21:08 20. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
President Kersti Kaljulaid sõitis täna töövisiidile Itaaliasse

President avab Itaalias Konrad Mägi tööde näituse

© Pixabay kirkandmimi
Kultuur
lühendatud link
84 0 0

President Kersti Kaljulaid sõitis täna töövisiidile Itaaliasse, kus kohtus Roomas Itaalia presidendiga ning avab Konrad Mägi tööde näituse

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Täna lõuna ajal kohtus riigipea Itaalia presidendi Sergio Mattarellaga ning õhtul avab Itaalia Moodsa ja Kaasaegse Kunsti Rahvusgaleriis Konrad Mäe tööde näituse, teatab presidendi kantselei.

Homme külastab president Kaljulaid Roomas kolme kooli ning kingib neile Konrad Mäe maali "Itaalia maastik. Rooma" reprod.

Näitus "Konrad Mägi" Roomas Galleria Nazionale d'Arte Moderna muuseumis

Esmakordselt tutvustatakse ulatusliku välisnäitusena Eesti väljapaistvama maalikunstniku Konrad Mägi (1878–1925) loomingut, seisab Eesti Vabariigi juubeliportaalil ev100.ee.

Näitus soovib esile tõsta Mägi sügavalt isiklikku kontakti loodusega ja selle kujutamist pühalikult kõikehõlmava müstilise saladusena. Mägi võimsaid maastikunägemusi pakuvad näitusel kokku üle 60 maali ja joonistuse Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest, lisaks erakogudest.

Näitusega kaasneb Eesti Kunstimuuseumi väljaantav itaalia- ja ingliskeelne kataloog, lisaks 2017. aasta kevadel ilmuv Konrad Mägi elulooraamat, autoriks Eero Epner (itaalia ja inglise keeles). See sündmus on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Näituse korraldaja on Eesti Kunstimuuseum koostöös EV saatkonnaga Itaalias, EV kultuuriministeeriumiga ja EV välisministeeriumiga.

Konrad Vilhelm Mägi oli 20. sajandi alguskümnendite värvitundlikumaid eesti maalijaid, kes kujundas oma käsitluslaadi kaasaja moodsa kunsti mõõdukaid suundi tõlgendades. Tema lemmikvärv oli kaadmiumpunane. Looduse kujutajana oli ta suuresti mõjutatav motiivist, uued loodusmuljed põhjustasid stiili muutumise ja panid aluse uuele loomejärgule. Alati pani Mägi maalidele ka taevast.

Ahvenamaal lõi ta hapraid juugendlikke taimevinjette: "Kahekesi" (1908; tušijoonistus).

Pariisis puutus ta kokku impressionismi, neoimpressionismi ja fovistide loominguga, mille mõjul tema värvikäsitus muutus: "Lilleline väli majakesega" (1908-1909), "Norra maastik männiga" (1910).

Mäe Saaremaa-ainelised teosed on esimesed moodsad eesti loodusmaalid.

Aastast 1918 võib märgata ekspressionismi mõju, mille vastuvõttu soodustas Mäe ülitundlikkus ja emotsionaalne reageering ärevatele aegadele: "Pühajärv" (1918-1920), "Otepää maastik" (1918-1920). Ekspressionismist mõjutatud on ka suured figuraalkompositsioonid Pietà (1919), "Kolgata" (1921).

Itaalia-reisiga alanud uus loomejärk tõi rahunemise: "Varemed Capril" (1922-1923). Itaalias valmisid Mägi võluvaimad maalid.

Kõrvuti looduspiltidega maalis ta lilli ja portreid. Enamasti kauni välimusega naisemodellid kajastavad juugendlikku iluideaali: Holsti (1916).

Hilistes portreedes väljendub 1920. aastatel tõsinenud meeleolu: "Madonna" (1923-1924). Esimene teadaolev portree on norra tütarlapsest. (Allikas: Vikipeedia)

Tagid:
näitus, kunstnik, maal, kultuur, kunst, Konrad Mägi, Kersti Kaljulaid, Rooma, Eesti, Itaalia

Peamised teemad