02:14 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Kultuur
lühendatud link
8410

Esmaspäeval, 30. oktoobril saabus kaheks päevaks Eestisse Venemaa presidendi ametlik esindaja kultuurikoostöö alal Mihhail Švõdkoi eesmärgiga arendada Eesti ja Venemaa vahelist koostööd humanitaarvaldkondades

ТАLLINN, 30. оktoober — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Vene külalise visiidi programis on kohtumised kultuuriministri Indrek Saare ja Tallinna aselinnapea Mihhail Kõlvartiga.

Nagu Mihhail Švõdkoi ütles portaalile Sputnik Eesti, on Venemaa ja Eesti küllaltki erinevad, kuigi seda võib-olla isegi mitte niivõrd kaubandussuhete mahu poolest.

"Koostööd kultuuri, hariduse ja teaduse valdkonnas on siiski riikide poolt toetatav, vaatamata mis tahes piiranguterežiimile. See puudutab mitte üksnes Eestit, vaid ka teisi Euroopa Liidu ja maailma riike, kus Venemaal on tõsiseid projekte," märkis ta.

Moskva külalisel on kavas võtta ühendust humanitaarsuhetega tegelevate Eesti ametkondade esindajatega, et riikidevahelised suhted saaksid uue impulsi. Tema sõnul saab see olema kasulik nii eestlastele kui venemaalastele kui ka Eestis elavatele venekeelsetele kodanikele.

Suhete paranemine oleks positiivne tulemus

Venemaa presidendi ametlik esindaja kultuurikoostöö alal lisas, et vastastikuste suhete tase võib muutuda paremaks ja juhul, kui õnnestub üht-teist veel täiustada, on see juba tema sõidu positiivseks tulemuseks: "Võib-olla elavad minus mälestused möödunud aastatest, mil Venemaa ja Eesti suhted olid lihtsamad, kuid need meenutused võivad kokkuvõttes ka aruteludes ja läbirääkimistes positiivset rolli etendada."

Krasnojarski riikliku ooperi- ja balletiteatri pealavastaja Neeme Kuningas
© Фото : пресс-служба Московского музыкального театра "Геликон-опера"

Švõdkovi arvates on Venemaa ja Eesti suhetes lünki, mida tuleb täita. Näiteks võib märksa tulemuslikumaid sidemeid sõlmida kunstiõppeasutuste ja teiste kõrgkoolide vahel ning vene filmiloojate kohalolek festivalidel võiks transformeeruda nende täieõiguslikuks kohalolekuks filmilevis.

Filmikriitik Maria Bezruk: "Ärge oodake "Matildast" poliitilisi avastusi!" >>

"Ega kõik nagu olegi nii halvasti, aga tahaks kõike veelgi parandada. Liiati et 2018. aastal tähistab Eesti oma iseseisvuse 100. aastapäeva ning vene kultuuritegelaste, teadlaste ja ajaloolaste kohalolek oleks ülimalt asjakohane. Nagu te teate, tähistab Venemaa tänavu Oktoobrirevolutsiooni sajandat aastapäeva, see sündmus aga oli paljuski tõukeks Eesti omariiklikuse saavutamisele. Tegevusväli on piisavalt avar, sellega tuleb lihtsalt tegelda," teatas Švõdkoi.

Ta lisas, et kultuurisidemed on alati kahesuunalise liiklusega tee, ja näiteks möödunud aastal kulgesid Rahvusooperi Estonia etendused (Helikon Operaga külalisetenduste vahetuse raames) Venemaal hästi edukalt.

300 estoonlast sõitis Peterburi Maria teatrisse etendusi andma >>

"Meie riigile oleks oluline näha Eesti teatrite viimatisi etendusi, näha eesti filme, kuulata eesti muusikuid. Tavapäraselt on eesti kultuur olnud küllalt laialdaselt esindatud mitte ainult Moskvas ja Peterburis, vaid ka teistes Venemaa piirkondades. Võimalusi on väga palju ning küsimus on tahtmises – kuivõrd on eesti kolleegid selliseks sündmuste arenguks valmis," nentis Mihhail Švõdkoi.

Kultuurisidemete areng poliitika kiuste

Tallinna lennujaamas Švõdkoid tervitanud Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kinnitas, et külalise visiit on väga tähendusrikas nii riikidevaheliste kultuurisidemete toetuseks kui ka edasiseks arenguks.

"Sellel visiidil on suur tähendus, et mõlema riigi vahelise kultuurialase koostöö valdkonnas "kella õigeks seada". Vaatamata keerulisele poliitilisele olukorrale Euroopas ja kogu maailmas arenevad ka meie keerulised kahepoolsed suhted, kultuurisuhted Venemaa ja Eesti vahel alati plussmärgiliselt. Selle kinnituseks on isegi viimasel ajal arvukalt ettevõtmisi, nende seas näiteks Peterburi teatrihooaeg ja festival Kuldne Mask," ütles Aleksandr Petrov portaalile Sputnik Eesti.

Ta lisas, et sedalaadi suursündmuste loetelu võib jätkata ja ülesandeks on tempot mitte alla lasta: latt on piisavalt kõrgele tõstetud ja seda tuleb kõrgel tasemel ka hoida. Nagu aitab suhteid rajada ja määratleda ka Mihhail Švõdkoi külaskäik.

© Sputnik / Владимир Новиков
Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama
Tagid:
suhted, ühiskond, haridus, koostöö, kultuur, Mihhail Švõdkoi, Mihhail Kõlvart, Aleksandr Petrov, Indrek Saar, Eesti, Venemaa

Peamised teemad