03:15 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Kultuur
lühendatud link
11120

31. juulil algasid Eesti esimese venekeelse teleseriaali "LasnaГорск" võtted. Peategelast kehastab Tallinna perekonna telesaagas Sputnik Eesti korrespondent Vladimir Barsegjan.

TALLINN 5. august — Sputnik, Irina Tihhomirova. Teleseriaal "LasnaГорск" pakub loo tavalisest perekonnast, kelle kolm põlvkonda elavad Tallinna suurimas linnaosas – Lasnamäel. Nende inimeste elu on tulvil argimuresid, mis on üpris tuttavad nii pealinlastele kui kõigile eestimaalastele.

Loo sisu on lühidalt selline: Aleksei Grigorjevitš Zahharov saabus 1970. aastatel suunamiskorras Tšerepovetsist Tallinna Dvigateli tehasesse tööle. Edasipüüdlik noor insener abiellus, sai korteri, sündisid lapsed ning hiljem ka lapselapsed.

Sergei Ursuljak: Tallinnas filmi teha on kerge ja mõnus >>

Pärast NSV Liidu kokkuvarisemist polnud Aleksei Grigorjevitšil mitte kuhugi tagasi pöörduda. Kogu teadlik elu oli kulgenud Eestis. Siin on kodu, perekond, sugulased.

Noorem poeg Valera töötab Soomes ehitusel. Tütar on abiellunud eesti mehe Mihkliga, neil on kaks last: tudengist Anja ja alaealine Toomas. Nad suhtlevad majanaabritega, neil on sõpru Kirde-Eestis Narva-Jõesuus, pereliikmed ei keela enesele reisirõõme ja puhkust looduse rüpes. Perekond on oma koosseisult rahvusvaheline – seegi tekitab loo käigus ohtrasti koomilisi olukordi ja käänakuid.

Съемки первого эстонского сериала на русском языке “LasnaГорск”
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti esimese venekeelse teleseriaali "Lasnagorsk" võtted

Võtted toimuvad Tallinna Raadiomajas rajatud paviljonis, kus selle töö tarvis on kompaktselt sisse seatud tehnoruumid ja stuudiokujunduseks statistiliselt tavapäraseima Tallinna korteri sisustus.

Sputnik Eesti ajakirjanikele anti võimalus võtteplatsil kohal olla ja kõike oma silmaga näha.

Съемки первого эстонского сериала на русском языке “LasnaГорск”
Eesti esimese venekeelse teleseriaali "LasnaГорск" võtted

Õhkkond oli igas mõttes palav, kui võttepaviljon kuumas kui praeahi prožektorite all ja linn sulas enneolematult põletavas päikesepaistes – aga võtted algasid sellegipoolest: "Mootor! Kaamera! Läks!"

Proffide meeskond

Seriaali süžee autoriks on stsenarist Juri Rusin Kiievist. Telesarja režissöör Irina Vassiljeva on töötanud selliste menuseriaalide kallal nagu telesari "Viimane mohikaanlane" ("Последний из Магикян"). Operaator-lavastaja Timofei Avramtšuk ja kogu operaatorite meeskond on oma ala profid Ukrainast. Kostüümikunstnikuks on Svetlana Agurejeva.

Режиссер Ирина Васильева
© Sputnik / Вадим Анцупов
Telesarja režissöör Irina Vassiljeva

Peategelase tütre rolli on kutsutud Eestis sündinud ning nüüd Pariisis elav näitlejanna Maša Polikarpova. Endise inseneri väimehe Mihkel Tamme roll usaldati Tallinna näitlejale Toomas Trossile. Nooremast põlvkonnast tegelasi kehastavad Anastassia Koleda (Anja Tamm) ja Artjom Firsov (Toomas Tamm).

Seriaal "LasnaГорск" peaks plaanide kohaselt ekraanile jõudma novembris, sarja esimese hooaja tegevustik lõpeb vana-aastaõhtul, nii et seriaali tegelased pidutsevad koos kogu riigiga.

Teleprojekt näeb ette kümmet seeriat, igaüks kestusega 24 minutit.

Seriaali "LasnaГорск" loomise idee kuulub Darja Saarele, tema on ka projekti tegevprodutsent.

Исполнительный продюсер сериала Дарья Саар
© Sputnik / Вадим Анцупов
Seriaali loomise idee kuulub Darja Saarele

Vestluses Sputnik Eesti korrespondendiga avaldas ta kindlat veendumust, et Eestis oli ammu aeg luua oma venekeelne seriaal. Siin on võimekust teha teletoodangut mitte ainult Eesti turule, vaid ka ekspordiks. Seniajani ei ole keegi sellega tegelenud – seriaale on tehtud ainult eestikeelsete kanalite jaoks, aga see turg on imeväikene.

"Mul on väga hea meel, et mind on toetanud Tallinna filmifestivali PÖFF eestvedaja Tiina Lokk, kes leiab samuti, et Eestil on juba ammugi aeg orienteeruda eksporditurule – Venemaale ja Euroopale – ja luua siin seriaalide tootmisbaas," tunnistas tegevprodutsent Saar portaalile Sputnik Eesti.

