21:48 24. Märts 2018
Tallinn+ 2°C
Kuula otse
Haapsalu

Haapsalus toimub koraalimaraton

© Фото: Estonian World
Kultuur
lühendatud link
3020

Taasiseseisvumispäeva, 20. augusti hommikust järgmise päeva õhtuni lauldakse Haapsalus 36 tunni jooksul läbi kogu Eesti luterliku kiriku lauluraamatu lauluvarahaapsalus

TALLINN, 13. august — Sputnik. Ettevõtmisega tähistatakse veerandsaja aasta möödumist praeguse lauluraamatu ilmumisest, 500 aasta möödumist luterliku reformatsiooni algusest ning pööratakse tähelepanu uue lauluraamatu ettevalmistustöödele.

20. augusti hommikul algab koraalimaraton Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Laulu- ja Palveraamatu esimese lauluga "Au, kiitus olgu igavest´ Kolmainu Jumalale" ning lõppeb kava kohaselt järgmise päeva õhtul palvega "Dona nobis pacem" ("Anna meile rahu"). Nende kahe palve vahele lauldakse kokku terve kirikuaasta ja kristliku elu rõõmud ning mured, teatas linnavalitsus.

Kolmandat korda aset leidvale koraalimaratonile ootavad korraldajad lauljaid-palvetajaid kõikjalt üle Eesti. Interneti abil kutsutakse kaasa laulma kõiki kaasmaalasi ja sõpru üle kogu maailma. Vastavalt soovile ja võimalustele võivad pikemalt või lühemalt osalema tulla kõik, olgu nende lauluoskus siis kuitahes hea või kesine.

"Kiriku uksed on kõigile ööpäev läbi avatud, tulge laulma või kuulama," kutsus piiskop Tiit Salumäe, kelle sõnul on mõttes olnud ka Guinessi rekordite raamatusse pääsemine.

Kokku lauldakse kahe päeva ja ühe ööga läbi Kiriku Laulu-ja Palveraamatu kõik 484 laulu. Need, kes laulavad vähemalt ühe tunni, saavad koraalimaratoni passi.

Tegemist on arvult juba kolmanda sellelaadne ettevõtmisega Eestis. 2002. aastal lauldi lauluraamat kaanest kaaneni Viljandi Kultuuriakadeemia ja Viljandi Pauluse koguduse eestvedamisel ning teist korda Missio Läänemaa ajal 23.-25. augustil 2011 Haapsalu toomkirikus.

Koraalimaraton algab 20. augustil kell 8 Haapsalu Jaani kirikus avapalvusega, mida veavad peapiiskop emeeritus Andres Põder ja piiskop Tiit Salumäe. Sama päeva õhtul kell 20 suundutakse protsessioonis toomkirikusse ning maraton lõpeb seal järgmise päeva õhtul kell 20 algava lõpumissaga peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, praost Leevi Reinaru, Teno Ilvese ja organist Lia Salumäe eestvedamisel.

Tagid:
lauluraamat, palveraamat, koraalimaraton, reformatsioon, kirik, piiskop, Haapsalu

Peamised teemad

 • Politoloog Armen Gasparjan

  Luues müüdi endast, kui verejanulise totalitaarse režiimi ohvrist, heitsid eestlased sellest välja kõik, mis neile ei meeldinud, uskudes siiralt, et see Venemaa elanikele härduspisarad silma toob, märgib politoloog Armen Gasparjan.

  50
 • EV100: ühe Eesti perekonna lugu, illustreeriv foto

  Alates 1963. aastast kirjeldatud sündmustes olen ise olnud osavõtja, varasemad on üles täheldatud sugulaste ja kokku puutunud isikute meenutuste põhjal, täheldab autor.

  21
 • Ametisolev Vene riigipea pälvis 18. märtsil presidendivalimistel võidu, kogudes 76,69% häältest

  Niisiis tahab USA president taas kord pöörata suhetes Moskvaga uue lehekülje. Kui ta just pole muutnud oma kavatsusi pärast terve aasta kestnud rünnakuid meedias ja tema "kahtlaste" Venemaa-sidemete uurimist, on põhjust oletada, et viib oma lubadused ellu.

  40