06:20 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
Püha Birgitta kloostri varemed ärkasid taas ellu

Püha Birgitta kloostri varemed ärkasid taas ellu

© Sputnik / Вадим Анцупов
Kultuur
lühendatud link
3330

Traditsiooniliselt iidse Eesti kloostri varemetes toimuv rahvusvaheline muusikateatri festival Birgitta Festival 2018 on pühendatud kuulsa eesti dirigendi ja festivali asutaja Eri Klasi mälestusele.

TALLINN, 10. august — Sputnik, Irina Tihhomirova. Tallinnas tõusis 9. augustil eesriie püha Birgitta iidse kloostri improviseeritud laval, mis juba neljateistkümnendat korda kutsub vaatajaid osalema teatri- ja muusikaetendustel.

Birgitta festival on ammu saanud maailmatasemel muusikaürituseks ja üheks Euroopa kõige atraktiivsemaks suvefestivaliks, mis meelitab kohale mitte ainult Eesti elanikke, publik tuleb ka teistest Balti riikidest, Skandinaaviast ja Venemaalt.

Pirita klooster purustati lõplikult 1577. aastal >>

Inimesed tulevad mitte ainult maailma parimaid esinejaid kuulama, vaid ka selleks, et sukelduda keskaja salapärasesse atmosfääri, mis iidse kloostri "võlvide" all tekib.

Unikaalne projekt

Nagu ütles intervjuus portaalile Sputnik Eesti esimese Birgitta korraldaja, Eesti Kontserdi produtsent Heili Vaus-Tamm, tekkis see idee juba mitu aastat enne festivali: "Kuulus Eesti dirigent Eri Klas oli sageli käinud Soomes Savonlinna ooperifestivalil ja arvas, et Eestiski võiks sarnase kontserdipaiga mere, metsa ja linna kõrval leida."

Хейли Ваус-Тамм
© Фото : из личного архива Хейли Ваус-Тамм
Eesti Kontserdi produtsent Heili Vaus-Tamm

Heili meenutas, et Klas elas ise Pirital, ja tema idee oli seda teha iidset kloostri varemetes. Muusikaprojekti lätete juures oli ka Tallinna Filharmoonia direktor Jüri Leiten.

See ainulaadne atmosfäär, vana hoone maalilised portaalid võimaldavad Vaus-Tamme arvates teha lavastusi, kus kloostri varemed ise on looduslikeks dekoratsioonideks — piisab vaid nende valgustamisest teatrivalgusega — ja lava ongi valmis.

Развалины монастырской церкви поражают своими размерами
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pirita kloostri varemed

Organisaatorid seadsid ülesandeks esitleda igal aastal uusi teatrižanreid. Üheks ambitsioonika muusikaprojekti eesmärgiks oli meelitada esinema noori eesti muusikatähti, kes töötavad välismaal. Nii kutsutigi igal aastal esinema neid, keda Eestis harvemini esinemas näha on.

Täisteksti lugege portaali venekeelsest versioonist.

Birgitta festival on rahvusvaheline muusikateatri festival, mis kestab 9.-18. augustini, seisab ürituse kodulehel. Lisaks "Boheemile" leiab kavast "Luikede järve" uusversiooni "Black and White", kolmeosalise lühiballettide õhtu "Made in USA", Hanna-Liina Võsa Muusikalikooli ja Tallinna Filharmoonia ühisproduktsiooni "Muusikalicool", lõppakordi annab festivalile Placido Domingo "Operalia" tähtede gala.

Tagid:
kultuur, muusika, festival, Birgitta festival, Pirita klooster, Pirita, tallinn, Eesti

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56