16:14 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Kultuur
lühendatud link
7210

Möödunud nädalal käis Tallinnas Patarei merekindlust vaatamas mainekas briti produtsent David Puttnam, et vändata siin osa oma uuest filmist

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. Tegemist on märgilise sündmusega juba sellepärast, et Eesti vastu tunneb huvi sedavõrd suure haardega filmitootja, vahendas ERR viitega "Aktuaalne kaamerale".

David Puttnam on maailma filmitööstuse üks mainekamaid nimesid, tema toodetud filmide hulka kuuluvad vangladraama "Midnight Express", Kambodža punarežiimi kuritegudest rääkiv "Killing Fields" ja spordifilm "Chariots of Fire", mis on talle toonud ka Ameerika Filmiakadeemia auhinna.

Ratas ja Aab külastasid Patarei kompleksi >>

Tallinnas plaanib Suurbritannia Lordide Koja auliige vändata osa oma uuest projektist, mis räägib Venemaal vangistatud Greenpeace'i aktivistidest.

David Puttnam ütles, et Patarei merekindlus näeb välja ja tundub täpselt sellise kohana, mida ta otsib.

Merekindluse tulevik on ebamäärane

Peaminister Jüri Ratas vastas novembri keskel Riigikogu infotunnis Krista Aru küsimusele Patarei merekindluse tuleviku kohta, vahendas Sputnik Eesti.

Patarei merekindlust pole mõtet müüa>>

Aru tundis huvi, milline on Patarei merekindluse kui kultuuriväärtusliku ja —tähendusliku hoone ehitustehniline olukord ning millised on võimalikud tegutsemisvariandid selle ehitisega seoses.

Ratas nentis, et tegu on väga suure ning ajaloolise, kultuuriloolise ja arhitektuurialase kinnistuga, mille puhul pole vähetähtis ka geograafiline asukoht mere, lennusadama, Kultuurikatla ja linnahalli lähedal.

"Head lahendust ei ole," lausus peaminister, kelle sõnul läheks hoone korda tegemine maksma umbes 100 miljonit eurot.

Ratas tõi välja, et Riigi Kinnisvara AS saab aastas investeerida umbes 70 miljonit eurot. Teine variant oleks merekindlus konserveerida, mis maksaks 3-5 miljonit eurot.

Ratas märkis, et muinsuskaitsealuste objektidega on varemgi keerulises olukorras oldud. Ta tõi näiteks, et Tallinna linnahalli renoveerimiseks otsiti lahendust kaheksa aastat.

"Oluline on, et merekindlus ei häviks ja võimalikult suur osa sellest jääks avalikku kasutusse," sõnas Ratas. "Esimene võimalus otsuse langetamiseks on aasta lõpus valitsuskabinetis."

Muinsuskaitsjad kutsuvad arutlema Patarei säilitamise üle>>

Peaminister lisas, et tema hinnangul oleks mõistlik korraldada ka rahvusvaheline ideekorje, et koguda merekindluse taastamislahenduste kohta häid näiteid üle maailma. Ratas ei välistanud, et hoone renoveerimisel võivad riik ja erasektor koostööd teha.

Patarei merekindlus

Tallinna Patarei kindlus on stiilipuhtana säilinud klassitsistlik kaitserajatis, mis kuulub Euroopa ehituspärandisse. Ühtlasi on Patarei näol tegemist kommunismi ning natsismi ohvrite mälestusmärgiga ning Eesti Vabariigi märtrite vastupanu võimsa sümboliga, seisab merekindluse veebilehel.

Patarei ehitati Vene keiser Nikolai I korraldusel kindlusehitisena, ametliku nimega Kaitsekasarm. Kindlustuse kompleks valmis 1840. aastal, ent muutunud sõjapidamise strateegia tõttu ei kasutatud seda kordagi sihipäraselt. Kuni Vene tsaarivõimu kokkuvarisemiseni kasutati Patareid kasarmuna.

Aastatel 1920-2002 tegutses Patareis erinevate riigikorda ajal vangla. Kompleksi põhiosa on alates 13. maist 1997 Eesti Vabariigi kultuurimälestis.

Tänasel päeval haldab Patareid Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ning kindluse kompleksis tegutseb Vanglamuuseum. Patareid on võimalik külastada nii iseseisvalt kui giidi saatel.

Tagid:
produtsent, filmivõtted, film, vangla, merekindlus, Patarei, David Puttnam, Suurbritannia, Tallinn, Eesti

Peamised teemad