11:12 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Kultuur
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
4310

Tänavusel Arvamusfestivalil saavad huvilised osa ainulaadsest kohtuistungist, kus kohtunikud on süüdistatavate rollis, advokaat kohtunikuks, prokurörid kaitsjateks ja tunnistajaks ning prokuröriks on justiitsminister Urmas Reinsalu.

TALLINN, 2. august — Sputnik. Arvamusfestivali "Õigusriik 100" alal arutleme reedel, 10. augustil, sõnumite salastamise, kohtuasjade õiglase lahendamise ning avatud kogukonnapoliitika küsimuste üle, teatab Justiitsministeerium.

Kell 12.00 toimub arutelu "Kuidas sünnib saladus?", kus erinevate valdkondade spetsialistid ühes kuulajaskonnaga arutavad konkreetsete juhtumite näitel selle üle, kas Eesti riik ja selle ametnikud salastavad dokumente liiga kergekäeliselt. Miks on läbipaistvas riigis nii palju saladusi ja kas salastamise aluste kõrval võiks olla ka näiteks mittesalastamise juhend?

Arvamusfestival: luubi all on töötavad välismaalased>>

Arutlevad Äripäeva uuriva toimetuse juht Piret Reiljan, andmekaitse inspektsiooni peadirektor Viljar Peep, riigikontrolör Janar Holm ning advokaadibüroo Triniti partner ja vandeadvokaat Karmen Turk. Arutelu juhib riigiprokuratuuri avalike suhete osakonna juhataja Harry Tuul.

Arvamusfestival Narvas.
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kell 13.30 vahetatakse rollid kohtuistungil. Nii võib kohtunik leida end süüdistatava rollis, prokurör olla hoopis kaitsjaks, advokaat kohtunikuks, justiitsminister prokuröriks ja pealtvaatajad rahvakohtunikeks. Toimub istung ebatraditsioonilises kohtusaalis, kus kaasa rääkida ja mõelda saavad kõik osalised.

Kohtuistungit modereerib justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand ja rollivahetuses osalevad justiitsminister Urmas Reinsalu, Tartu maakohtu kohtunik Rutt Teeveer, riigikohtu kohtunik Villu Kõve, advokaat Paul Keres, Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja, Viru ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Sigrid Nurm ning pealtvaatajad.

Kell 15.30 arutletakse, kas kohtuotsus peab olema õige või õiglane? Peale rollivahetust on kõigil osalejatel olemas esmane pilt, mismoodi üks kohtuistung toimub ja seega on paslik otsida vastust küsimusele – millest peab kohtunik lähtuma kohtuotsuse tegemisel? Kas ei ole meie ootused kohtu suhtes liiga suured, et ainult kohus suudab kõik küsimused lõplikult ja õiglaselt lahendada?

Arvamusfestivalil osales ligi 5600 inimest>>

Kohtus ei ole automaatikat ega masinat, mis otsuseid langetab ja puudub ka seadus, mis annaks vastuse kõikidele küsimustele. On inimesed, nende arusaamad, haritus, vaated ja väärtused. Arutlemegi üheskoos, kuidas leida tasakaal "õige" ja "õiglase" vahel. Arutlevad rollivahetuses osalenud inimesed.

Kell 17.30 algab foorum "Mitte meie õue peal", kus küsime kuidas suurendada ühiskonna avatust ja kuidas ületada hirme nendega samaaegselt poliitika tegemises arvestades? Kuidas avada süstlavahetuspunkt või vangide majutuskeskus, kui ühiskond tervikuna on vastu?

Valmimas on uued kriminaalpoliitika põhialused, milles on olulisteks eesmärkideks korduvkuritegevuse vähendamine, sõltlaste ja vaimse tervise häiretega inimeste ravimine jmt. See on edukas vaid juhul, kui ühiskond neid püüdlusi toetab.

Arutlevad endine narkosõltlane ja kinnipeetav, Lootuse küla töötaja Raiman Kukk, Linnateatri näitleja Indrek Ojari, sotsiaalantropoloog ja Tartu Ülikooli teadlane Aet Annist ja kirjanik Sven Kivisildnik. Foorumit veavad justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt ning siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Jürgen Klemm. Teemakohast loomingut loeb ka Kaarel B Väljamäe.

[eel]arvamusfestivalile kutsutakse heade mõtete, naksakate laste ja oma kruusiga>>

10.-11. augustil 2018 toimub Paides kuues Arvamusfestival.

Arvamusfestival toob kokku Eesti inimeste ja ühiskonna jaoks tähendusrikkad teemad, et luua arutlevat demokraatiat ja ühisloomes sündivaid lahendusi hindav Eesti. Festivalile on oodatud kõik ärksad ja aktiivsed inimesed nii Eestist kui ka mujalt, et üheskoos julgelt ja siiralt arutada meie kõigi jaoks olulistel teemadel.

Arvamusfestival on ühiskonnaülene, isetekkeline ja kaasav: festivalile on oodatud erinevate tegevusvaldkondade esindajad ja huvigrupid, kelle pakutud aruteluteemadest kujuneb festivali programm. Teema püstitanud organisatsioon seisab hea selle korralduse eest. Niivõrd mitmekülgsest ja köitvast kavast on oodatud osa saama kõik, kel huvi ja soov. Külastajatele on festival tasuta.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
Õigusriik 100, arvamusfestival, Paide, Eesti

Peamised teemad