10:31 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Kultuur
lühendatud link
107 0 0

Norra režissöör Erik Poppe ütles, et ta otsustas teha filmi Utøya saarel suvelaagris toimunud verevalamisest, kuna tundis, et inimesed hakkavad unustama nii seda tragöödiat kui sedagi, milleni äärmuslus viia võib.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik. Poppe film pääses Berliini 68. rahvusvahelise filmifestivali põhikonkursile.

"Utøya, 22. juuli" räägib 2011. aastal Norra Tööpartei suvelaagris toimunud veresaunast, mille korraldas äärmusrahvuslane Anders Breivik, edastas RIA Novosti. Linateos kestab 72 minutit – täpselt niikaua, kuni kestis rünnak, ja on filmitud üheainsa duubliga. Rünnaku tagajärjel hukkus üle 60 inimese ning üle saja said raskesti haavata.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Režissööri sõnul oli siis, kui tragöödia oli aset leidnud, väga palju arutlusi selle üle, miks see juhtus ja kuidas seda edaspidi ära hoida, kuid aastatega on mälestus asetleidnust kustuma hakanud.

Vene film "Dovlatov" pälvis auhinna Berliini filmifestivalil>>

"Ma arutasin selle üle ja kohtusin noorte inimestega, kes saarel ellu jäid, ja nad jagasid minuga oma (ärevust) ja see tegi neile muret. Kui praegust Euroopat vaadata, siis saad aru, et äärmusliikumine on tõusuteel ja me peame meeles pidama, mis sellel saarel toimus ning milleni võib viia vasakäärmuslus," ütles Poppe.

Ta nentis, et tal oli tingimata vaja asetleidnut põhjalikult uurida, aga ka aru saada, kuidas seda lugu jutustada, kuna ta tahtis kirjeldada, kuidas noored inimesed järjepanu toimuvat tajusid ja teadvustasid.

"Ma otsustasin, et teen seda ühe pika duubliga, et näidata aega, mille vältel see kõik aset leidis. Meil on palju kunstilisi väljendusvõimalusi, kuid aega kujutada on praktiliselt võimatu," selgitas režissöör.

Tema sõnul olid kallaletungi pealtnägijad talle abiks nii stsenaariumi kirjutamisel kui ka võtete ajal, kuid filmis jutustatav lugu on tervenisti välja mõeldud. Poppe rõhutas, et seda sai tehtud eetilistel kaalutlustel, et rünnaku ohvrid, kes võib-olla seda filmi vaatavad, ei aimaks, kas tegemist võib olla kellegi tuttavaga juhtunuga.

Anders Breivik korraldas 2011. aasta 22. juulil Oslo valitsushoonete kvartalis plahvatuse, kus hukkus kaheksa inimest, ning seejärel avas tule noortelaagris Utøya saarel, kus ta tappis 69 inimest. Norra kohus tunnistas Breiviki süüdivaks ja mõistis talle karistusena 21 aastat vangistust.

Tagid:
festival, kino, Anders Behring Breivik, Norra

Peamised teemad