19:07 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Kultuur
lühendatud link
4630

Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ja aselinnapea Mihhail Kõlvart andsid stardi Venemaa filmide festivalile Tallinnas

TALLINN, 21. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Filmifestival "Vene filmide nädal" algas Karen Šahnazarovi filmi "Anna Karenina. Vronski lugu" linastusega. See linateos kätkeb endas kaht kirjandusteost – Lev Tolstoi romaani "Anna Karenina" ja Vikenti Veressajevi jutustust "Jaapani sõjas".

Filmifestival on jätkusündmus – see toimub meie pealinnas pärast mõneaastast sunnitud vaheaega kolmandat korda. Eelmised filminädalad leidsid aset 2012. ja 2013. aastal.

Tunne end filmistaarina!>>

Venemaa suursaadik ütles portaalile Sputnik Eesti, et see filmifestival on üheks lüliks pikast ahelast, kuhu kuuluvad näiteks hiljuti lõppenud kultuuriprojekt "Peterburi teatrihooaeg" ja teatrifestival Kuldne Mask, kus oma säravat meisterlikkust näitasid Venemaa teatri- ja ooperikunsti esindajad, nüüd aga jõudis järg vene filmitegijateni.

Moskvas suri näitleja Aleksei Batalov
© Sputnik / Александр Поляков

"Tänast filmi olen ma juba näinud ja see jättis mulle hea mulje. Aga ma ootan huviga eesolevaid seansse ja sooviksin, et samasugune huvi oleks ka teistel kinokülastajatel. See, et publik kohale tuleb, kinnitab sajanditepikkuse ühise ajalooga eesti ja vene rahva tõmmet teineteise kunsti poole, mis on hädavajalik teineteise paremaks mõistmiseks. Kultuuride vastastikune lõimumine on meie kahepoolsete suhete arengus oluline ilming," nentis Aleksandr Petrov.

Igor Kostolevski: lurjuseid ei ole minu jaoks olemas>>

Nagu ütles Venemaa suursaadik, on kunst suunatud sidemete tugevdamisele, aga mitte lõhkumisele, üksteisemõistmisele, aga mitte vastandumisele. Sedalaadi ürituste korraldamine on tema sõnul vaevarikas töö, kuid on seda väärt – et rõõmustada vaatajaid, kes on huvitatud sellest, mis toimub lähima naabri territooriumil.

Vene filmikunst tõusuteel

Venemaa suursaadiku hinnangul oli mitte ainult filmikunst, vaid ka teised loomeliigid Venemaal 1990. aastatel langusjärgus.

"Kuid mul on selline tunne, et viimastel aastatel on vene filmikunst jõudu kogumas, leidub ka rahastusallikaid – kõik see lubab vaadata optimistliku pilguga uuele filmiloojate põlvkonnale," ütles ta.

Aleksandr Petrov lisas, et eesti filmikunstiga ta eriti kursis ei ole. "Selleks võib leida paljugi õigustusi, kuid need mind välja ei vabanda… Muidugi on üksikute Eesti kinotegelaste nimed mulle tuttavad, olin väga kurb Lembit Ulfsaki hiljutise lahkumise üle.

Filmi “Issajev” lavastaja Sergei Ursuljak
© Фото : Андрес Эренпрейс

Mida on „Matrix" inimestele õpetanud>>

Filmifestivali "Vene filmide nädal" avakõnes märkis Tallinna aselinnapea, et mis tahes poliitilistes tingimustes peavad inimesed olema suutelised kultuurisidemeid säilitama, sest need on lõppkokuvõttes aluseks nii poliitiliste kui majanduslike suhete normaliseerimisele erinevate riikide vahel. Kultuurialane koostöö Venemaa ja Eesti vahel käib Kõlvarti sõnul pidevalt, lihtsalt kõik sündmused ei ole teada või meedias aktiivselt valgustatud.

"Mis puudutab vene filmikunsti, siis mul ei ole võimalik kõiki selle uusi saavutusi jälgida, kuid kõige silmapaistvamad neist ei jää mul tähele panemata. Ma püüan ikkagi oma emakeeles tehtud filme vaadata," lausus Kõlvart portaalile Sputnik Eesti.

Tagid:
kino, Mihhail Kõlvart, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad