05:04 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Kultuur
lühendatud link
6840

Aserbaidžaani kunstnik Rovšan Gulijevil on oma ateljee Tallinna Vanalinnas

ТАLLINN, 1. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Kunstnik Rovšan Gulijeviga rääkis Eesti Sputnikule maalikunstist, elust Eestis ja autojuhtimisstiilist Aserbaidžaanis. Vestlus toimus Rovšani ateljees Tallinna Vanalinnas, kus peremees tervitas külalisi Aserbaidžaani tavade kohaselt — tulise tee ja maiustustega.

Te olete sündinud Aserbaidžaanis?

Jah, sündisin 1978. aastal idamaiselt ereda päikesega Tuledemaa pealinnas — Bakuus. Lõpetasin seal kunstitehnikumi ja seejärel kunstiakadeemia. Ma olen Aserbaidžaani Kunstnike Liidu liige. Mul on kaks eriala: olen maalikunstnik, aga tegelen ka tarbekunstiga vaipade näol. Mulle pakub huvi mitmesugune kunst: vaibakunst oma ornamentika ja teostustehnikatega, maalikunst ennekõike värviküllusega.

Ja kuidas te Eestisse sattusite?

Ma tulin Tallinna 2006. aastal — tahtsin puhata ja ringi reisid. Ja ühtlasi korraldasin siin vaibanäituse, mis läks küllaltki edukalt. Seepeale otsustasin siin õppima asuda, astusin Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuri, tekkis inspiratsioon ja vaimustus. Ma jäin Eestisse elama ja nüüd juba pean Tallinna oma teiseks kodulinnaks.

Художник Ровшан Гулиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijev.

Kas ka oma kodumaaga sidet peate?

Igal aastal käin korra Aserbaidžaanis ja saan seal energiat — sugulastelt, tuttavatelt ja linnalt, kus olen sündinud. Sealhulgas ka päikeseenergiat — Eestis on ajuti liiga külm.

Millest te meie maal puudust tunnete?

Nagu juba ütlesin — päikesest. Seda vajavad kõik, nii Tallinna elanikud kui ka Bakuu elanikud.

Aga ma võtan Eestimaa pealinna sellisena, nagu ta on — siin on huvitavad inimesed ja eriline loodus. Läänemerigi on minu jaoks harjumatu, kuid see on omal kombel ilus. Kuigi supelda on seal külmavõitu, Kaspia merega ei anna võrrelda. Puudust tunnen mägedest, minu kodumaal on palju mägiseid paiku: metsane Quba, kaasaegne Qəbələ, iidne Şəki. Igas linnas on ju ülepea oma ajalugu ja oma ilu.

Aga kas harjumuspärasest toidust puudust ei tunne?

Aserbaidžaani toiduga Tallinnas muret ei ole. Teen ise süüa, on ka palju restorane, kus pakutakse Aserbaidžaani kööki. Plov, dolma, šašlõkk — need kõik on Eestis väga maitsvad ja kättesaadavad.

В мастерской художника Ровшана Гулиева
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijevi ateljees.

Bakuus on üsna hullumeelne autojuhtimisstiil. Kas te Eestis autot juhite ja kas olete õppinud euroopalikul kombel roolima?

Meil, aserbaidžaanlastel on palju energiat, me oleme väga kannatamatud inimesed. See väljendub ka autojuhtimises. Selline olen minagi — armastan kiiresti sõita.

Kas te sporti teete?

Varem tegelesin poksi ja ujumisega, hoian ennast ka praegu vormis — enese ja tervise kaitseks. Leian, et sport peab kogu eluaeg ligi olema. Vaatan huviga jalgpalli, kuigi fänniks ma ennast nimetada ei saa. Vahetevahel mängin ise. Käisin ka Eesti koondise mängu vaatamas, kui siia tulid Aserbaidžaani ja Türgi meeskonnad. Nagu paljudele teistelegi aserbaidžaanlastele, on Türgi jalgpall mulle südamelähedane.

Milline on teie suund maalikunstis?

Ma armastan impressionismi ja realismi. Mulle meeldib maalida erksavärvilisi, päikeselisi pilte, ning töötan põhiliselt õliga. Akrüüli kasutan ka, kuid ainult õppeesmärkidel — siis, kui annan maalitunde.

Kas teil on maalikunstnikest eeskujusid?

See on mu lemmikküsimus. Ilma iidoli ja õpetajata ei ole võimalik innustuda ja suurt rahuldust saada.

Prantsuse kunstnikud Édouard Manet, Pierre-Auguste Renoir ja Claude Monet, hollandlased Rembrandt ja Vincent van Gogh. Rembrandti võin nimetada oma esimeseks õpetajaks, tegin väga palju tema tööde koopiaid — ennekõike portreid, ja see on oma vilja kandnud.

Ent kas eesti kunstnikud on teile hingelähedased?

Eestis on hoopis teine koloriit, teistsugune fantaasia. Aserbaidžaanis näiteks on pildid säravamad ja päikselisemad. Kedagi loomingulises plaanis esile tooma ei hakka — see oleks ebaeetiline. Aga ma suhtlen kohalike kunstnikega, vahetame omavahel kogemusi ja muljeid — näiteks maalikunstniku Vladimir Batšu ja skulptor Tauno Kangroga.

Sergei Lim maalib oma pilte fotode järgi. Kuidas teie töötate?

Eelistan maalida natuurist. Eriti siis, kui teen etüüdi — natuurist maalides saab ruttu valmis, võib arvestada mõne tunniga ja selliseid töid ostetakse paremini. Aga tuleb ette, et maalin pildi ka foto järgi — näiteks siis, kui klient toob oma ülesvõtte.

Художник Ровшан Гулиев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kunstnik Rovšan Gulijev.

Kuidas aga kunstnik üldisest massist välja võiks paista?

Sel teemal võib küll filosofeerida, aga ma ütleksin nii: kunstnik peab kogu oma tööd hästi tegema, olenemata stiilist, olgu selleks modernism või klassika. Ja siis paistab ta igal juhul silma, eristub teistest ning pälvib tunnustuse ja oma hinna. Loojal peab olema oma käekiri.

Tagid:
Rovšan Gulijev, kunstnik, Aserbaidžaan, Eesti

Peamised teemad