12:33 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
11220

Ühel selle suve harvanähtult soojal päeval, kui turistidevool harjumuspäraselt Tallinna Vanalinna üle ujutas, siirdus portaali Sputnik Eesti korrespondent tõeliselt eestipäraste meenete otsingutele – ja imekombel leidiski, kuigi on liikunud kuuldusi Hiina laadakauba võidukäigust

TALLINN, 2. august — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Leidus küll kuhjaga sääraseidki kaupu, nagu terve liuatäis värvikirevaid matrjoškasid käsitööturul Vene kultuurikeskuse kõrval, kust Sputnik oma reidi alustas, ning kõige enam pakutud meeneteks peale tavaliste külmikumagnetite osutusid näpuvurrid – neid oli kuhjade kaupa õige paljude kauplejate stendidel ja müügilettidel.

Aga Tallinna Vanalinnas on ka poode, kus kaubeldakse peaaegu eranditult ehedate käsitöötoodetega, ja ühte neist sai otsustatud sisse kiigata. Seal oli peaaegu kõike – maiustusi ja napsijooke, igasuguseid kehakatteid, lelusid lastele ja ridiküle daamidele.

 

Магазин эстонских сувениров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Meenete pood Tallinnas.

Vanemmüüja Oksana Tšertovskihh lausus Sputnik Eestile, et 99% nende poes pakutavast kaubast on eestimaine toodang, kaasa arvatud käsitsi valmistatud meenemagnetid. Hinnaks on neil kolm eurot kõige lihtsamate eest, ehkki Hiinast toodud analooge võib leida siitsamast otse nurga tagant poest vaid euro eest.

"Meie kaupluses ei ole matrjoškasid ega merevaiku, meie üritame toetada kodumaist tootjat ja soovime, et meie linna külalised viiksid siit kaasa algupäraseid Eesti asju," väitis Oksana.

Старший продавец в магазине сувениров Оксана Чертовских
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vanemmüüja Oksana Tšertovskihh.

Vanemmüüja sõnul oleneb huvi mõne teatud kaubagrupi vastu turistide päritolupaigast.

"Aasialased eelistavad meie rahvusmustritega kirjatud rõivaesemeid, hispaanlased armastavad linaseid kangaid ning soomlased sepiseid. Kuigi sageli on raske sotti saada, mida nimelt osta tahetakse," ütles Oksana.

Ta lisas, et noored eelistavad midagi söödavat (reeglina juustu või vorsti) või joodavat, üle neljakümnesed inimesed aga soliidsemaid ja kopsakamaid suveniire.

Vaat siis, põhjapõder, milline sa oled

"Põhilisteks ostjateks on muidugi turistid, aga meile astuvad sisse ka kohalikud elanikud. Nad teavad, et meil on saadaval ehtne Eesti toodang, ja ostetakse kõike – toidukaupu, puidutooteid, villakaupu ja kosmeetikat.

Mõned käivad spetsiaalselt veini ostmas, kuna paljusid eestimaiseid marja- ja puuviljaveine, mille valik on viimastel aastatel märkimisväärselt laienenud, on suurtest supermarketitest raske leida.

Menukas on ka komplekt mitmesugustest ravimtaimedest, millele tuleb "lihtsalt viina peale valada", et saada mõnus nastoika.

"Alkoholi ostavad agarasti ka pealinna külalised," tunnistas Oksana Tšertovskihh. Läbimüügi poolest on alkohoolsetest jookidest turistide hulgas esikohal, nagu müüja ütleb, juba nõukogude ajast tuntud liköörid "Vana Tallinn" ja "Kännu Kukk".

Suure suveniiripoe sissekäigu kõrval hakkas silma ka haruldane toode, mis ei pärine Eestist. "See on Soomest pärit põhjapõdravill. Meil Eestis ju seda looma ei kasvatata," nentis ta.

Lõunamaise välimusega müüja, kes tegutseb menukas tänavakaubanduse müügipunktis Raekoja mademel, kus ongi müügil üheeurosed külmikumagnetid ja ridamisi Donald Trumpi näoga matrjoškasid, keeldus Sputnik Eestiga rääkimast, kuna ei osanud vene keelt ega tahtnud, et fotograaf teda pildistaks.

