19:41 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Kultuur
lühendatud link
14 0 0

Euroopa kultuuripärandiaasta raames on lahti läinud kolm üle-eestilist pärandikogumisaktsiooni: Päranditegijad, Koolipärimus 2018 ja "Püüa vanaema lugu purki!"

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Kultuuriministeerium kutsub üles salvestama ja seeläbi ka väärtustama kultuuripärandit. 23. aprillini on noored oodatud jäädvustama oma kodukoha pärandobjekte, parim meeskond saab Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 raames toimuva Päranditegijate konkursi võitjana sõita auhinnareisile Strasbourgi.

Päranditegijad

"Ootame lugusid materiaalsest kultuuripärandist ehk kõigest sellest käega katsutavast, mis on meieni möödunud aegadest säilinud ja millel on meie jaoks oluline tähendus. Selleks võib olla vana linnusease, vanavanemate ehitatud maja, aga mõni päris väike asi: tööriist, rõivaese, ehe, kunstiteos, sõiduk," ütles Päranditegijate kogumisaktsiooni juht Madle Lippus.

EV100 Tallinna kava fookuses on lapsed ja noored
© Sputnik / Вадим Анцупов

Koolipärimus 2018

Kuidas teha vahet gripil ja seagripil? Kel on gripp, see köhib, kel seagripp, see röhib.

Kuidas nimetad paati, mis on täis hulle? Psühhopaadiks.

Meie tänavatel ja parkides võib kohata lapsi söövat onu Vellot, Slendermani ja tapjakloune.

Need on vaid mõned nopped tänapäeva õpilaspärimusest, mis jõudsid meieni 2017. aastal laekunud põnevast pilootmaterjalist.

2018. aastal kogume suuraktsiooni "Koolipärimus 2018" raames kuni 24. maini koolipärimust kõikjalt Eestist ja kõik 4.-12. klasside õpilased (nii eesti- kui venekeelsed, samuti kutsekoolide sama vanuserühma õpilased) on väga oodatud meid selles aitama, seisab ministeeriumi teates.

Tallinnas toimus nõukogude aja kontsert >>

Me ei püüa välja selgitada lõplikku tõde, vaid tahame saada põhjalikumat ülevaadet sellest, mida õpilased Eestis just praegusel ajahetkel mõtlevad, jutustavad, kardavad, usuvad, fännivad, naljakaks peavad, mängivad jne, täpsustab ministeerium.

"Püüa vanaema lugu purki!"

Ministeerium kutsub lapsi ja noori osalema rahvaluulearhiivi kogumisvõistlusel "Püüa vanaema lugu purki!". Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 raames toimuva kogumiskampaania eesmärgiks on koguda igalt eesti vanema põlvkonna inimeselt vähemalt üks tema jaoks oluline lugu või laul.

Vastlapäeva kombed on püsinud muutumatuna >>

See võib olla näiteks ere mälestus või juhtum elust, kelleltki teiselt kuuldud lugu, mis on jutustajat elus saatnud, või hoopis õpetlik lugu, mis on pannud kaasa mõtlema. Teie heli- ja videosalvestused kannavad edasi meie mälu ja kultuuri.

"Kutsume kõiki noori pärandikogumisaktsioonidest osa võtma ja õpetajaid, huvijuhte noori innustama," kutsub ministeeirum.

XII noorte laulu- ja tantsupidu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Euroopa kultuuripärandiaasta sündmustega saab olla kursis: veebilehel ning Facebookis.

2018. aastal pööravad kõik Euroopa riigid oma tähelepanu kultuuripärandile – algab Euroopa kultuuripärandiaasta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aatsa lõpus.

See on suurepärane võimalus tõsta esile meie rikkalik kultuuripärand viisil, mis innustaks just noori ainelist kultuuripärandit väärtustama ja vaimset kultuuripärandit edasi kandma, märkis teema-aasta projektijuht Eestis Annela Laaneots.

Leidlikumad laste ja noorte ideed saavad tunnustuse >>

Kultuuripärand ei ole ainult minevikust pärit mälestus, see on ka meie tuleviku tugisammas. 2018. aastal on kogu Euroopas erilise tähelepanu alla võetud just noored – et meil jätkuks pärandi edasikandjaid ning et nad teadvustaksid kultuuripärandi rikkust.

Pärand saab olla ka kaasaegne, trendikas, inspireeriv, rikkalik, meid eriliseks muutev ja kaasahaarav. Meie võimalus on seda tõestada ja noori kaasata.

Tagid:
pärimus, aktsioon, kultuuripärand, noored, kultuur, Kultuuriministeerium, Madle Lippus, Euroopa, Eesti

Peamised teemad