23:27 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Kultuur
lühendatud link
7120

Euroopa Liidu poolt rahastatud arheoloogilised väljakaevamised seadsid piirilinna võimud keerulise dilemma ette

TALLINN, 20. november — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. Narva linnuse ulatuslike rekonstrueerimistööde käigus leiti pinnasekihi alt üle poolteise sajandi tagasi ühele Vene imperaatori kaardiväepolgule rajatud õigeusu kiriku vundament.

Kuldne Mask festivali produtsent Svetlana Jantšek
© Sputnik / Вадим Анцупов

Käimasolevad arheoloogilised väljakaevamised on Euroopa Liidu poolt rahastatava enam kui nelja miljoni euro maksumusega projekti lahutamatuks osaks. Projekt näeb ette Hermanni lossi paljude tühjalt seisvate ruumide ettevalmistamise uute muuseumiväljapanekute tarvis, aga ka betoonist tuletõrjereservuaari rajamise. Selle reservuaari jaoks kaevu ette valmistades avastati polgu kiriku ning veel ühe hoone, tsaariajal Narvasse majutatud sõjaväelaste väljaõpetamiseks mõeldud hoone vundament.

Petseri polk kadus ajalukku

Narva muuseumi andmeil rajati õnnistatud vürstile Aleksander Nevskile pühendatud puukirik 1859. aastal tol ajal Narvasse paigutatud Peterburi garnisoni grenaderipolgu jaoks. Viimaseks Narva garnisoni väeosaks, mille sõjaväelased Aleksander Nevski kiriku kogukonda kuulusid, oli Petseri 82. jalaväepolk, mis seoses Esimese maailmasõja algusega lahkusid Narvast ja läksid rindele.

Võib oletada, et enne lahingussesaatmist käisid vene sõdurid viimast korda selles kirikus jumalateenistusel ja said jumalagajätu polgu vaimulikult.

Narva-2 piiripunkti kaudu kaupa vedada ei saa>>

Petseri polgu Narvas viibimisest annab tunnistust mitte ainult kiriku vundament, vaid ka linnapiiril säilinud garnisoni kalmistu, kuhu on maetud kümneid petserlasi.

Нарвитяне постоянно ухаживают за кладбищем Печорского полка
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Petseri polgu Narvas viibimisest annab tunnistust mitte ainult kiriku vundament, vaid ka linnapiiril säilinud garnisoni kalmistu.

Allikad nimetavad seda Narva sõjaväenekropoli unikaalseks, kuivõrd Nõukogu Liidu endiste vabariikide aladel on säilinud vaid üksikuid selliseid sõjaväekalmistuid, mis on pühendatud tsaariarmee sõduritele.

Vundamendid lubatakse mullaga kaetuna säilitada

Narva muuseumi andmetel anti Aleksander Nevski polgukiriku ikonostaas ja kirikuriistad 1925. aastal, iseseisva Eesti ajal üle tol ajal Narva osaks olnud Ivangorodi kloostrikiriku tarbeks. Kirikuhoone ise hävis lahingute käigus 1944. aastal.

Narva muuseumi teadusjuht Ivo Posti teatas portaalile Sputnik Eesti, et tuletõrjesüsteemi maa-alused veehoidlad saavad valmis tuleva aasta veebruaris, tervikuna on Euroopa Liidu poolt rahastatava projekti lõpetamine ette nähtud 2019. aasta juulis.

Нарвский замок и крепость Ивангорода представляют собой единый архитектурный ансамбль
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva kindlus.

Nagu Posti selgitab, saab ajaloolist väärtust kätkev polgukiriku vundament säilitatud. Teadusjuht ütleb ka, et on veel üks võimalus – katta vundament pinnasega ja koht, kus leid avastati, tähistada markeeringuga. Säilitatakse ka õppehoone vundament.

Ajakirjanik: Eesti kuritegevus on liikunud rahvusvahelisele tasandile>>

Posti kinnitab ühtlasi, et Euroopa projekti raames teostatavad tööd ei takista tuleval suvel Narva muuseumi territooriumil tähtpäevade pühitsemist.

Huvi Aleksander Nevski kiriku taastamiseks ei ilmuta keegi

Ajaloolane, sihtasutuse Narva Muuseum nõukogu liige Eldar Efendijev peab värskeid leide muuseumi ja linna jaoks hästi olulisteks.

"Kõik, mis on seotud lossi ja garnisoniga, kujutab endast tohutu tähendusega ajaloo- ja kultuurikihti," ütles Efendijev Sputnik Eesti ajakirjanikule.

Narva Linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse vaneminspektor Madis Tuuder nentis Sputnik Eestile, et Aleksander Nevski kirik kujutas endast varasemalt arhitektuurilist väärtust, kuid taastama seda ei hakata, kuna Narvas on juba ehitatud uusi kirikuid. Ta meenutas, et ka nõukogude ajal, kui käis mahukas töö 1944. aastal kannatada saanud lossi taastamisel, ei olnud samuti plaanis polgukirikut taastada.

Üks linnamuuseumi poolt välja antud Narva kultuuri- ja ajalooteatmiku autoreist Galina Sinjakova ütles Sputnik Eestile, et sobilik oleks püstitada kohale, kus polgukirik asus, mälestusmärk – garnisoni ja tema sõdurite mälestuseks. Tema sõnul on küsimust kunagi Narva kindluses tegutsenud kiriku taastamisest praegusel ajal raske tõstatada, kuna muuseum on teinud panuse meelelahutuslikele üritustele ja turistide ligimeelitamisele.

Narva muuseumi direktor Andres Toode nentis Sputnik Eesti ajakirjanikule, et huvi Aleksander Nevski kiriku taastamiseks ei ilmuta keegi. Tema kinnitas samuti, et leitud vundamendid saavad konserveeritud.

Tagid:
muuseum, kirik, Aleksander Nevski, Narva, Eesti

Peamised teemad