23:34 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Kultuur
lühendatud link
34 0 0

Jõuluvana ja näärivana rõõmustasid lapsi kingitustega

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Kaks jõulumeest võtsid ette retke Narva linna, et pärast põgusat külastust Ivangorodi edasi suunduda.

Oma külastusel rõõmustasid jõulumehed lasteaialapsi ja Narva haigla lasteosakonnas olevaid patsiente kingitustega, edastas ERR.

Suur Tallinna jõululaat
© Sputnik / Вадим Анцупов

Jõuluvana on näärivanaga kohtunud 1997. aastast peale.

Tallinnas sõidavad jõulutramm ja —troll>>

Üritust "Jõuluvana ja näärivana ehk piirideta jõulud" korraldavad maksu- ja tolliamet ning Venemaa loodepiirkonna tolliadministratsioon koostöös Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooniga. Ürituse eesmärk on aidata kaasa ametkondade ja linnavõimude vahelisele koostööle piiriületuse hõlbustamisel ja kiirendamisel.Näärivana (vene keeles Дед Мороз "Külmataat") oli Nõukogude Liidus aastavahetuse rituaalne kingitooja.

Näärivana on enamasti prillide ja pika valge habemega vana mees, kes kannab punaseid rõivad, sh maani ulatuvat mantlit ja pikka punast mütsi, mis on valgete ääristega. Ta saabub traditsiooniliselt kodudesse, lasteaedadesse, koolidesse, ametiasutustesse jne kinke tooma 31. detsembril, kasutades liiklusvahendiks põhjapõdrarakendit või sõidab saanil, mida veavad hobused.

Jõulutähed Bundabergi botaanikaaias
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuna nääripidusid peetakse sageli ka muudel kuupäevadel kui 31. detsembril, siis võib näärivanasid kohata ka juba nädal või paar enne aastavahetust.

Jõuluvana ehk jõulumees ehk jõulutaat on tegelaskuju uuemast jõulukombestikust, jõulukinkide tooja. Kõige sagedamini kujutatakse jõuluvana kõhuka heatahtliku vanamehena, kellel on suur valge habe ja seljas punane mantel ning kaasas kott kinkidega.

Uuemas rahvusvahelises traditsioonis kujutatakse jõuluvana sageli liikumas lendava saaniga, mida veavad põhjapõdrad. Kingid poetab ta majadesse korstna kaudu. Eesti kombestikus jõuluvana (st jõuluvanaks kostümeeritud isik) tavaliselt külastab kodusid ning soovib, et vastutasuks kingi eest talle jõulusalmi loetaks või muul viisil esinetaks. Sõnakuulmatute jaoks võib jõuluvana vöö vahel kanda vitsakimpu.

Tagid:
EMTA, näärivana, jõuluvana, Narva, Eesti

Peamised teemad