05:00 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Kultuur
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
5320

Eesti juubeli auks läinud suvel toimunud seinamaalingute festival Mextonia tõi Tallinna linnaruumi seninägematud kunstiteosed.

TALLINN, 16. veebruar — Sputnik. Nüüd kogunevad festivali kunstnikud ja korraldajad omakorda Mehhikos selleks, et 24. veebruaril tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva uute seinamaalingute ja teemafilmidega.

Nueve Arte Urbano asutaja ning Mextonia festivali looja Édgar Sánchez sõnul maalitakse Mehhikos, Querétaro linnas just Eesti sünnipäeval veel üks, ajalooline seinamaaling, edastab portaal EV100.

© Sputnik / Андрей Петров
Tänavakunstnikud kaunistasid jaanipäevaks Tallinna.

"Seinamaalingule täienduseks näitame huvilistele suvel Eestis Mextonia festivalil valminud värviküllasest kingitustest sündinud dokumentaalfilm ning boonusena esilinastub ka lühi-dokumentaalfilm Eestis iseseisvusest läbi mehhiklaste pilgu," avaldas Sánchez.

"On väga oluline, et maailm teaks Eesti ajalugu. Mextonia kaudu anname edasi lugu sellest, kuidas eestlased päästsid oma maa ja rahva läbi kultuuri. Räägime värvides sellest, kuidas üks muistne põlisrahvas on hoolitsenud oma maa ja looduse eest juba kümme tuhat aastat ning üle elanud kaheksasada aastat religioosset ja kultuurilist okupatsiooni. Näitame, et sellest hoolimata on Eesti tugev ja areneb edasi," tutvustas Sánchez Nueve ettevõtmiste taga olevat filosoofiat.

Sáncheze sõnul avaldub Eestile tehtud, küllap värviküllaseima kingituse kaudu inimeses kultuuriline vabadus ja võimalus läbi sümbolite vabalt tõlgendada oma rahvuse identiteeti.

Mehhiko sünnipäevakingitus Eestile

Sputnik Eesti varem kirjuras, et Rahvusvaheline seinamaalingute festival, mis toimus Tallinnas 14.-22. juunil 2017, korraldajad olid Mehhiko organisatsioon Nueve Arte Urbano ja Eesti ettevõte Todoesuno Eesti OÜ.

Festival ühendas 60 vabatahtlikku tänavakunstnikku üle Eesti, Mehhikost ja laiast maailmast. Kahe nädala jooksul maaliti Eesti tänavapilti ühtekokku 50 suurejoonelist seinamaalingut ehk 6000 ruutmeetrit betoonpinda. Teostel kujutati mehhiklastele omases värvigammas eestlastele olulisi motiive, sümboleid ja persoone.

Фестиваль граффити Mextonia
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tänavakunstnikud kaunistasid jaanipäevaks Tallinna.

Festivali fookuses oli transgrafiti areng. Teoste fookuses eestlus ja vabadus.

EV100 juubeliperiood algas aprillis suure matkapäevaga endisel Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril, matk tähistas sajandi möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa kontuuri tekkest.

100 aastat Eesti Vabariiki>>

Eesti Vabariik 100 tähistamine toimub kõikjal maailmas, kus asub suurem Eesti kogukond. Juubeli tähistamine on ajateljel jagatud viieks teemaks: meie maa, riik, rahvas, vabadus, tulevik.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
kunst, Mextonia, tänava kunstnik, Mehhiko, Eesti, Talliin

Peamised teemad