09:32 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Kultuur
lühendatud link
4810

Pühapäeval, 8. aprillil selgub Obinitsas, kellest saab järgmine, 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinn. Hõimupealinna tiitlile konkureerib seekord kolm soome-ugri asulat: permikomi küla Arhangelskoje, mari küla Šorunža ja ungari linn Zirc.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valimine toimub kahes osas: laupäeval, 7. aprillil kell 15–17 esitletakse Seto Ateljee-Galeriis kandidaate ning 8. aprillil kell 12 hõigatakse sealsamas välja soome-ugri kultuuripealinna 2019 nimi, millele järgneb pressikonverents konkursi võitja ja korraldajatega (12:30 –13:00), teatab MTÜ Fenno-Ugria Asutus.

Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017).

Kas eestlane kardab võõraid kultuure? >>

Kultuuripealinna tiitel on aidanud tugevdada kohalikke kogukondi ja pakkunud neile uusi arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja nii soome-ugri maailmas kui ka laiemalt, näiteks nimetas ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valib sõltumatu žürii koosseisus Nina Beljajeva (Bõgõ küla), Jelena Pljujko (Vuokkiniemi küla), Kauksi Ülle (Obinitsa küla), Marija Launonena (Sukukansojen Ystävät ry, Soome) ja Käbi Suvi (MAFUN / Fenno-Ugria Noored).

Soome-ugri kultuuripealinnad on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade programmi eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 konkursi korraldamist toetab Hõimurahvaste Programm ning kultuuripealinna valimine 7.–8. aprillil Obinitsas on osa #EV100 sündmuste ning II soome-ugri külade foorumi programmist. Mõlema päeva üritused on avatud kõigile huvilistele ning osavõtt on prii.

Soome-ugri rahvaste hõimupäevad

MTÜ Fenno-Ugria Asutus on alates 1991. aastast korraldanud oktoobrikuus ka terve nädala kestvaid hõimupäevi, kus laiemal üldsusel on võimalus osa saada soome-ugri rahvaste kultuurist.

Hõimunädal pakub põnevat kultuuriprogrammi >>

Hõimupäevade põhiüritusteks on suured pärimusmuusikakontserdid Tartus, Tallinnas ja Viljandis, kuid eri soome-ugri piirkondadest külla saabunud folklooriansamblid reisivad üle kogu Eesti, esinedes koolides ja rahvamajades.

Hõimupäevade konverentsil räägitakse linnaruumist, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Soome-ugri rahvaid tutvustavaid näituseid, filmipäevi, konverentse ning muid kultuuriüritusi korraldavad hõimupäevade ajal ka Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kunstiakadeemia, loomeliidud ning kultuuri- ja õppeasutused. Suur osa üritustest leiab aset maakondades ning on suunatud vastavalt hõimupäevade algsele eesmärgile just koolinoortele. 

Hõimupäevade eesmärgiks on läbi aegade olnud kultuuri- ja hariduskoostöö Eesti, Soome ja Ungari vahel, teiste sugulasrahvaste tutvustamine ning seeläbi ka oma rahvusliku eneseteadvuse tugevdamine.

Soome-ugri rahvaste hõimupäevad tipnesid kontserdiga >>

Viimaste aastate hõimupäevad on enim keskendunud Venemaa soome-ugri väikerahvaste moraalsele toetamisele, et nende keeled ja kultuur venestamise ja üleilmastumise tingimustes liig kiirelt ei hääbuks.

Peamised teemad