21:27 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
3210

Üks 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnadest on taas Eestist. Kultuuriministeerium ja Eesti Linnade Liit kuulutasid eile, 29. novembril välja konkursi selle linna leidmiseks

TALLINN, 30. november — Sputnik. 2024. aastal kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit kokku kolm linna: üks Austriast, teine Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni riigist, euroliidu kandidaatriigist või võimalikust kandidaatriigist ning kolmas Eestist, teatab Kultuuriministeerium.

Tartu on alustanud ettevalmistusi Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimiseks >>

Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja Kadri Jaurami sõnul võivad kandideerida kõik Eesti linnad.

"See on konkurss, kus võit ei saagi olla ainueesmärk. Linnadele annab kandideerimisprotsess eelkõige hea võimaluse tõsta kultuuri kui sideaine tähtsust kõigi muude valdkondade vahel. See kõik võimaldab sõnastada pikaajalisi eesmärke alates linnaplaneerimisest, investeeringute jaotamisest kuni kogukondade kaasamiseni otsustusprotsessidesse," rääkis Jauram.

Ta lisas, et üha enam on hinnas loovad ja innovaatilised linnad, kuna sellistel tegevustel on pikaajaline ja lisandväärtust loov mõõde.

Tartlasi oodatakse Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise arutelule >>

Ka Eesti Linnade Liidu asedirektor Toivo Riimaa lisas, et ainuüksi kandideerimisfaas võib olla väga õpetlik.

"Võrreldes 2005. aastal alanud konkursiga on meie linnade avatus Euroopa Liidu kontekstis suurenenud. Toonast kogemust arvestades julgen ennustada, et kultuuripealinnaks pürgivaid linnu meil jätkub. See on linnale kindlasti pingutus, kuid toodab end tagasi kasu ja tähelepanuna, mis on seotud kogu Euroopa huviorbiidis olemisega," märkis ta.

Eelvalik kõigi kultuuripealinnaks soovivate Eesti linnade seast tehakse 2018. aasta oktoobriks ning lõplik valik ehk kultuuripealinn 2024 selgub aasta hiljem, 2019. aasta sügisel. Valikud viib läbi sõltumatu ekspertkomisjon, kuhu Eesti saab nimetada kuni 2 esindajat.

Kandideerimistingimused ja muu vajalik informatsioon on Kultuuriministeeriumi kodulehel.

Eestist on kultuuripealinn olnud ka korra varem – Tallinn 2011. aastal. Paljude muude sündmuste seas toimus toona arvukalt kogukondi ühendavaid sündmusi, peeti noorte laulu- ja tantsupidu "Maa ja ilm" ning kultuuripealinna tuules avati maailmas ainulaadsed Lennusadama angaarid.

Tagid:
konkurss, kandideerimine, kultuur, kultuuripealinn, EL, Kultuuriministeerium, Kadri Jauram, Euroopa, Eesti

Peamised teemad