05:12 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Kultuur
lühendatud link
10310

2018. aasta veebruaris teeb Eesti pianist Tanel Joamets oma kontsertidega ringreisi Joškar-Olast Barnaulini. Ta rääkis Sputnikule iga-aastastest reisidest ja avas oma peamise muusikalise saladuse.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik, Timur Selivanov. Tanel Joamets on neljakümne üheksa aastane, ja elanud peaaegu kogu elu Tartus, kus ta annab tunde Eesti Muusikaakadeemia filiaalis.

Vaiksest tudengilinnakesest käib pianist igal aastal reisidel, et esitada kümneid kontserte Eestis ja kaugemal piiride taga. Ent ta ei vali selleks sugugi maailmamainega pealinnu – näiteks 2017. aastal sõitis Joamets läbi 17 Venemaa linna Habarovskist Krasnojarskini.

Neeme Kuningas: töö Siberis teeb mind nooremaks >>

"Ma liigun kõikvõimalike liiklusvahenditega: lendan lennukitega, sõidan rongide, busside ja taksodega. Reisidel olen ma nagu kala vees, igavust ei tunne teel olles kunagi. Minu jaoks on kontserdireisid lausa õnn, ma saan publikule näidata seda, mille kallal kuude kaupa töötanud olen," lausub Tanel.

Vaba aega jääb ringreisil vähe, enamasti asub pianist peale kontserti otsekohe teele. Aga kui õnnestub, siis käib Tanel ühepäevastel matkadel. Ta on juba käinud Uuraalites, Altai mägedes, Baikali ääres. Kõige enam meeldib talle Sahhalin – seal on ta käinud juba kümme korda ja alati jätnud endale aega jalutuskäikudeks.

Танел Йоаметс
© Фото : Майт Юриадо
Eesti pianist Tanel Joamets

Üks kahest peamisest Venemaa hädast pole ka pianististi mööda läinud: "Mäletan hästi piiriületust Karjalast Vologda oblastisse. Sellel piiril oli sedavõrd olematu maantee, et auto sõitis kõige enam 20 kilomeetrit tunnis."

Lähen välja riskile

Pianisti repertuaar muutub tihti, igaks hooajaks valmistab Tanel ette uued teosed. Ringreisil varieerib ta esinemiskava, et endal igav ei hakkaks ja et kohandada publikuga – aegajalt esineb pianist muusikakoolide lastele.

Filmi “Issajev” lavastaja Sergei Ursuljak
© Фото : Андрес Эренпрейс

Klaverimängija harjutab iga päev neli-viis tundi: "Konservatooriumi ajal üritasin mängida rohkem, aga käed ei pidanud vastu. On olemas piir, millest saati rohkem harjutada on juba kahjulik. Ainuüksi iseenda jaoks ma ei mängi. "Riskin" tuua kõik, mis mulle meeldib, publiku ette."

Lemmikheliloojaid on Tanel Joametsal seitse: Mozart ja Schubert, Debussy ja Grieg, Skrjabin, Rahmaninov ja Tubin. Nende teoseid mängib ta "võrdsetel alustel", üht teisele eelistamata.

Tanelit ei ole piiratud muusikatraditsioonide raamidest: "Nende heliloojate valik tähendab minu vaba valikut. Igal kunstnikul on voli ennast millegagi piirata. Näiteks minu vanaema õde on suurepärane maalija. Ta on terve eluaeg joonistanud ainult lilli – see tähendab, et ta on piiranud ennast veelgi rangemalt kui mina Rahmaninovi ja Schubertiga!"

Joametsa sõnul on eesti ja vene klaverikoolkonnad küllaltki lähedased, ja üldse pole rangeid rahvuslikke koolkondi maailmas enam ammugi olemas – jäänud on ainult interpreetide isiksused.

Танел Йоаметс
© Фото : Майт Юриадо
Tanel Joamets on juba käinud Uuraalites, Altai mägedes, Baikali ääres

"Klaverikunst erineb mistahes teisest selle poolest, et luuletaja või maalikunstnik võib luua üksinduses, võib maalida ilma ühtegi teost müümata, aga pianist vajab publikut. See kunst ei sünni üksinduses," lausub Tanel.

Peamine saladus

Popmuusikasse suhtub pianist vaoshoitult: "Ma tunnen, kui toode on tehtud lihtsalt müügiks. Seda esineb igas muusikažanris, isegi klassikas ja džässis. Müüdavus, katsed kuulajatele mokkamööda olla on väga ohtlikud, kuid teisest küljest ei suuda keegi seda täielikult vältida."

Švõdkoi: Tallinnalgi on, mida jagada, ja Moskval on, mida näidata >>

Pianistil on oma esinemiste puhul kaks ampluaad – klassikalise muusika esitaja ja improviseerija. Need toetavad teineteist ja "õpetavad" vastastikku: "Improvisatsiooni olemuseks on viibimine hetkes, tunnetus, et sa tõesti lood muusikat otse siin ja praegu. Ma olen õppinud seda tunnet improviseerimiselt klassikale üle kandma. See on minu peamine saladus."

Tagid:
pianist, klassikaline, intervjuu, kontsert, muusika, kultuur, Sputnik, Tanel Joamets, Sahhalin, Eesti, Tartu, Venemaa

Peamised teemad