11:38 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Kultuur
lühendatud link
3202

Metsa viiakse üha rohkem kilekottidesse pakitud lehe- ja riisumisprahti ning seda olenemata jäätmejaamade, kus võetakse haljastusjäätmeid tasuta vastu, lähedusest. Kasvanud on komme prügikott lihtsalt autost tee äärde tõsta või metsa alla visata.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) koristas enda hoole all olevast riigimetsast 2017. aastal 281 tonni prügi, mis läks maksma 92 000 eurot — võrreldes varasema aastaga tuli metsast ligi 35 tonni rohkem prügi koristada, vahendas Pealinn viitega BNSile.

RMK peametsaülema Andres Sepa sõnul ei näita riigimetsa toodava prügi kogus hoolimata laialdasest teavitus- ja selgitustööst vähenemise trendi.

Metsanduse tulevik eeldab ühiskondlikku kokkulepet>>

"Milles on peamine põhjus, et olmejäätmeid vaatamata kohalike omavalitsuste korraldatud jäätmeveole endiselt metsa alla tuuakse, vajab veel täiendavat uurimist. Mööbli ja ehitusjäätmete utiliseerimine prügilates tundub inimestele ilmselt lihtsalt liiga kallis ja keeruline olevat," rääkis Sepp.

Kõige hullem on prügistamisega olukord Harjumaal ja Ida-Virumaal, kust pärineb üle poole koristatud prahist. Valdava osa ehk 95 protsenti koristatud prügist moodustavad olme- ja ehitusjäätmed, järgnevad ohtlikud jäätmed, klaas ja metall.

Keskkonnaamet koristas tänavu üle 400 tonni jäätmeid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keskkonnakomisjon arutab olukorda Eesti metsades>>

Metsa viiakse ka üha rohkem kilekottidesse pakitud lehe- ja riisumisprahti ning seda olenemata jäätmejaamade, kus võetakse haljastusjäätmeid tasuta vastu, lähedusest. Kõige rohkem prahti on jätkuvalt linnade lähiümbruses ning kasvanud on komme prügikott lihtsalt autost tee äärde tõsta või metsa alla visata.

RMK on prügistajate tabamiseks kõige problemaatilistesse kohtadesse paigaldanud prügikaamerad. Tänu kaameratele saab prügistajatest teada anda kohalikule omavalitsusele või keskkonnainspektsioonile.

Samuti kutsub RMK üles kõiki valvsaid inimesi metsareostajaid teolt tabades pildistama, nende autonumbreid üles kirjutama ning edastama tõendusmaterjali keskkonnainspektsioonile telefonil 1313, e-postile 1313@112.ee või kohalikule omavalitsusele.

2016. aastal koristas RMK riigimetsast 247 tonni prügi, tööd läksid maksma 53 000 eurot. 2015. aastal, kui RMK sai enda valdusesse mitmeid seni reformimata riigimaa tükke, kuhu oli aja jooksul kerkinud isetekkelisi prügimägesid, koristati metsast 572 tonni prügi.

RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK teenib riigile metsa majandades tulu, kasvatab metsauuendusmaterjali ja korraldab metsa- ja looduskaitsetöid. Lisaks loob RMK looduses liikumise võimalusi oma puhke- ja kaitsealadel ja kujundab loodusteadlikkust.

Tagid:
prügi, mets, RMK, Eesti

Peamised teemad