13:54 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Kultuur
lühendatud link
4820

Teisipäeval jõudis lõpule Vene Föderatsiooni presidendi eriesindaja rahvusvahelise kultuurikoostöö alal Mihhail Švõdkoi kahepäevane visiit Tallinna; mõlemad visiidipäevad olid tulvil kohtumisi kõige erinevamatel tasanditel

TALLINN, 1. november — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Portaali Sputnik Eesti korrespondent kohtus Vene Kultuurikeskuses Mihhail Švõdkoiga ja küsis temalt, milline kohtumine oli Venemaalt tulnud külalise hinnangul kõige tulemuslikum.

Švõdkoi vastas, et tema arvates olid kõik kohtumised — kultuuriminister Indrek Saarega, haridusministri proua Repsiga, Tallinna aselinnapea Mihhail Kõlvartiga, aga ka kohtumised Vene Teatris ja Vene Kultuurikeskuses — igati viljakad. Sedasama võib öelda kohtumise kohta välisministeeriumis.

Minister Reps kohtus Mihhail Švõdkoiga>>

"Mõnedega suhtlesime pikemalt, nagu näiteks kultuuriministriga, kuna kultuurivahetused on tänaseks ülimalt tulemuslikud ja ulatuslikud. Kultuurisfääris ei esine tänasel päeval tõsiseid probleeme, mis nõuaksid kiiret lahendust. Kultuurialase koostöö programm lõpeb 2018. aastal, ent ma arvan, et me valmistame ette ja allkirjastame selle ka järgmiseks kolmeks aastaks — alates 2019. kuni 2021. aastani. Oluline ja huvitav jutuajamine oli Vene Teatris ja muidugi peab Venemaa-poolne abi Vene Teatrile, seda loomulikult Eesti seaduste raame, kujunema energilisemaks," möönis Švõdkoi.

Venemaa kui terra incognita

Švõdkoi hinnangul leidub kahtlemata lahendamata küsimusi vene keele hoidmise valdkonnas. Kuid arvestades nii Tallinna aselinnapea kui ka haridusministeeriumi seisukohti, ei ole küsimusi, mis oleksid üleliia politiseeritud. Need nõuavad lihtsalt normaalset metoodilist tuge ja vahest ka abi Moskva võimude poolt — Moskva kultuuriameti poolt, Peterburi poolt.

Kõlvart ja Švõdkoi arutasid koostöövõimalusi>>

"Tegelikult on meil väga keerulisest poliitilisest kontekstist ja komplitseeritud majanduslikest asjaoludest hoolimata humanitaarvaldkonnas küllaltki head suhted," ütles Venemaa presidendi esindaja kultuuriküsimustes.

"Tähtis oleks laiendada õpilasvahetust, kuna noorte jaoks on Venemaa minu meelest terra incognita — ma pean silmas Eesti noorsugu. Igal juhul tundub mulle oluline, et kui me räägime kultuurivahetusest, peab jutt käima mitte ainult tööst Eesti venekeelse elanikkonnaga, vaid ka inimestega, kes kõnelevad eesti keelt, kellele see on emakeeleks," lisas poliitik.

Krasnojarski riikliku ooperi- ja balletiteatri pealavastaja Neeme Kuningas
© Фото : пресс-служба Московского музыкального театра "Геликон-опера"

Brüsseli poole piilumata

Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama>>

Švõdkoi juhtis tähelepanu sellele, et Kuldse Maski tüüpi vene teatrite festivalide etendustel on küllalt palju eestlastest publikut. Need etendused pakuvad võrdsel määral huvi nii etnilistele venelastele kui ka eestlastele. Ja selles mõttes on oluline mõista, et Eestiga kultuurisidemete arendamine tähendab kultuurisidemete arendamist kogu riigiga, mitte üksnes rõhuasetusega venelastest kaasmaalastele.

"Ma arvan, et tänapäeval osutub see valdkond väga oluliseks, seda kasvõi sellepärast, et kõigis ülejäänutes on kõik üsna keeruline," ütles Švõdkoi. "Nagu ma ette kujutan, on võimalik muuta need sidemed Tallinna ja Moskva vahel veelgi elavamaiks, veelgi produktiivsemaiks. Tallinnal on traditsioonilised sidemed Peterburiga, kuid mõnevõrra hangunud on suhted Tallinna ja Moskva vahel. Neid on võimalik taaselustada ja selleks on ka omad põhjused: Moskvalgi on, mida näidata ning Tallinnal on, mida linnavalitsuse tasandil jagada, jne. Kokkuvõttes aga kordan üle, et kohtumised Tallinnas andsid tunnistust sellest, et meie partnerlussuhted kultuuri, hariduse ja teaduse valdkonnas saavad areneda ilma Brüsseli poole piilumata, ilma poliitilisest kontekstist kammitsemata."

© Sputnik / Владимир Новиков
Mihhail Švõdkoi saabus Eestisse koostööd arendama.
Tagid:
Kuldne Mask, Mihhail Švõdkoi, Mihhail Kõlvart, Indrek Saar, Mailis Reps, Moskva, Eesti, Tallinn

Peamised teemad