastuste vooru kehtestanud küllaltki karmid tingimused: mitte huvituda Luci eraelust ja mitte esitada küsimusi poliitika kohta. Mis õigupoolest oligi õige.

Seda enam, et tõele silma vaadates on Luc Besson apoliitiline filmilavastaja, kaunite visuaalsete lugude looja Euroopa riigist, geeniuste ja šedöövrite kodumaalt. Selge see, et prantsuse filme ei pane keegi keelu alla, nagu näiteks vene või nõukogude filme Leedus.

Kuid Sputniku korrespondent otsustas teada saada: aga järsku on Bessoni filme keegi kuskil kunagi siiski ära keelanud?

Luc Besson, kui talle säärane küsimus esitati, elavnes sedamaid ja koguni tänas küsimuse eest.

"Minu film "Suur sinine" (Le grand bleu, 1988 – toim.) oli Itaalias keelatud," ütles režissöör. "See oli esimene kord ajaloos, kui ilma vägivallata, seksita, poliitika ja relvatärinata film keelati ära riigis, kus olulist rolli etendab maffia. "Suure sinisega" oli probleeme ka Jaapanis. Filmis oli episood, kus ma jaapanlaste üle nalja heitsin, ja mul paluti see koht välja lõigata. Ma ütlesin: "Jaa, muidugi. Ma mõistan teid, ma ei tahtnud teid solvata."

Filmid 2017: kosmos, kung fu ja võidud tühjal kohal >>

Sellegipoolest jõudis stseen filmi "täispikas" versioonis publikuni ja pälvis positiivset vastukaja.

"Rahvas reageeris sellele huumoriga, aga mitte läbi poliitikaprisma," selgitas Luc Besson. "Mõnedes riikides on huvitavad reeglid. Sa võid ekraanil kümneid tuhandeid inimesi surmata, aga ei tohi suudlust näidata. Mina ei saa nendest reeglitest aru. Ei ole ju ometi midagi loomulikumat kui suudlus. Me oleme ju suudlustest siia ilmale tulnud."

Rahvus pole oluline

"Valerianis…" kehastab üht tähtsaimat rolli vene neiu Sasha Luss.

"Ma värban inimesi tänu nende annetele, aga mitte rahvuse pärast, mis passis kirjas seisab," selgitas maestro. "Kui ma inimest näen ja tahan temaga töötada, siis ei ole mulle oluline, kas ta on venelane, itaallane või kes iganes. Ma lihtsalt tahan temaga töötada. Venemaal on palju talente, sest see on nii suur riik ja siin on eesrindlik näitlejakoolitus."

Французский режиссёр Люк Бессон и российская топ-модель и актриса Саша Лусс
© Sputnik / Евгения Новоженина
Sasha Luss ja Luc Besson

Sasha Lussil siiski näitlejakogemust ei olnud. Ent tulnukast printsessi roll pakuti nimelt temale. Miks see nii juhtus?

Supermodell ise põhjendas režissööri valikut nii: "Lucile meeldib väga modellidega töötada. Nad on harjunud kell viis hommikul ärkama, nad on organiseeritumad, nad ei kapriisitse. Sellepärast on nendega mugav töötada. Modellid on paindlikud, liiguvad suurepäraselt ja mis peamine, mõistavad hästi omaenese keha."

Et tekiks rohkem ühist loomingulist plahvatust >>

Maailma päästab headus

Bessonilt küsiti: kas on tõsi, et maailma filmikunst on viimastel aastatel kehvemaks läinud. Selle peale vastas meister: "Jutt ei ole mitte filmikunsti, vaid ideede edukäigust. Selle sõnumi, mille sa tahad maailmale edastada, võib rüütada tahes vormi. Selleks võib olla laul, tants, film. Vorm ei ole oluline. Ma olen näinud häid filme, mida tehakse praegu, ja filme, mis on tehtud sada aastat tagasi. Ja ma olen näinud halbu filme, mis on tänasel päeval vändatud."

Maestrolt küsiti sedagi, kas ilu suudab globaalse kriisi lävel seisva maailma päästa.

"Kui sinus headust ei ole, siis vaevalt sa suudad ilu märgata," lausus režissöör. "Sellepärast arvan, et maailma päästab nimelt headus. Kui tuleb valida maailmavaatelise naiivsuse ja eneseimetluse vahel, siis mina valin esimese variandi. Küünilisus aga – see on meie ajastu väga suur probleem."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ulmefilm, filmirežissöör, lavastaja, film, kino, Valerian ja tuhande planeedi linn, Luc Besson, Eesti, Venemaa, Prantsusmaa

Peamised teemad