09:07 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Kultuur
lühendatud link
7030

Festival "Kuldne Mask Eestis" on üks kõige väljapaistvamaid aasta kultuurisündmusi, huvi mille vastu ühendab eesti- ja venekeelse publiku

TALLINN, 21. september — Sputnik. Festival "Kuldne Mask Eestis 2017" toimub Eestis juba kolmeteistkümnendat korda. Sel aastal toimub festival Tallinnas, Tartus, Narvas ja Sillamäel 5.–17. oktoober. Festival näitab parimaid Venemaa viimaste hooaegade lavastusi, mis on olnud Venemaa teatripreemia "Kuldne Mask" kas nominendid või laureaadid.

Архивное фото фестиваля Золотая маска в Таллинне
© Фото : из архива организаторов фестиваля "Золотая маска"
Festival "Kuldne Mask Eestis", arhiivifoto

Traditsiooni kohaselt esitatakse parimaid Vene teatrite viimaste aastate lavastusi. Oma põhimissiooniks peab festival Venemaa ja Eesti vahelise teatrivaldkonna ametialaste suhete ja kontaktide arendamist ja laiendamist. Selle eesmärgi saavutamiseks toimuvad festivali raames spetsialiseeritud programmid ja meistriklassid, loomingulised kohtumised, diskussioonid.

Kuldne sügis – kuldne mask

Kõige muu hulgas on sügis seotud uute teatrielamuste eelaimusega. Ja me otsimegi ja ootamegi neid tahtmatult. Igaühel on oma lemmikteatrid, lemmiklavastajad, lemmiknäitlejad. Kuid reeglina on igaühel ka vajadus millegi uue järele, teatavad festivali korraldajad pressiteate vahendusel.

"Just neile, kes pole veel enda jaoks avastanud uute ja mitmekesiste muljete allikat, soovitamegi pöörata tähelepanu festivalile "Kuldne Mask Eestis". Pole ju saladus, et maailmakuulsate vene brändide hulka kuulub ka teatrikunst. "Mask" esitlebki viimaste hooaegade parimaid vene teatrilavastusi, mis on jõudnud Venemaa kõrgeima professionaalse teatri preemia "Kuldne Mask" laureaatide hulka," seisab teates.

Ja mis on eesti vaataja jaoks äärmiselt tähtis – kõik etendused toimuvad sünkroontõlkega eesti keelde.

Festivali programm

Festivali avab Saša Pepeljajevi lavastus "Cafe "Idioot" (Teater "Moskva ballett") Fjodor Dostojevski romaani motiividel. Eelmisel aastal oli lavastus parim nominatsioonis "kaasaegne tants".

Ka Eestis tuntud koreograafi töö on suunatud laiemale auditooriumile on huvitav vaadata mitte ainult modernse balleti fännidele, vaid kõigile, kes on avatud uutele vormidele ja klassika vabale interpreteerimisele. Etendust näeb Narvas, Tallinnas ja Tartus.

Stiililt laitmatu lavastus "Suveöö unenägu" (Pjotr Fomenko stuudio (Moskva)) märgiti möödunud aastal samuti "Kuldse Maskiga" kui hooaja parim lavastus. See üllatab tõelise teatrimaagiaga isegi neid, kes vahetevahel saalis igavlema kipuvad. Lavastaja makedoonlane Ivan Popovski segab julgelt omavahel kokku salapärase romantilise tooni ja avaliku iroonia, teatraalsuse ning tõelise kire. See teater pole juba ammu Tallinnas käinud. Varem aga, tänu Adolf Käisile, oli stuudio Tallinnas sage ja armastatud külaline. Etendused toimuvad teatris "Estonia" 9. ja 10. oktoobril.

Спектакль Сон в летнюю ночь по У.Шекспиру
© Sputnik / Евгений Биятов
Lavastus "Suveöö unenägu"

Festivali eriprojektiks on "Kaasaegse ooperi "Doktor Haass" euroopa esietendus" Moskva teatrilt "Helikon-Opera". Ooperi on kirjutanud noor helilooja Aleksei Sergunin suurepärase kaasaegse kirjaniku Ljudmila Ulitskaja libretole. Muusikalise külje pealt novaatorilik (džäss, barokk-muusika, punk-rokk, minimalism) ooper jutustab tuntud saksa arsti ja filantroobi elust Venemaal 19. sajandil. Ooperit mängitakse kaks korda Vene Teatris, 15. oktoobril kell 16.00 ja kell 19.00.

14. oktoobril toimub Sillamäel teatri "Helikon-Opera" solistide gala-kontsert, kus esitatakse populaarseid ooperi- ja operetiaariaid, romansse ja laule. Samal päeval etendub seal ka interaktiivne lasteetendus "Sammude muusika". See on kaasakiskuv vaatemäng ja tegevus – lapsed saavad teada, kuidas multifilmi helindatakse. Lasteetendus toimub ka Tallinnas, 15. oktoobril Nukuteatris.

Festivali lõpetab 16. ja 17. oktoobril teatris "Estonia" Moskva Majakovski-nimelise teatri etendus "Vene romaan" tuntud leedu lavastaja Mindaugas Karbauskise lavastuses. Sellel aastal sai etendus peaauhinna – "Maski" kategoorias "Parim suurvormiline lavastus" ja märgiti ära veel kahe preemiaga: "Parim dramaturg" (Marius Ivaškevičius) ja "Parim naisosatäitmine" (Jevgenia Simonova).

Спектакль Русский роман в Театре им.В.Маяковского
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Festivali lõpetab Moskva Majakovski-nimelise teatri etendus "Vene romaan"

"Vene romaan" on pühendatud Lev Tolstoi abikaasale; vaatajatele lähevad korda nii reaalsete inimeste, kui Lev Tolstoi romaan i väljamõeldud tegelaste üleelamised. See on sajaprotsendiline vene psühholoogiline teater, mis on meeltmööda traditsioonide austajatele.

Tagid:
lavastus, teater, festival, kultuur, "Kuldne Mask Eestis", Eesti, Venemaa

Peamised teemad