10:41 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Kultuur
lühendatud link
2410

Teisipäeval, 8. mail alanud rahvusvahelise Cannesi filmifestivali filmiturult Marché du Film leiab ka sel aastal Eesti paviljoni ning seal toimuvad üritused on suunatud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisele.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Lumière´ide palee suur teatrisaal avas juba oma uksed esimestele festivalikülalistele 71. Cannesi filmiestival, mis Prantsusmaa lasuurranikul teisipäeval pihta hakkas.

Fotograafid ja filmifriigid hõivavad aegsasti kohti, et staare punasel vaibal "tabada", korraldajad aga loodavad heale ilmale ja jagavad osalistele flaiereid, mis on suunatud seksuaalse ahistamise vastu, seda ka kinoseanssidel.

Kes astub punasele vaibale?

Tänavuse festivali avafilmiks on Iraaani režissööri Asghar Farhadi hispaaniakeelse debüüdiga "Kõik teavad" Penélope Cruzi ja Javier Bardemiga, seetõttu astub kõige esimesena teisipäevaõhtusel seansil punasele vaibale just see filmistraaridest abielupaar.

Farhadi filmis on nad samuti abielusidemetega seotud ja peavad hakkame nende vastupidavust kontrollima. Kes veel artistidest oma kohalolekuga festivali avamist austab, jääb alati intrigeerivaks küsimuseks. Aga päris kindlasti tasub vaibalindile oodata põhiprogrammi žürii liikmeid, keda juhtis Austraalia näitlejanna Cate Blanchett.

Hiina näitleja Chang Chen, ameerika kirjanik, režissöör ja produtsent Ava DuVernay, lauljatar Khadja Nin Burundist, prantsuse näitlejatar Léa Seydoux ja tema ameeriklasest kolleeg Kristen Stewart, prantsuse režissöör Robert Guédiguian, kanada režissöör Denis Villeneuve ning ka režissöör Andrei Zvjagintsev, kellest sai 23 aasta järel esimene Venemaa esindaja põhižüriis.

Nagu kiuste on Cannes´is viimastel pävadel olnud jahe ja vihmane ja ka teisipäeva õhtuks ennustatakse vihmasadu. Pilvi laiali ajama siin ei hakata, seega loodavad kõik imele.

Ajakirjaniku roll

Staaride ootuses on kõik fotograafid, kel festivali akrediteeringut saada ei õnnestunud, oma statiivid juba tükk aega enne festivali avamist aegsasti kõige soodsamatesse võttekohtadesse üles seadnud. Peagi liituvad nendega huilgavate fännide hulgad, kes asuvad oma lemmiknäitlejatelt ja —režissööridelt autogramme lunima või ühine selfi teha.

71-й Каннский международный кинофестиваль. День первый
© Sputnik / Екатерина Чеснокова
Algas Cannesi 71. filmifestival.

Cannes on ajakirjanike valikul alati väga range ning kaugeltki kõigile ei anta võimalust maailma filmikunsti pühimaist pühimatele ligi pääseda. Korraldajate statistika kohaselt lükati kaks kolmest akrediteerimistaotlusest tagasi. Kusjuures ikkagi väisab seda festivali igal aastal umbesi neli tuhat ajakirjanikku. Sellele tuleb lisada nelikümmend tuhat filmitööstuse proffi ja seansside külastajaid enam kui 160 riigist.

Cannesi sadam on nüüd tulvil kallihinnalisi jahte, kusjuures tänavu on neid tavatult palju. Jääb mulje, et üht kõige mainekamat filmifestivali otsustasid külastada kõik maailma rahatuusad.

Ahistamise vastu

Cannesi festivali kiputakse tihtilugu pärast kritiseerima vanamoodsuse, snobismi ja soovimatuse pärast uusi suundumusi järgida. Aga vaatamata mängulisele plakatlikkusele otsustasid korraldajad sedakorda toetada tuurekoguvat liikumist naiste õiguste eest.

Eelnevalt teatasid nad, et loovad spetsiaalse "kuuma liini" nende jaoks, kes filmivaatamise ajal ahistamisega kokku puutuvad, kõigile osalejatele aga on lisaks tavalistele buklettidele ja brošüüridele festivali programmiga pistetud meenekotikesse ka mustvalge flaier prantsuskeelse palvega ennast väärikalt ülal pidada.

"Ära riku õhtut ära, ära ahista," paluvad korraldajad ning lisavad, et kui midagi niisugust märkad, siis ei tasu kõrvaltvaatajaks jääda.

Eesti Vabariik 100

Cannesi filmifestivali külastab ka kultuuriminister Indrek Saar.

"Eelmise nädala seisuga on Eesti filme kinos vaadanud juba üle 357 000 vaataja, mis on rohkem kui ühelgi varasemal aastal kokku. Mul on hea meel, et Eesti filmil läheb erakordselt hästi ning ma loodan, et just käesoleval, Eesti juubeliaastal õnnestub meie filmitegijatel lisaks kodumaistele headele saavutustele saada tuult tiibadesse ka mainekal Cannesi filmifestivalil," ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Filmiturul toimuvad nelja uue Eesti filmi turulinastused, mis on suunatud filmiprofessionaalidele, levitajatele ja festivalide programmivalijatele.

Marché du Filmil näidatakse EV100 programmis valminud režissöör Moonika Siimetsa mängufilmi "Seltsimees laps", mille rahvusvahelist müüki ja levi haldab Rootsi müügiagent Eyewell.

Кадр из фильма Товарищ ребенок
© Фото : Amrion OÜ
"Seltsimes laps".

Turul näidatakse ka Maria Avdjushko debüütmängufilmi "Tuliliilia", mida müüb rahvusvaheliselt müügiagent The Yellow Affair. Lisaks korraldab EFI turulinastuse ka Lauri Lagle filmile "Portugal".

Cannesi filmiturul jõuab esmakordselt rahvusvahelise publiku ette ka Kaspar Jancise täispikk nukuanima "Morten lollide laeval", mille rahvusvahelist levi korraldab müügiagent Sola Media Saksamaalt. Filmituru lühifilmide sektsioonis on võimalik vaadata ka värskemate Eesti lühifilmide programmi.

Cannesi filmituru Eesti paviljon on kohtumispaigaks Eesti ja rahvusvahelise filmitööstuse esindajatele. Lisaks toimub filmituru ajal Eesti produtsentide esitlus Producers Networki programmis. European Film Promotioni produtsentide koolitusprogrammi Producers on the Move, mis toimub samuti Cannesi filmituru ajal, valiti sel aastal Esko Rips Nafta Filmsist. Lisaks toimub Eesti ja Suurbritannia produtsentide kohtumine, kus luuakse uusi kontakte, aga jagatakse ka seniseid koostöökogemusi.

Cannesi filmiturg, mis toimub paralleelselt filmifestivaliga, on olulisim ja suurim filmisündmus, millel Eesti on esindatud oma stendiga alates 2000. aastast. Cannes"i filmiturul toimuvaid Eesti Vabariigi sünnipäeva üritusi toetab ka riigikantselei EV100 välisprogramm.

Tagid:
Seltsimees laps, filmifestival, Cannes, Eesti

Peamised teemad