15:55 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Kultuur
lühendatud link
9720

Unikaalne Hossa rahvuspark sügaval Soome sisemaal üsna polaarjoone lähedal on kuulus oma kristalselt puhta looduse ja iidsete asukate kaljujoonistustega kaetud Värikallioga, tänu millele on Soome jõudnud maailma parimate metsade esikümnesse

TALLINN, 10. august — Sputnik. Avaldati TOP-10 maailma kõige "kaunimatest, õhuküllasematest ja ainulaadsematest" metsadest, mille hulka arvati ka Soome taiga, teatab Fontanka viitega briti väljaandele The Telegraph.

Esmajoones hinnati "metsaülevaate" koostanud autorite poolt "rohealasid" rahuliku puhkuse, kalastusvõimaluste või seiklusturismi vaatevinklist, aga ka sobiva ja meeldiva paigana mõnusateks jalutuskäikudeks.

Hinnangute tulemusena jõudis reitingutabelisse metsi peaaegu kõikidelt mandritelt, Euroopa ulatuses aga tunnistati kõige-kõigemateks Suurbritannia, Hispaania, Prantsusmaa ja Soome "rohelised istikulavad".

Mis puudutab Soome metsaväärtusi, siis reitingutabelis mainitakse ennekõike sellist "paradiislikku paika" nagu Hossa rahvuspark, mis laiub üsna polaarjoone lähedal, Venemaa piiri naabruses.

Hossa on asustatud huntide, ilveste, karude, kaljukasside, metsnugiste, põtrade ja hirvedega. Siinsed järved paistavad silma oma kristallpuhta veega, ööbimiseks valmisseatud matkamajakestes aga elektrit ei kasutata, eelistades küünalde keskkonnasõbralikkust.

Sealsamas ainulaadses Hossa rahvuspargi piirides paikneb ka niinimetatud värviline kalju – Värikallio, mille pinnal on säilinud iidsed kaljujoonised vanusega vähemasti neli tuhat aastat.

Salu- ja laanemetsade kaitseks moodustatakse riigimetsas viis uut looduskaitseala, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks Soomele jõudsid metsade esikümnesse Borneo džunglid, Himaalaja ja India eelmäestikud, Sri Lanka, Uus-Meremaa, Paapua Uus-Guinea ja Costa Rica metsad ning Uus-Inglismaa rohelus USA-s.

Ligi pool Eesti Vabariigi territooriumist on kaetud metsaga, mis hõlmab 2,2 miljonit hektarit. Kõrvuti Soome ja Rootsiga on Eesti kõige metsarikkamaks riigiks Euroopas. Kusjuures ligikaudu 40% Eesti metsamaast kuulub riigile, kes hoolitseb ka mitmesuguste puhkusevõimaluste pakkumise eest nendel aladel.

Tagid:
loodus, mets, taiga, Hossa, Soome

Peamised teemad