09:42 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Kultuur
lühendatud link
5540

Portaali Sputnik Eesti korrespondent kohtus Moskva filmikriitiku Maria Bezrukiga ja ajas temaga juttu kõmulise filmi "Matilda" teemal.

ТАLLINN, 27. oktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinnas toimunud festivali "Vene filminädal" moderaatori Maria Bezruki hinnangul mõjus religioosne tagakiusamine filmile halvasti ja tegi tarbetut reklaami, mille tulemusena ei pruugi vaataja ootused filmi suhtes end õigustada.

Filmikriitik rääkis, et veel enne kinoekraanidele jõudmist puhkes täiesti ennekuulmatu skandaal, kui Venemaa Riigiduuma saadik Natalja Poklonskaja väljendas oma pahameelt "Matila" looja Aleksei Utšiteli aadressil. Poliitiku arvates solvab see film usklike tundeid sellega, et näitab pühakute kilda arvatud keiser Nikolai II ebasoodsas valguses (silmas on peetud seksuaalse iseloomuga stseene). Seepeale vallandus Venemaal suur "Matilda"-vastane kampaania, millesse kaasati mitmesuguseid agressiivselt meelestatud usuorganisatsioone ja korraldati, nagu võib öelda, terroriakte, sealhulgas ka kinohoone põlemapistmise.

Tuntud vene teatri- ja filminäitleja Igor Kostolevski
© Sputnik / Вадим Анцупов

Venemaa suursaadik avas Tallinnas Vene filmide nädala>>

Seejärel, lisas Bezruk, nii mõnedki kinovõrgud lihtsalt keeldusid seda linateost oma filmivalikusse võtmast, olles oma vaatajate ja oma vara pärast päris hirmul. Olukord on tõepoolest koletu, kui järeldusi ei tehta mitte linateose enda väärtuste põhjal ning režissöör Aleksei Utšitel, olles kulutanud ohtrasti aega, jõudu ja raha (sealhulgas riigi raha), ei saa filmi ettenähtud mahus vändata ega vähemasti suurt osa kulutustest ära katta.

Кадр из фильма Матильда
© Фото : TPO Rok
"Matilda".

"Riik ei suutnud oma kunstnikku kaitsta, ehkki pidanuks rakendama Poklonskaja suhtes rangeid meetmeid – mitte alluma tema ähvardustele ning mitte niisama pöidlaid keerutama, vaid kohaldama kriminaalkoodeksi sätteid. Olukord läks kokkuvõttes liiga kaugele, ent kõige naljakam on see, et Poklonskaja ei olnud "Matildat" näinudki, vaid üksnes kuulnud sellest, mis seal olla võib, ja tegi teab-kelle sõnade põhjal omi järeldusi," väitis Bezruk.

Tema meelest ei ole Riigiduuma saadikul põhimõtteliselt õigust niiviisi käituda ja säärases võtmes väljenduda, kuid Poklonskaja istub senimaani duumas edasi ega kanna sugugi vastutust oma tegude eest.

Suure teatri balletitruppi võeti tööle Matylda Krzesińska lapselapselapselaps>>

Karuteene "Matildale"

Кадр из фильма Матильда
© Фото : TPO Rok
"Matilda".

Vene filmikriitik leiab, et ebaterve vastukaja on teinud Aleksei Utšiteli filmile karuteene. Asi on selles, et isegi need, kes ei kavatsenud filmi vaatama minna, on nüüd seda vaatamas käinud või minemas, sest "Matilda" on kõneaineks. Ja täiesti võimalik,et pettutakse, sest nähakse sootuks midagi muud, kui on oodatud. Filmidele on Bezruki hinnangul alati vaja asjaomast reklaami, skandaal aga on osutunud reklaamina tarbetuks, inetuks.

"Teile näidatakse kostümeeritud melodraamat – ja "Matildasse" tuleb suhtuda justnimelt nii. Sellest filmist pole vaja otsida ajaloolist tõde (tegemist ei ole eluloofilmi, vaid kunstilise väljamõeldisega), pole vaja otsida mingit kodeeritud poliitilist sõnumit või mingisuguseid avastusi," nentis Maria Bezruk ja lisas, et kui tulla kinoseansile eluterve suhtumise ja asjakohase eelhäälestusega, siis saate oma raha eest kõigiti korraliku vaatemängu.

300 estoonlast sõitis Peterburi Maria teatrisse etendusi andma>>

Bezruk usub, et eestimaine vaataja võtab "Matilda" vene vaatajast paremini vastu, kuna Eestis, nagu filmikriitik Vene filminädalal jõudis tähele panna, osatakse filme kinode mängukavasse paremini valida ja saadakse aru, mida vaatama tullakse. Ja kui on tuldud, siis istutakse seansi lõpuni ning püütakse mõista seda, mida vaadatakse.

"Tasub arvestada, et "Matilda" ei ole festivalifilm ega väärtfilmiks liigitatav linateos, vaid kommertslik kostümeeritud melodraama, kaunis ja väga kallis, kuid selles puudub too sügavus, mida tavaliselt vene filmist oodatakse," ütles Bezruk.

Tagid:
Uštšitel, Matilda, Maria Bezruk, filmikriitik, Matylda, Nikolai II

Peamised teemad