10:30 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Kultuur
lühendatud link
655 0 0

Raamatu "Kriminaalne Eesti" autor leiab, et Eesti kuritegelikku maailma teenindavad erinevate valdkondade kõrgest klassist asjatundjad ja et see on juba ammu jõudnud rahvusvahelisele tasandile.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. Tartu Ülikooli Narva kolledžis esitleti raamatut "Kriminaalne Eesti", mille autoriks on ajakirjanik Svetlana Loginova. Tegemist on tema esimese, aastaid tagasi ilmunud ja Ida-Virumaal 1990. aastail toimunud koletute kuritegude "lahtikoorimistest" kõneleva raamatu "Bandiitlik Ida-Virumaa" täiendatud variandiga.

Vestlus uudisteose autoriga toimus Skype´i kaudu peetud veebikonverentsina. Ajakirjanikule esitasid küsimusi mitte ainult narvakad, vaid ka siseminister Andres Anvelt, kes osales ühtlasi samal päeval kolledžis toimunud seminaril, mis oli pühendatud Narva elukeskkonna turvalisuse küsimustele. Anvelt ei ole üksnes endine Keskkriminaalpolitsei direktor, vaid ka kahe organiseeritud kuritegevusest kõneleva kirjandusteose ning ühe tema raamatu motiividel valminud mängufilmi stsenaariumi autor.

Hispaanias vahistati Eesti allilmaliider>>

Диалог по скайпу министра и автора книги
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Miseminister Andres Anvelt vestleb uudisteose autoriga Skype´i kaudu.

Kuritegevus on väljunud "välisturule"

"Kriminaalse Eesti" autor rõhutas, et tema raamat ei kätke kirjanduslikku fantaasiat, vaid on loodud tegelikult asetleidnu põhjal. "See on minu nägemus faktidest ja sündmustest," ütleb ajakirjanik, kellel materjali kogumise ajal tuli suhelda nii õiguskaitseorganite kui ka allilmaga seotud ringkondadega.

Kuritegevus on aasta-aastalt vähenenud>>

Uue raamatu põhjal otsustades on kuritegevus muutumas. Kui 1990. aastatel päädis võitlus mõjusfääride ümberjaotamise eest tulistamisega, siis nüüdset märksa rahulikumat aega iseloomustavad majandusalased, eeskätt korruptsiooniga seotud kuriteod. Autori hinnangul töötavad kurjategijate heaks parimad juristid ja parimad majandusmehed.

"Majandus liigub allilmaga käsikäes," lausub ajakirjanik tänase päeva eripära kohta. Selle maailma esindajad üritavad ka parlamendisaadikuid, seadusandjaid mõjutada.

On sellinegi eripära, et kui varem oli kuritegevus Eestis valdavalt "kodumaine", piirdudes peamiselt "kolleegide" kontaktidega siinse riigi piiridest, siis aja jooksul on kohalikud grupeeringud hakanud liikuma rahvusvahelisele tasandile. "Meie allilm ei piirdu meie väikese Eestiga. Tegemist on rahvusvahelise kogukonnaga," leiab Loginova. Näiteks toob ta hiljutise juhtumi meie vabariigist pärit narkodiileri vahistamisest Hispaanias.

Dokumentaalteosest on saanud sündmus

Jagades ajakirjandusele oma muljeid Loginova uuest raamatust, ütles siseminister, et selle autori töö põhineb dokumentaalsusel ja annab allilmast eelmise raamatuga võrreldes märksa avarama panoraami. Nõnda on esile toodud sündmusi mitte ainult 1990. aastatest, vaid ka kahetuhandete aastate vahemikust. Lisaks sellele on laiendatud geograafilist haaret, näidatud Ida-Virumaa kuritegevuse sidemeid ja seoseid riigi teiste piirkondadega.

Глава МВД Андрес Анвельт
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Anvelt arvab ka, et Loginova uut raamatut võib nimetada sündmuseks venekeelses ajakirjanduses ja Eesti venekeelses dokumentalistikas.

Anvelt arvab ka, et Loginova uut raamatut võib nimetada sündmuseks venekeelses ajakirjanduses ja Eesti venekeelses dokumentalistikas.

"Usun, et see raamat saab ka eesti keelde tõlgitud," ütleb minister.

Piirilinna valupunktid

Uue raamatu arutelu toimus kolledžis pärast Narva turvalisusele pühendatud seminari. Kohtumisel, mille eestvedajaks oli ettevõtja, poliitik ja ajakirjanik Andrus Tamm, osalesid kõrvuti siseministriga Sisekaitseakadeemia rektor Katri Raik, Narva politseijaoskonna juht Sergei Andrejev ja tolle jaoskonna juhtivtöötajad, Narva linnavalitsuse ja vabariikliku liikumise Naabrivalve esindajad.

Nagu nenditi, on Narva mureküsimusteks narkokuritegevus ning füüsiline ja psüühiline perevägivald. Kusjuures perevägivalla ohvriteks on ka lapsed. Veel on mureks elanikkonna kasin kodanikuaktiivsus. Selle kujukaks näiteks on linlaste soovimatus liituda Naabrivalve liikumisega, samal ajal kui paljudes teistes vabariigi linnades ja korteriühistutes toimib juba ammu naabrivalve, mis aitab politseil ennetada õigusrikkumisi elamurajoonides.

Seminaril rõhutati, et iga euro, mis on kulutatud ennetustööle, on ühiskonnale kolm korda odavamaks väljaminekuks kui tegelemine asetleidnud kuriteojuhtumi tagajärgede parandamisega.

Narvas suurendatakse politseijõude

Riiklike vahendite arvel antakse Narvas 20102. aasta juulis käiku Sisekaitseakadeemia kolledži hoonekompleks, selles Sisekaitseakadeemia kõrgemas õppeasutuses hakkab koolitust saama nelisada kadetti. Lisaks klassiruumidele hõlmab kolledžikompleksis ühiselamut, lasketiiru, 25-meetrist neljarealist ujulat ja muid ruume. Koolituskava raames hakkavad kadetid patrullima Narva tänavail patrullima.

Дискуссия на семинаре. Главный архитектор Нарвы Иван Сергеев (слева), министр Андрес Анвельт, руководитель участковых и молодежных полицейских Нарвского отдела Елена Роос-Метсма, представитель республиканского Соседского дозора Марек Вяльяри, руководитель Нарвского отдела полиции Сергей Андреев и ректор Академии МВД Катри Райк
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Uue raamatu arutelu toimus kolledžis pärast Narva turvalisusele pühendatud seminari.

Lääne-Virumaal tegutsevad kelmid>>

Lisaks sellele saab piirilinna jaoks uuenduseks tulevikus politseiüksusena vähemalt kolmekümne koosseisulise töötajaga kiirreageerimisrühma loomine. Nad saavad endale kõige kaasaegsema varustuse ja hakkavad reageerima inimeste elu ohtu seadvatele juhtumitele. Nende ülesandeks saab ka tänavatel patrullimine.

Sellised rühmad on juba loodud Tallinnas ja Tartus. Samuti suureneb Narvas edaspidi piirkonnapolitseinike (konstaablite) arv. Nagu seminarist osavõtjad rõhutasid, suurendavad need ja teised meetmed Narva linnas turvalisust.

Tagid:
kuritegevus, kriminaal, Svetlana Loginova, Andres Anvelt, Ida-Virumaa, Narva

Peamised teemad