Tema arvates puudub siin tänini seriaalide tootmise tööstusharu – inimesed, kes teavad, kuidas seriaale teha – mitte ainult režissöörid ja stsenaristid, vaid ka operaatorid, abipersonal, grimeerijad, kostümeerijad. See on väga mahukas tööstusharu, mis võib pakkuda suure hulga töökohti.

Ainur Askarov: rahvuslik fimikunst areneb Venemaal hoogsasti >>

Endised insenerid – kes nad on?

Perepea rolli kehastav Vladimir Barsegjan rõhutas töö algusest seriaalis kõneldes ennekõike tolle töö keerulist olemust: "Ma osalen võtetes esimest korda – see on põrgulik töö! Näitlejate ümber toimetab tohutu suur võttegrupp – kõik rügavad. Mul on väga põnev end selles proovile panna, see on mu elus midagi uut – roll seriaalis. Nüüd olen seda seestpoolt näinud ja aru saanud, kuidas seda tehakse. Ja nüüd, selle uue kogemusega hakkan ma siis, kui ajakirjanikuna tegelen seriaalides mängivate näitlejatega, mõistma, mida nende töö väärt on. Ning et see ei ole sisuliselt terakestki kergem kui töölise füüsiline töö: võttepäev kestab 12 tundi. Ja sellega on nagu allveelaeval – kui kord juba nõusse jäid, ei saa sa ust paugatades lahkuda. See on karm värk. Ja sellepärast hästi põnev!"

Актер Владимир Барсегян
© Sputnik / Вадим Анцупов
Näitleja Vladimir Barsegjan

Veel rääkis Vladimir Barsegjan sellest, kuidas neil igas mõttes kuumadel päevadel palavas paviljonis proffide meeskond temaga toimetab: "Üks kostümeerija kuivatab mind ja mu riideid jaheda fööniga, teine pühib mult higi salvrättidega, grimeerija parandab sealsamas grimmi mu näol, veel üks inimene hoiab mu pea peal külma pudelit, et ma maha jahtuksin. Kui palju kordi nad seda võttepäeva jooksul läbi tegid, on raske kokku arvatagi. Sünnitusmajaski ei tegeldud minuga nii palju! Näitlejate eest kantakse lihtsalt hoolt, et nad saaksid vaid hästi töötada."

Съемки первого эстонского сериала на русском языке “LasnaГорск”
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti esimese venekeelse teleseriaali võtted

Prantslanna Lasnamäel

Maša Polikarpova, kes kehastab Darja Tamme, on hästi tuntud prantsuse seriaalist "Hélène ja tema lapsed" ning selles mängib ta tänini – seriaal on juba 25-aastane.

Актриса Маша Поликарпова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Näitlejanna Maša Polikarpova

"Ma olen pärit Tallinnast, viimati mängisin siin teatristuudios Laevastiku Ohvitseride Maja (nüüdse Vene Kultuurikeskuse) laval, olin siis kuueteistkümneaastane. Mulle helistas Julia Kalenda, kellega olime end tolles teatris katsetanud, ja teatas mulle, et valmistab ette niisugust projekti. Kuidas ma sain keelduda? Kuidas saab mitte tulla sünnilinna?" lausus ta.

Eestikeelsed "nostalgikud"

Eesti näitleja Toomas Tross on väga rõõmus, et ta tööks selles telesarjas välja valiti: "Ise imestan, kuidas sattusin – tulin castingule nagu paljudki. Aga eks režissöör tea paremini, mida vaja!"

Актер Тоомас Тросс
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti näitleja Toomas Tross

Sputnik Eesti korrespondendile tunnistas näitleja, et ei ole väga ammu venekeelses kollektiivis töötanud. "Mulle teeb rõõmu see naasmine 30 aastat hiljemt. Teatris mängin ma eesti keeles. Olen mänginud mitmesugustel välismaa lavadel, näiteks Soomes, Inglismaal, aga siin ei mängi me vene keeles peaaegu üldse. Kahju."

"Dovlatov": film, kus ei juhtu mitte midagi >>

Nagu Toomas tunnistas, on tekst tema jaoks väga raske: "Õpin seda pähe nagu luuletust. Tegelaskuju meeldib mulle väga, sain sellest tegelasest hõlpsasti aru. Mingisuguseid erilisi üllatusi vene inimeste suhtes minu jaoks stsenaariumis ei olnud: me tunneme teineteist ju suurepäraselt! Loodan, et siin saab veel lõbus olema! Püüame kogu hingest, et kõik õnnestuks. Aja jooksul raskused, sealhulgas keelelised, taanduvad – ja on hea olla."

Kogupere-seriaalina valmiva telesaaga avasaade peaks ekraanile jõudma 4. novembril Eesti Rahvusringhäälingu telekanalil ETV+.

Täismahus materjali lugege portaali venekeelsest osast.

Съемки первого эстонского сериала на русском языке “LasnaГорск”
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti esimese venekeelse teleseriaali "LasnaГорск" võtted
Tagid:
peresaaga, teleseriaal, film, kino, kultuur, Lasnagorsk, Dvigatel, Maša Polikarpova, Toomas Tross, Vladimir Barsegjan, Juri Rusin, Darja Saar, Lasnamäe, Eesti, Tallinn

Peamised teemad