00:25 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Kultuur
lühendatud link
7010

Moskvas avati Arvo Pärdile pühendatud näitus. Eesti teatri- ja muusikamuuseumi ekspositsioonis on ära märgitud helilooja elu põhilised tähised. Arvo Pärdi muusika populaarsus Venemaal aastatega üha kasvab.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Heliloojast räägib kõige paremini tema muusika, mitte sõnad ja pildid, aga näitus "Arvo Pärt. Tuntud ja Tundmatu" annab võimaluse tutvustada Pärdi elu- ja loominguteed, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Venemaa spetsialistide ja melomaanide jaoks on Arvo Pärt juba ammu maailma muusikamaastiku lahutamatu osa.

Paavst Franciscus andis Arvo Pärdile üle Ratzingeri preemia >>

Austajate arv Venemaal kasvab. Jekaterinburgis toimus mullu suvel Arvo Pärdile pühendatud festival, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Jekaterinburgis toimusid režissöör Dorian Supini Arvo Pärdist jutustavate dokumentaalfilmide linastused, kokku näidati kolme täispikka ja kolme lühifilmi.

Pärdi teosed ei kõla mitte ainult kontserdisaalis, vaid neid on kasutatud ka rohkem kui sajas eri žanris linateoses, arvukates tantsu- ja teatrilavastustes ning teistes multimeediatekstides.

Ehkki tee filmi on leidnud rohkem kui 20 Pärdi teost, on filmitegijad enim armastanud tintinnabuli-palasid "Spiegel im Spiegel" (1978), "Für Alina" (1976), "Fratres" (1977) ja "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks" (1977).

On leitud, et need teoseid kasutatakse süžeesituatsioonides, kus tegemist on peategelas(t)e vaimse või emotsionaalse kriisiga, milles satuvad kahtluse alla inimeseks olemise põhiväärtused. Neis situatsioonides lisab Pärdi muusika sündmustikule omamoodi transtsendentse mõõtme, avab teistsuguse vaatepunkti.

2013. aasta veebruari lõpus pühendati Belgias Antwerpenis Arvo Pärdile muusikafestival "Pärt in primetime". Programmis olid Arvo Pärdi tuntumad teosed, mida esitasid Belgia kammeransamblid, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja 27 last. (Allikas: Vikipeedia)

Pärt on maailmas enim esitatud klassikalise muusika elusolev helilooja >>

Peamised teemad