08:29 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Kultuur
lühendatud link
3320

Baltimaade taasiseseisvumise aegu ja noore leedu ujuja silmapaistvat sportlaskarjääri meenutada saab Baltimaade filmikunsti päevadel, mis toimuvad 22. ja 23. augustil Tallinnas.

TALLINN, 22. august — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinna kinos Artis toimuvad Läti ja Leedu parimate filmide tasuta seansid. 2018. aasta filmifestival Balti filmipäevad on pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale. Vaatajad näevad mõlemal päeval kaht linateost – filmid linastuvad originaalkeeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

Balti filmipäevad toimuvad Eestis teist korda. Möödunud aastal toimusid vastavad filmiseansid samuti augustis ning filme tutvustasid erikülalised – režissöörid ja linateostes osalenud näitlejad. Pärast seanssi said vaatajad esitada ürituse külalistele oma küsimusi, samal kujul leiab see aset ka sedapuhku.

Festivali koordinaator ja Eesti Filmi Instituudi turundusspetsialist Sigrid Saag teatas Sputnik Eestile, et 2017. aastal oli väga suur huvi Läti ja Leedu filmide vastu, saalid olid viimse kohani täis ning vaatajaskond suhtles innukalt näitlejate ja režissööridega: "Mis puudutab filmide valikut ja Balti filmipäevadel linastamiseks, siis see ei olnud keeruline – Eestisse ei satu just liiga palju Läti ja Leedu linateoseid. "Mängur" ja "Modris" olid Oscari preemia nominentideks parima välismaise filmi kategoorias ("Mängur" 2014. aastal Leedu poolt ja "Modris" 2015. aastal Läti esindajana), need filmid on olnud ka paljude rahvusvaheliste festivalide kavas, kuid Eestisse ei ole nad seniajani jõudnud."

Filmihitid Baltikumi naaberriikidest

Kaks järgmist filmi on verivärsked. Üks neist, "Paradiis 89" (Paradīze '89) pajatab niinimetatud Atmoda ehk läti rahva rahvusliku ärkamise ajastust. Linateos on loodud projekti "Läti filmid Läti 100. sünnipäevaks" raames ja jõudis koduriigi ekraanidele 2018. aasta veebruaris.

Leedu uus film "Ruta" on dokumentaalfilm ja jutustab 15-aastasena 2012. aasta olümpiamängudel Londonis sensatsiooniks kujunenud olümpiavõitjast ujumises Rūta Meilutytė"st. Sigrid Saagi sõnul on "Rutat" näidatud Leedu ekraanidel sel kevadel ja see on saanud kohalikuks filmihitiks.

Sigrid Saag märkis, et vanusepiiranguid sel üritusel ei ole ja korraldajatel on alati hea meel näha filmiseanssidel noort publikut, kellele naabermaade filmikunst huvi pakub: "Võimalik, et temaatiliselt on noortele kõige lähedasemad "Paradiis 89", "Ruta" ja "Modris", aga "Mängurit" võiks nimetada meeldivaks õhtufilmiks, mis meeldib eriti meestele. Ent ma usun et kõiki neid filme on igas eas vaatajatel kena vaadata."

Eesti filmikunst läheb naabrite poole vastuvisiidile

Samaaegselt toimuvad Balti filmipäevad ka Läti ja Leedu pealinnades, kus kavas on eesti filmid. Nii Riias kui Vilniuses näidatakse režissööride Andres ja Katrin Maimiku teost "Minu näoga onu". Teiseks Vilniuses linastatavaks filmiks on hulganisti auhindu pälvinud Rainer Sarneti "November", Riias näeb kinopublik Terje Toomistu dokumentaalfilmi "Nõukogude hipid".

Leedu ja Läti pealinnades asetleidvad üritused kätkevad samuti suhtlusvormi: Viniuses esitlevad filme režissöör Rain Tolk ja produtsent Liis Lepik, Riias on lisaks Tolkile ja Lepikule kohal ka Andres Maimik.

Tagid:
filmipäevad, Artis, Baltimaad, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad