08:47 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Kultuur
lühendatud link
10121

Rafik Grigorjani uus raamat "Eesti ajalugu. Armeenia jälg" võeti auditooriumi poolt vastu õpetliku näitena multikultuursuse kasulikkusest

ТАLLINN, 30. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Vene kultuuri keskuses Tallinna kesklinnas esitles Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koja esimees, Tallinna linna aukodanik, enam kui 230 ajaloo-, rahvustevaheliste suhete, filosoofia-, kultuuriloo- ja politoloogia-alase teadusliku ja aimeraamatu autor Rafik Grigorjan oma raamatut "Eesti ajalugu. Armeenia jälg". Raamat sai kirjutatud Tallinna programmi "Kodanikumaailm" projekti raames.

Grigorjan: Eesti eliit ei usalda omaenese rahvast >>

Nagu esitlusel lausus oma sõnavõtus Leivi Sher, endine ajakirjanik ning kunagine Tallinna aselinnapea: "See raamat on selge tunnistus multikultuursuse kasulikkusest. See tõestab eredalt, et üks kultuur teist kultuuri kahjustada ei saa. Kultuuri saab kahjustada ainult kultuuritus."

Tallinn tähistab Eesti rahvuste päeva festivaliga, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ajaloos tähtsusetuid momente ei ole

Raamatu allikaks on arvukad arhiivimaterjalid, sealhulgas Tartu ülikooli arhiivist, pealtnägijate ja nende sõprade ning sugulaste mälestused, pajatuste kangelaste isiklikud dokumendid ja fotod. Põhjalikult ja põnevalt on jälgitud armeenlaste diasporaa ajalugu Eesti riigi kujunemise ja arengu kõikide perioodide jooksul.

Vaatamata sellele, et Eesti riiklus algas alles 100 aastat tagasi, ulatuvad esmased mainimised Eestimaa aladel elanud armeenlastest XIV ka XV sajandisse. Ja seda sajanditepikkust ajalugu on kujutatud läbi konkreetsete inimeste saatuste, konkreetsete sündmuste kaudu, mis on mõjutanud sadade ja sadade tuhandete Eestimaa asukate elu.

Mis on viltu Eesti rahvusvähemuste kojas >>

Esitluse formaat ei anna loomulikult võimalust raamatut tervikuna ümber jutustada. Rafik Grigorjan sai avada vaid üksikuid lehekülgi sellest monograafiast. Kuid isegi etteloetud näidete najal saab otsekohe mõistetavaks, kuivõrd mitmetahuliselt ja sügavalt erinevatest rahvustest ja kultuuridest inimesed üksteisest sõltuvad, kuidas nad mõjutavad üksteise elu ja saatusi ning ajalugu tervikuna.

Rafik Grigorjan, jutustades eeskätt Tartu ülikooli lõpetanud armeenlastest, meenutas silmapaistvat eesti teadlast, Eesti Teaduste Akadeemia liiget, Tartu ülikooli auprofessorit matemaatik Ülo Lumistet.

Asjaolude traagilisel kokkusattumusel lahkus Ülo Lumiste siitilmast 20. novembril ja 29. novembril toimusid teadlase matused. Raamatuesitluse külalised ja korraldajad austasid Ülo Lumiste mälestust minutilise leinaseisakuga.

Oma ajalugu tuleb tunda

Nagu Rafik Grigorjan nentis, tõestavad ajaloolised dokumendid seda, et Eestimaa territooriumil elab ammustest aegadest suur hulk kõige erinevamate rahvuste esindajaid, ja märkamatu, ent vaieldamatult oluline panus Eesti ajalukku on eranditult igal rahval. Aga väga kahetsusväärselt vähe on selle kohta teada. Ei ole põhjaliku teavet grusiinlaste panusest Eesti ajalukku, vähevõitu on teada valgevenelastest, ukrainlastest, baškiiridest ja paljudest, paljudest teistest.

Презентация книги Рафика Григоряна История Эстонии. Армянский след
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rafik Grigorjani raamatu esitlus

Eesti Armeenia Rahvusühingu esimees Razmik Ivanjan juhtis sündmust portaalile Sputnik Eesti kommenteerides samuti sellele seigale tähelepanu. Tema arvates oleks väga huvitav ja rahvaste vastastikuseks rikastumiseks vajalik teada üksteisest märksa rohkem. "Niisugune raamat – see on suurepärane idee. Iga rahvas peab omasid tundma – kust nad pärit on, millal ja kuidas nad Eestisse saabusid, kuidas nende elu siin on kulgenud. Meie lapsed ja lapselapsed võivad hiljem selle raamatu avada ja lugeda. See on armeenia rahva ajalugu Eestis. Ma usun, et oleks väga kasulik ja huvitav, kui kõik Eestis elavad rahvad koguksid kokku oma ajaloo meie riigis," arvab ta.

Grigorjan: partei ei ole soldatirood >>

Ivanjan rõhutas, et iga rahvas võtab teiste rahvuste esindajatega suheldes alati midagi nendelt üle ja annab midagi vastu. Selline vastastikune vahetus aitab säilitada oma eripärasid ja rõhutada teiste rahvaste erijooni ning muuta inimeste elu rikkamaks ja mitmekesisemaks. "See on oluline – teineteist mõjutades anda ja vastu võtta ainult head," toonitas Razmik Ivanjan.

Samal teemal

Grigorjan kommenteeris skandaali seoses Repsi intervjuuga
Rafik Grigorjan: meedia töötab võimu huvides
Tagid:
armeenlased, esitlus, ajalugu, raamat, Eesti ajalugu. Armeenia jälg, Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koda, Vene Kultuurikeskus, Rafik Grigorjan, Armeenia, Eesti, Tallinn

Peamised teemad