11:58 21. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Tallinna tänavakunstniku maalid

Tallinna vanalinna kunstnikud: tänane kunst iidsetel müüridel

© Sputnik / Вадим Анцупов
Kultuur
lühendatud link
8820

Portaali Sputnik Eesti korrespondent jalutas Tallinna vanalinna Pika jala tänavale Toompea nõlval, kus eksponeerib oma töid suurim hulk tänavakunstnikke

TALLINN, 17. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Esimeseks vestluskaaslaseks osutus Armeenia päritoluga Ašot Jegikjan, kelle maalid – erinevalt tema kõrval asuvate kunstniku loomingust – ei kätke endas Tallinna vanalinna vaateid. Tema maalid esindavad nüüdisaegset kunsti, mõneti naiivset ja lapsemeelset.

Таллиннский художник Ашот Егикян
© Sputnik / Вадим Анцупов
Esimeseks vestluskaaslaseks osutus Armeenia päritoluga Ašot Jegikjan

Modernismi armunud

"Ma olen juba 20 aastat Eesti Kunstnike Liidu liige. Mulle teeb see rõõmu, kuna annab mulle rohkesti võimalusi – kasvõi näitusi korraldada, mis loomingulises mõttes innustab. Maalikunst on minu eriala, ma armastan seda väga ning mu süda kuulub modernismile juba iidammusest ajast – juba seitsmendast-kaheksandast eluaastast peale," lausus Ašot Jegikjan Sputnik Eestile.

Tema sõnul on tema tööde stiiliks mummuism, mis ulatub tagasi umbes 1993. aastasse, tolle stiili nimetus tuleneb eestikeelsest sõnast "mumm", tähistades ümmargusi täpikesi-mummukesi tema maalidel.

"Nagu teada, pani Pablo Picasso aluse kubismile – tema loomingus on kasutatud teravaid servi ja nurki. Minul on vastupidi – mitte kandiline ega nurgeline, vaid ümar, pehme – nagu noodid, planeedid, silmad. Kui aga teaduslikumalt rääkida, siis minu maalimislaad on segu postimpressionismist ja ekspressionismist," selgitas mummuist.

portaali Sputnik Eesti korrespondent Tallinna vanalinnas ja tegi tutvust mõnede meie pealinna tänavamuusikutega
© Фото : Ирина Тихомирова

Kunstniku sõnul on soojal aastaajal oma tööde eksponeerimiseks Tallinna vanalinnas vaja vastavat tasulist luba Kesklinna linnaosavalitsuselt. Jegikjani maale ei pea üksnes vaatama, neid saab ka osta ning hinnad on mõõdukad – alates 50 kuni 100 euroni. Kusjuures tänu sellele, et tegemist on tänavaalaga, on tema teoste hind umbes neli korda madalam kui oleks siis, kui need ripuksid galeriis. "Kunagi oli mul näitus ühes Helsingi maaligaleriis ja üks mu töö osteti siis ära 1200 euro eest (kätte sain sellest summast umbes kolmandiku). Nii et juhtub ka edukaid müüke. Aga siin ei saa ma liiga kõrgeid hindu kehtestada," lausus Jegikjan.

Tuluteenimine pole kõige tähtsam

Nagu Armeenia juurtega kunstnik ütleb, ei mõtle ta oma maale Vanalinnas eksponeerides sellele, et saaks need maha müüa: "Muidu kaotaksin inspiratsiooni, mis kuluks kauplemise peale, et kasumit teenida. Mul on loomeprotsessist teistsugune arusaam – ma ei püüa maalida nii, et neid pilte ostetaks. Mul on ennekõike hea meel selle üle, kui möödakõndivatele turistidele, aga ka kohalikele elanikele minu pildid meeldivad – näen nende silmis rõõmu ja üllatust sellest, et nad näevad midagi ootamatut. Sageli tullakse tagasi, räägitakse, et mul on oma käekiri ja et minu tööd neile meeldivad."

Картины Ашота Егикяна
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ašot Jegikjani maalid

Jegikjani jaoks on Malevitši "Must ruut" realistlik kunst. "Akadeemilisi maastikke (mis näevad välja nagu fotod) pean ma pelgalt käsitööks: need, kes neid maalivad, annavad lihtsalt täpipealt edasi seda, mida nad silmaga näevad (samas kummardan sageli nende meisterlikkuse ees). Aga kunsti ülesandeid näen ma milleski muus. Mul on teisi tänavakunstnikke vaadates raske hinnata, kes on professionaal ja kes diletant (järsku on tegemist tulevase van Goghiga), kuid enamik loob minu meelest pigem suveniire kui et tegelevad tõelise kunstiga."

Maalikunst armastab vaikust

Vanalinna tänavail seisvad maalijad armastavad tõepoolest toota maastikuvaateid, kus valdavas enamuses on kujutatud Eestimaa pealinna iidseid torne ja kirikuid. Aga mitte ainult – leidus ka kivirahnudega merevaade, oli ka niidumaa ja ka näpuotsaga portreemaale. Kuid ülejäänud pildiloojad ei tahtnud korrespondendiga suhelda ja keeldusid otsustavalt pildistamisest.

Работы художника Евгения Гетманцева
© Sputnik / Денис Пастухов
Jevgeni Getmantsevi tööd

Kunstnik Jevgeni Getmantsevit polnud aga üldse kohal ning tema ametivend Nikolai kinnitas portaalile Sputnik Eesti, et seisab Vanalinnas üksnes rahateenimiseks.Tema sõnul tähendab sügis hooaja lõppu ja enamik paremaid töid on juba maha müüdud. "Aga vaatamata sellele, et eesmärk on raha teenida, meeldib mulle pilte maalida, saan sellest rahuldust. Ühe keskmise suurusega pildi maalimiseks kulub 4 – 5 tundi tööaega," tunnistas Nikolai.

Ta kinnitab, et igale pildile leidub oma ostja.

"Soovid on väga erinevad. Minult isiklikult ostetakse rohkem realistlikke töid, ehkki tundub, et Eestis hinnatakse rohkem impressionistlikus laadis töid. Aga kordan: osta võidakse mida iganes," lausus Nikolai. Tema pildid on maalitud õli ja akrüüliga. Vahe on selles, et akrüül kuivab palju kiiremini ja võimaldab teose märksa rutem (juba järgmisel päeval) müügile panna, õlimaal aga võib kuivada terve nädala. Nende kahe värviliigiga enamik tänavakunstnikke töötabki – näiteks akvarelle on Vanalinna tänavail väga vähe näha.

Картины уличного художника в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna tänavakunstniku maalid

Veel üks looja – Rovšan (tuli kümmekond aastat tagasi Aserbaidžaanist Eestise, õppis siin ning jäigi siia elama) oli leidnud koha veidi eemal – Neitsitorni esisel platsil. Tema ütles, ei pea ennast tänavakunstnikuks – tal on Tallinnas oma ateljee. Vanalinnas viibib ta parajasti "haltuurategemiseks", aga mitte "kõrgete kunstiideaalide nimel". Ta tunnistas, et kolme kuu tasu võimaluse eest oma pilte tänaval eksponeerida on umbes 200 eurot, tulu suurus aga sõltub paljudest teguritest. Märkimist väärib, et Neitsitorni nimeline torn on ühtlasi Rovšani kodulinna Bakuu sümboliks.

Tagid:
maal, kunstnik, reportaaž, kunst, kultuur, Sputnik Eesti, Ašot Jegikjan, vanalinn, Tallinn

Peamised teemad