See-eest tutvusime siin ühe matrjoška – tõsi küll, mitte USA presidendi näoga, vaid traditsiooniliselt venepärase matrjoška – ostjaga. Soomest saabunud Katja (soomlanna, vaatamata oma täiesti venepärasele nimele) tunnistas Sputnik Eestile, et tema õepoeg oli kangesti matrjoškat soovinud.

Туристка из Финляндии Катя
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venepärase matrjoška ostja soomlanna Katja.

"Ostsime ta ära kohe esimesest kauplusest, kus seda nägime, pealegi on see matrjoška väga kenake. Ma tean, et see toode on seotud Venemaaga, aga kuna Eesti oli Venemaa osaks (nii leiab meie usutletu – toim.), siis on siia kahtlemata jäänud ka vene kultuuri mõju," ütles ta.

Katja lisas, et suveniirid tavaliselt tema sisseostude hulka ei kuulu – perekond piirdub riiete, kommide ja alkoholi soetamisega.

"Eestistunud" matrjoškad

Eesti suveniiride teemal avaldas oma arvamust ka tuntud kunstiteadlane ning ekskursioonijuht Jüri Kuuskemaa: "Üks meie riigi külaline avastas üllatusega Tallinna suveniiriletil Putinit kujutava matrjoška ja küsis: "Kas see on siis Eesti meene?" Kuigi ma pean meenutama, et matrjoškad on viimase aastaga eestistunud – neile on ilmunud näiteks Vanalinna pilte. Tegemist on muidugi päris kentsaka segapurduga. Aga kuivõrd enamik Tallinna suveniiriputkade omanikke on venelased, siis pole üllatav, et nad vene kaupu eelistavad."

Nagu Kuuskemaa ütleb, on eesti rahvuslik käsitöö esindatud esmajoones kudumite (menukatena külmal aastaajal) ja puitesemete näol.: "Mulle meeldivad ka ühes ehtekojas loodud koopiad iidsetest viikingite ehetest. Üldiselt aga on meil sellise suveniirimajanduseni, mis oleks müügikohaga – seega Talinna ja Eestiga – tingimata seotud, on meil veel pikk tee minna."

Эстонские сувениры
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti meened.

Kuuskemaa kinnituse kohaselt olid viikingid Eestimaaga seotud, kuna veel 12012. aastal, mil norralased, rootslased ja taanlased olid end juba rahumeelselt sisse seadnud, käisid nad röövretkedel Taani rannikul, matrjoškad aga on puhtakujuline vene nähtus ja ehkki paljudki neist on kõrge esteetilise väärtusega kunstiteosed, ei peaks neid siiski müüma Tallinnas, vaid näiteks Rjazanis, Peterburis ja Moskvas.

Эстонские сувениры
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti meened.

"Inimesel, kes meie riiki külastab, on õigus valida see, mis talle meeldib, kuid ostes siit matrjoškasid või Kaliningradi merevaiku, võib ta naasta kodumaale säärase tundega, et käis Venemaal või endises Nõukogude Liidus. Toonitada NSV Liidus viibimist on meie jaoks ebameeldiv," lisas Kuuskemaa.

Во всех сувенирных лавках можно купить спиннер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Näpuvurrid võib osta kõikjal.

Valgevenest tulnud Alevtina tunnistas, et plaanib osta ainult puhtalt eestipäraseid kaupu; "Nähtavasti ei ole õige, et matrjoškad on endale meenekauplustes koha leidnud, me tuleme siia siiski teile omast rahvusliku uudistama, aga sellele, kes eriti ei tea, mida siit osta, võib meenuda endine NSV Liit, ta võib segadusse sattuda – ja tulemusena ostagi matrjoška. Näpuvurril aga pole Eestiga muidugu üldse mingit seost."

Туристка из Пскова Оксана
© Sputnik / Вадим Анцупов
Oksana Pihkvast ütles Sputnik Eestile, et matrjoškat ta endale siit koju kaasa ei vea.

Oksana Pihkvast ütles Sputnik Eestile, et matrjoškat ta endale siit koju kaasa ei vea – see oleks tobe. "Aga siiski, kui matrjoškal oleks Tallinna pilt peal ja ta oleks ilus, siis ma jääksin juba mõtlema. Näpuvurri ma osta ei kavatse – ei saagi õieti aru, mis vigur see on," lisas ta.

Tagid:
meene, suveniir, näpuvurr, Kännu Kukk, Vana Tallinn, Jüri Kuuskemaa

Peamised teemad