08:33 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Kultuur
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
148 0 0

Helilooja Raimond Valgre 105. sünniaastapäeval avati tema kunagisel kodumajal Tallinnas Vene tänav 7 mälestustahvel. Mälestustahvlil on lisaks Valgre sünni- ja surmadaatumile ka kokkuvõte andeka helilooja lühikeseks jäänud eluteest.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. Mälestustahvli avamisel kõlasid Valgre aegumatud palad. Helilooja eluloost rääkis ja tema laule laulis Risto Lehiste akordionist Allan Jakobi saatel. Lisaks kõlasid noortekoor Allegro (juhendaja Svetlana Zaugarova) esituses Valgre tuntumad laulud, sealhulgas "Saaremaa valss", vahendab Pealinn.

"Tihtipeale rääkides Raimond Valgrest mõtleme sellele, et tegelikult tõeline tunnustus tuli Valgrele alles pärast tema surma. Ma arvan, et Raimond Valgre lugu peaks olema meeldetuletuseks meile kõigile, et me ei unustaks meie praeguseid talente," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

"Peaksime rohkem tõstma esile ka tänapäeva muusikuid ja väärtustama neid veel sel ajal, millal nad on meiega ja millal me saame tõeliselt nautida nende loomingut," lisas Svet.

Раймонд Валгре. На фото слева (стоит сзади) с бабушкой, сестрой и братом
© Фото : Rahvusarhiiv
Helilooja Raimond Valgre 105. sünniaastapäeval avati tema kunagisel kodumajal Tallinnas mälestustahvel

Elulugu

Raimond Valgre (aastani 1937 Raimond Tiisel; 7. oktoober 1913 Riisipere — 31. detsember 1949 Tallinn) oli eesti helilooja ja pillimees.

Algas võistluslaulude esitamine Eesti Laulu konkursile >>

Raimondi isa oli kingsepp. Juba lapsepõlves huvitus Raimond muusikast: mängis klaverit, akordioni, trumme ja kitarri. 1931. aastal lõpetas ta Tallinna Riigi Ühistehnikagümnaasiumi ehitustehnikakursuse. Pärast kaitseväeteenistust Pioneerpataljonis algas tema kutselise muusiku tee restoraniansamblites.

1. oktoober on rahvusvaheline muusikapäev, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Valgre oli Eesti esimesi levimuusikaloojaid ja sai innustust just 1920. aastate algul Eestisse jõudnud džässmuusikast.

Nõukogude okupatsiooni ajal mobiliseeriti ta Punaarmeesse ja võitles Teises maailmasõjas Eesti laskurkorpuses.

Raimond Valgre on maetud Tallinna Metsakalmistule.

Kirjutamine kunstis

Valgre laulude põhjal on loodud muusikal "Muinaslugu muusikas" (libreto Ülo Raudmäe, Sulev Nõmmik ja Enn Vetemaa; esietendus Estonias 1967).

Arvo Pärdi Keskuse avamiseni on jäänud vaid loetud päevad >>

Valgrest on tehtud muusikaline telefilm "Igavesti Teie" (käsikiri Lembit Lauri, režissöör ja operaator Mati Põldre; Eesti Telefilm 1976), eluloofilm "Need vanad armastuskirjad", Juhan Saare dokumentaalnäidend "Valge tee kutse" (lavastatud Noorsooteatris 1985), näidend "Autori surm" (lavastaja Ivar Põllu; esietendus Tartu Uues Teatris 6. märtsil 2013) ning näidend "Laul, mis jääb" (autorid Merle Karusoo, Liis Aedmaa, Jan Rahman ja Piret Saul-Gorodilov; esietendus Eesti Draamateatris 13. juunil 2014).

Mälestuse jäädvustamine

1988. aastal avati Raplas Valgre kodumajal mälestustahvel. 2003. aastal avati Pärnus Raimond Valgre mälestusmärk (skulptor Rait Pärg). 2010. aastal avati Raplas Valgre tuba.

7. oktoobril 2013 tuli käibele Eesti Posti postmark (kujundaja Vladimir Taiger), mis on pühendatud Raimond Valgre 100. sünniaastapäevale. Kasutusel oli ka esimese päeva eritempel ja eriümbrik.

Pärnus on alates 2003. aastast toimunud igasuvine muusikafestival "Kummardus Valgrele". 7. oktoobril 2014 avati Riisiperes Raimond Valgre mälestuspink.

Pärt on maailmas enim esitatud klassikalise muusika elusolev helilooja >>

Looming

Esimese trükitud laulu ("Blond Aleksandra") avaldas Valgre 1933. aastal G. Dieseli varjunime all väljaandes "Modern lööklaulud". Kokku on ta loonud ligi sada laulu. Suure osa oma loomingust kirjutas ta looduse, tunnete ja ühiskonna teemadel.

Valgre loomingut on kasutatud ka teiste eesti heliloojate töödes, samuti mitmes eesti filmis.

Allikas: Vikipeedia

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
mälestustahvel, helilooja, muusika, kultuur, Raimond Valgre, vanalinn, Eesti, Tallinn

Peamised teemad