13:51 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Kultuur
lühendatud link
Kuldne Mask Eestis (6)
7810

Festival "Kuldne Mask Eestis 2018" toimub 9.-17. oktoobrini, teist aastat toimub festivali avamine Narvas, etendusi mängitakse ka Viljandis ja Sillamäel.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Kavas on seitse lavastust, mida mängitakse kokku kümnel korral, kokku plaanitakse müüa 6000 piletit. Kõik etendused ja üritused on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde, tetaasid korraldajad pressiteate vahendusel.

Festivali avab Moskva Vladimir Majakovski nimelise teatri etendus "Inimene, kes pidas oma naist kübaraks" ülemaailmselt tuntud neurokirurg Oliver Sacksi raamatu ainetel, tema loomingut peetakse teenitult bestselleriteks.

Laval seguneb multimeedia eksootiliste muusikainstrumentidega rõhutades seda, kuidas kaasaegses maailmas kõlab see inimene, mille haigus on teinud "eriliseks".

Delikaatne huumor ja näitlejate võluvus lisavad jutustuselt erilise läbitungivuse. Etendust mängitakse Narvas, Viljandis ja Tallinnas. Sillamäel ja Tallinnas toimub ka programm "Laste nädalalõpp".

Pealinnas avatakse festival ühel kõige moodsamal ja ligitõmbavamal laval – "Kultuurikatlas". Siin toimub ebatavaline etendus "Kolm õde" teatrilt "Krasnõi Fakel" (Punane tõrvik) Novosibirskist.

300 estoonlast sõitis Peterburi Maria teatrisse etendusi andma >>

Etendus on kurtide keeles subtiitritega vene ja eesti keeles. See lavastaja Timofei Kuljabini põhimõtteline lähenemine teeb nähtavaks inimmõtte sellest, et inimesed ei kuule üksteist ning avab vaatajatele teksti enda eheduse. Igaüks justkui loeb seda teksti koos kangelastega, aga omaette.

Festivali kavas on samuti kaasaegse teatri repertuaaris haruldane draama "Kuningas Oidipus", see on ühislavastus Jevgeni Vahtangovi nimelise teatrilt ning Ateena rahvuslikult teatrilt. Müüt Oidipusest on inimkonna ajaloos üks kõige süngemaid. Leedu lavastaja Rimas Tuminas on aktsenti muutnud ning räägib loo kangelase üksindusest koos oma Saatusega, inimlikust väärikusest, hingejõust ja halastusest.

Kavas on ka Moskva Rahvuste teatri hiljutine esietendus "Tsirkus", see on legendaarse nõukogude komöödia ainetel lavastatud muusikal – see on lugu unistuste jõust ja võlust, sellest, kuidas taaselustatud unistus matab enda alla reaalsuse seejuures õigustades kõiki vahendeid – terrorit, sõdu, ebavõrdsust ja vägivalda. Peaosas on leedu näitlejatar Ingeborga Dapkunaite.

Moskvas kuulutati välja Kuldse Maski auhinna laureaadid >>

Festivali lõpetab Eestiski armastatud lavastaja Dmitri Krõmovi ja tema "Teatrilabori" näitlejate etendus "Kaasavaratu". Dmitri Krõmov on kandnud Ostrovski näidendi tegevuse kaasaega ning järgib autori näpunäiteid omal moel – "tegevus toimub kaasajal". Ta on ehitanud selle põhjal oma isikliku ja unikaalse maailma – farsiliku, groteskse, väljanaerva.

Sel aastal teeb "Kuldne Mask" esimest korda teoks erilise projekti koostöös Linnateatri festivaliga "Talveöö unenägu", mis esitleb detsembrikuus viit väljapaistva läti lavastaja Alvis Hermanise tööd, seda koos sünkroontõlkega vene ja eesti keelde.

Tallinnas algas Vene filmide nädala
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sellesse programmi on lülitatud Alvis Hermanise "Šukšini jutustused", milles peaosasid mängivad vene teatri ja kinostaarid Jevgeni Mironov ja Tšulpan Hamatova. Etendus on festivali "Kuldne Mask" laureaat. Piletimüük sellele etendusele algab 2. mail.

Švõdkoi: Tallinnalgi on, mida jagada, ja Moskval on, mida näidata >>

Korraldajate teatel külastas mullu festivali Kuldne Mask Eestis ja selle programmiväliseid etendusi 8290 inimest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teatrifestival Kuldne Mask Eestis kulges 2017. aasta oktoobris üheaegselt kolmes Eesti linnas. Festivali avamine tomus ka mullu sügispealinnas Narvas. Festivalikaardil oli ka Tartu ja kolmandat aastat järjest Sillamäe, kus toimus koguni kaks üritust.

Teema:
Kuldne Mask Eestis (6)
Tagid:
teater, festival, kultuur, Kuldne mask, Narva, Viljandi, Eesti, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad