02:43 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Kultuur
lühendatud link
10440

Eestlased on väga kinnine rahvas, aga nendega mingisse kitsamasse seltskonda sattudes selgub, et nad võivad olla küllaltki temperamentsed, täheldab udmurdi karmoškamängija Pavel Kutergin.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik, Ilona Ustinova. Pavel on karmoškamängija Udmurdimaa Šarkani rajoonist. Oma kodumaal lõpetas ta põhikooli ning muusikakooli, omandas muusikahariduse Votkinski pedagoogikakolledžis ja seejärel sai kõrgema hariduse Udmurdi riiklikus ülikoolis.

2015. aastal astus Pavel sugulasrahvaste programmi raames Tartu ülikooli, kus õpib praegu etnoloogia osakonnas kolmandal kursusel.

Võõras maa ei hirmutanud

Proovida Tartu ülikooli sisse saada soovitasid Pavelile tema sõbrad, kes sel hetkel juba õppisid Eestis. Olles kõik kenasti läbi mõelnud, otsustas ta riskida ja läkitas dekanaati kõik vajalikud dokumendid.

Nagu Pavel tunnistas, siis teise riiki siirdumisel ei hirmutanud ega peatanud teda absoluutselt mitte miski. Sellest, et ta oli andnud sisseastumisavalduse Eesti kõrgkooli, ei teadnud keegi sugulastest kuni viimse hetkeni. Kuna kõigepealt tuli tal sõita Moskvasse dokumente vormistama, arvasid vanemad, et ta jääb nimelt sinna. Ja vaid nädal enne Eestisse siirdumist sai Paveli perekond teada, kuidas asjalood tegelikult on.

"Üllataval moel võtsid nad selle uudise vaimustusega vastu ja lasksid mu hõlpsasti tulema," lausus Pavel.

Soome-ugri rahvaste hõimupäevad tipnesid kontserdiga >>

Pere on tal suur – vanemad ja kolm venda. Ema Elsa on kogu aeg töötanud raamatupidajana, isa Juri on elektriinsener, nüüd on nad mõlemad pensionil, ning vanematel vendadel Sergeil ja Alekseil on oma väike äriettevõte, mis on seotud puidutöötlemisega.

Kaksikvend Vladislav õpib, omandades teist kõrgharidust. Suguvõsaga saab Pavel kokku vähemalt kaks korda aastas – suvel ja talvisel koolivaheajal. Vahetevahel käib ta õppepraktika raames Udmurtias ekspeditsioonidel.

Павел Кутергин с семьей
© Фото : из личного архива Павла Кутергина
Pavel oma perega Udmurdimaal

Esimene mulje

Esmaseks, mis Pavelit Eestisse saabudes rabas ja muljet avaldas, oli tänavate puhtus ja rahulikud inimesed. "Mind üllatas laitmatu kord. Taristu on loodud inimeste jaoks. Minu meelest on siin hästi ohutu. Ainus, mis esialgu veidike ebamugavust tekitas, oli see, et ma kohalikust kõnelusest aru ei saanud," meenutab Pavel.

Pavelil on tekkinud sõpru ka eestlaste seas. "Eestlased on väga kinnine rahvas. Aga nendega mingisse kitsamasse seltskonda sattudes selgub, et nad võivad olla ka küllaltki temperamentsed," märkis ta.

Удмурт Павел Кутергин
© Sputnik / Илона Устинова
Pavel Kutergin oma perega

Suhtluses probleeme ei teki

Tõsiasi, et eesti ja udmurdi keel kuuluvad ühte ja samasse soome-ugri keelerühma, on osaliselt aidanud Pavelil siinset riigikeelt mõistma õppida. Tema sõnul on sõnavaras ja grammatikas teatud sarnaseid seiku, kõige kergemini aga on saanud selgeks sõnade hääldus ja õigekiri.

"Esialgu oli eesti keelt just grammatika tõttu küllaltki raske õppida, kuid pärast aastat intensiivseid õpinguid saan selle keelega juba päris heal tasemel hakkama," kinnitas Pavel. Kuigi ülikoolis käib ta põhiliselt nende ainete loengutel, mida loetatakse vene keeles, tuleneb see teatud erialade spetsiifikast.

Nagu Pavel ise tunnistas, ei valda ta riigikeelt tänini veel täiuslikult, kuid mingisuguseid probleeme pole tal selle tõttu küll ette tulnud.

Naeripirukad ja perepetšid

Eestis elades igatseb Pavel tihtilugu oma rahvusköögi järele, seetõttu valmistab ta aeg-ajalt ise udmurdi rahvusliku retsepti kohaseid naeripirukaid ja perepetše (liha- või juurviljatäidisega pizzakesed — toim.).

"Ma valmistan selliseid roogi, sest tunnen nende järele igatsust, kuid nii sageli koju sõita, nagu tahaks, ei ole võimalik. Alles Eestisse tulnuna olen hakanud oma rahvuslikku kuuluvust rohkem hindama," lausus Pavel.

Kas eestlane kardab võõraid kultuure? >>

Mis puudutab eestipärast kööki, siis kõige sügavamat muljet on talle avaldanud marineeritud kõrvits, mis maitse poolest meenutab ananassi. Samuti on talle meeldinud kama ja rukkileivast kiluvõileivad.

Oma omade keskel

Pavel oskab tõelise meisterlikkusega akordioni mängida. 2015. aastal tutvus ta Tallinnas udmurdi ansambliga Ošmes (Allikas) ning sai alates 2017. aasta sügisest selle kunstiliseks juhiks.

Ansambli liikmete seas on põhja-, lõuna- ja keskmaa-udmurte, aga ka udmurte Tatarstanist. Koos uurivad nad udmurdi rahva ajalugu, rahvarõivaid ja laule. Pavel õppetab kollektiivile õiget liikumist ja laule udmurdi keeles esitama.

Vaatamata sellele, et ta on kollektiivi kõige noorem liige, ülejäänutel on vanust 30 kuni 65 eluaastat, saab ta oma ülesannetega hõlpsalt hakkama.

"Vanusevahe ei sega töös mitte sugugi. Mul on nendega väga mõnus ja mugav olla. Liiatigi osutusin ma just sellekssamaks karmoškamängijaks, keda nad olid kaua otsinud," nentis Pavel.

Ees on tal veel kaks aastat õpinguid ning seejärel tuleb teha valik edasise karjääri ja edaspidise elukoha suhtes.

Tagid:
karmoškamängija, udmurt, muusika, kultuur, Pavel Kutergin, Udmurtia, Eesti, Tartu, Tallinn

Peamised teemad