21:13 15. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1285
  • RUB75.2265
Kolmeosaline videofilmide sari räägib loo Kultuurikatla ajaloost aastatel 1909–2017

Kultuurikatla põnev ajalugu sai filmilindile

© Kaupo Kalda
Kultuur
lühendatud link
2710

Kultuurikatla maja põnev ajalugu on saanud režissöör Agne Nelgi käe all kirja ja filmilindile. Kolmeosaline videofilmide sari räägib loo Kultuurikatla ajaloost aastatel 1909–2017.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Kuigi Kultuurikatla rekonstrueeritud maja uksed avati loome-ja sündmuskeskusena esmakordselt alles 2015. aasta veebruaris, ulatub maja ajalugu aastasse 1909, kui Tallinna linnavalitsus otsustas ehitada linnale esimese elektrijaama, edastab Tallinna linnavalitsus.

Turismiobjekt 2017 on Kultuurikatel >>

1934. aastal ehitati elektrijaamale laienemise käigus katlamaja, mis ongi tänane Kultuurikatla paekivist hoone ning mis oli kasutuses 1987. aastani. Olles seisnud kümmekond aastat tühjana, kirjutas Veronika Valk aastatel 1998-1999 oma magistritöös esimest korda ideest, et vanasse elektrijaama võiks luua kultuurikeskuse.

Esmaspäeval algab Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu teadusministrite kahepäevane kohtumine
© Sputnik / Денис Грабусов

Ideest hakkas kujunema tegelikkus, kui 2009. aastal eraldas Tallinna linnavalitsus Kultuurikatla väljaehitamiseks rahalised vahendid. Sama aasta maikuus kuulutati Kultuurikatla arhitektuurikonkursi võitjateks Kavakava arhitektid Siiri Vallner ja Indrek Peil ning 2010. aastal alustati hoone rekonstrueerimisega.

Kultuurikatla ümbruses piiratakse õhusõidukite liikumist >>

Kultuurikatla detailirohke ajalugu on mahutatud kolmele videole, mis on jaotatud loogiliselt maja ajaloolise otstarbe järgi: Elekter (1909-1940), Soojus (1940-1982), Kultuur (1982-2017). Iga video on 7-9 minuti pikkune, tuginedes peamiselt ajaloolisele pildimaterjalile. Näiteks saab videost teada, et Kultuurikatla kuulus kivikorsten valmis 27. märtsil 1948, saades tänavu juba 70 aastaseks.

Videolõigud on leitavad Kultuurikatla kodulehel.

Eesti Turismifirmade Liit kuulutas veebruaris aasta parimaks turismiobjektiks ja —edendajaks Kultuurikatla, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti Turismifirmade Liidu peasekretäri Mariann Luguse sõnul sai nominentide valimisel olulisteks kriteeriumideks üldine tuntus, klientide laitmatu teenindus, uudne lähenemine, hea turundustöö ning professionaalsus Eesti turismifirmadega suhtlemisel. Nominentide seas olid objektid, mis on hästi tuttavad igale Eesti elanikule, aga hinnatud külastuskohad ka välisturistide seas.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja >>

Kultuurikatla Sündmusteenuste müügijuhi Kristiina Küti sõnul oli 2017. aasta Kultuurikatla jaoks ülimalt õnnestunud aasta.

"Eesti eesistumine tõi Kultuurikatlasse Euroopa riigipead ning rohkearvuliselt välisajakirjanikke. Aga nagu mulle ütles kord üks turismiarendaja: "Ka kõige parema asukohaga ja kõige erilisem koht üksi ei loo väärtust, õnnestunult toimiva koha taga on alati inimesed"," ütles Kütt.

Tagid:
film, ajalugu, kultuur, kultuurikatel, Agne Nelk, Tallinn, Eesti

Peamised teemad