10:12 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Kultuur
lühendatud link
57110

Endises olümpiakülas, praeguses Pirita SPA hotellis Tallinnas avati reedel nostalgiline olümpianäitus meenutamaks 1980. aastal toimunud olümpiamängude purjeregatti.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Näitusel on eksponeeritud fotod, suveniirid ja märgilised esemed Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogudest, teatab Eesti Olümpiakomitee.

"Mul on rõõm, et spordimuuseumi kõige suurem ja tähendusrikkam kollektsioon on jõudnud väikese killuna oma päris koju Tallinna purjeregati toimumispaika," ütles Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juht Siim Randoja.

PyeongChang 2018 taliolümpiamängud >>

"Eriti hea meel on, et lisaks originaalsetele värvifotodele on näitusel eksponeeritud ka esemeid alates olümpiatõrvikust kuni kõigile eestlastele tuttavate tarbeesemeteni," lisas Randoja.

"Avaürituse populaarsus/rahvarohkus kinnitab, et meil on põhjust uhkusega meelde tuletada, kuidas Eesti on samuti olümpiamänge võõrustanud," rääkis Tallinki hotelliketi juht Peter Roose.

"Endine olümpiaküla, mis on praeguseks hotellina tegutsenud pea 40 aastat, on kõige sobivamaks paigaks toonase melu esitlemiseks ja lugude jutustamiseks. Kuna hotell on alati avatud, siis on külalised oodatud näitusega tutvuma igal nädalapäeval," lisas Roose.

Näituse avamisel osalesid sportlaste, olümpiafännide ja Purjespordikeskuse ehitajate seas ka 1980. aasta olümpiavõitja, Soome purjetaja Esko Rechardt ning olümpiatule läitja, toona vaid 17-aastane purjetaja Vaiko Vooremaa.

Esko Rechardt meenutas, et 22-aastase sportlasena olümpiale tulles ta kulda küll oodata ei osanud. "Minu eesmärgiks oli kuues koht, kuld oli väga positiivne üllatus," märkis Rechardt avamisüritusel ning lisas, et Tallinnas ja Pärnus purjetab ta meeleldi veel ka 38 aastat hiljem.

Saskia Alusalu OM-il: hiilgav sõit ja neljas koht >>

Avaürituse meelelahutusprogrammi eest kandis hoolt Monton, külalised said osa Eesti sportlaste olümpiakollektsioonidest läbi aegade.

Näitus on kõigile huvilistele avatud Pirita SPA hotelli fuajees kõigil nädalapäevadel vähemalt selle aasta lõpuni.

1980. aasta suveolümpiamängud

1980. aasta suveolümpiamängud olid XXII nüüdisaegsed suveolümpiamängud, mis toimusid 19. juulist 3. augustini 1980 Nõukogude Liidus.

Olümpiamängude peaareeniks oli Lužniki staadion Moskvas. Ametlikuks maskotiks karupoeg Miška.

Esmakordselt viidi olümpiamängud läbi sotsialistlikus riigis. Lisaks Moskvale toimusid võistlused ka Tallinnas (purjeregatt). Jalgpalliturniiri alagrupimängud Leningradis, Minskis ja Kiievis. Laskmine Moskva oblastis Mõtištšis.

XXII olümpiamängudel osales 81 riiki 5748 sportlasega (sealhulgas 1241 naist).

Purjetamine 1980. aasta suveolümpiamängudel

Purjetamine 1980. aasta suveolümpiamängudel toimus 22. juulist kuni 2. augustini Tallinnas Pirital.

Võistlused peeti kuues paadiklassis Tallinna lahel. Regatil osales vaid 23 riiki (156 sportlasega 83 jahiga), neist 17 oma lipu all.

Tallinnas sündinud sportlanna võitis taliolümpial hõbemedali >>

XXII olümpiamängude Tallinna Olümpiapurjeregati korralduskomitee esimehena tegutses Arnold Green. Ava- ja lõputseremoonia, mis toimusid Tallinna Olümpiapurjespordikeskuses lavastas Mikk Mikiver.

Purjeregati maskott oli hülgepoeg Vigri.

XXII olümpiamängudeks valmis Tallinnasse palju uusi ehitisi ja rajatisi. Piritale, 193 000 m² suurusele maa-alale projekteerisid arhitektid Henno Sepmann, Peep Jänes, Ants Raid ja Himm Looveer spordikompleksi, jõe- ja meresadam 470 alusele, jahtklubi, ellingud, töökojad, pressikeskus ja laevakujuline 632 voodikohaga olümpiaküla. Jõe vastaskaldale asus tribüünid 5000 pealtvaatajale.

Veel ehitati Tallinna teletorn, uus peapostkontori hoone, kaasaegne lennujaam, kesklinna 28-korruseline Olümpia hotell ja Vanalinna külje alla V. I. Lenini nimeline kultuuri- ja spordipalee (tänane Linnahall).

Mitmed elamukvartalid Vanalinnas said uue ilme ja Tallinnast Narva poole väljuv maantee ehitati osaliselt neljarealiseks. Osalt rekonstrueeriti ka Tallinna-Pärnu-Riia maantee, mh valmis uus Häädemeeste-Ikla lõik sellel teel.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
sport, ajalugu, purjetamine, näitus, Olümpiamängud, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Pirita SPA hotell, Siim Randoja, Pirita, Eesti, Tallinn

Peamised teemad