15:24 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Kultuur
lühendatud link
4020

Pimedate Ööde filmifestivali põhivõistlusprogramm tuleb tänavu geograafiliselt eriti rikas. Ainuüksi esimese kaheksa väljakuulutatud linateose seas on peale Euroopa Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerikast ning Aafrikast pärit filmid.

TALLINN, 8. oktoober — Sputnik. Euroopat esindavad Taani režissööri Samanou Acheche Sahlstrømi "Kuni me kukume", Albaania režissööri Robert Budina "Pelgupaik pilvede keskel", Ungari režissööri Gábor Reiszi "Viletsad värsid" ja Soome režissööri Juha Lehtola "Inimese roll", teatas filmisfestivali koordinaator pressiteate vahendusel.

Põhja-Ameerikat esindab Kanada režissööri Bernard Émond" "Elada siin", Kesk-Ameerikat Costa Rica režissööri Ishtar Yasini "Kaks Fridat" ja Lõuna-Ameerikat Kolumbia režissööri Rubén Mendoza "Uitav tüdruk".

Aafrikast asub võistlustulle Egiptuse režissööri Hadi Elbagoury "Külaline".

Koguni seitsme filmi puhul on tegu maailma-, ühe – "Elada siin" – puhul rahvusvahelise esilinastusega.

Valikusse kuuluvate linateoste režissööridest tuntuim on 67-aastane Bernard Émond, kelle filme on näidatud korduvalt ka Cannes´i, Berliini ja Toronto festivalil. PÖFFi vaatajale peaks tema töödest meenuma "Noveen" ja "Pärandus", aga ka Kanada Oscari-esitus "Elu olulised asjad", millele Émond kirjutas stsenaariumi.

PÖFFil on linastatud veel Ishtar Yasini eelmist, debüütfilmi "Teel" ja Samanou Acheche Sahlstrømi eelmist, samuti debüütfilmi "Sinu käte vahel".

Robert Budina debüütfilm "Heitlus" on esindanud Albaaniat mitteingliskeelse filmi Oscari kategoorias. Ungarlase Gábor Reiszi eelmine, taas debüütfilm "Mingil seletamatul põhjusel" kuulus rohkem kui 30 festivali kavva.

Kaheksas filmis kaasategevatest näitlejatest on nimekaim "Kahe Frida" peategelast kehastav María de Medeiros, kes on võitnud ka Veneetsia filmifestivali parima naisnäitleja auhinna ja mänginud Quentin Tarantino filmis "Pulp Fiction".

Kogu põhivõistlusprogrammi avalikustab PÖFF 18. oktoobril.

Pimedate Ööde filmifestivali avab maailmas oodatud suurfilm
© Фото : © Awaken Studios and Dubai Film

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 16. novembrist 2. detsembrini.

Filmidest lähemalt

"Pelgupaik pilvede keskel" ("Streha mes reve", Albaania, režissöör Robert Budina, maailmaesilinastus)

Albaania külas asuva mošee seinal paljastub ootamatult ristiusu fresko. Kas see tähendab, et pühakotta mahuvad nüüd ära ka kristlased? Ullikeseks peetav moslemist karjus üritab ehitada kirikut keset küla, aga tema enda suguvõsas, kus on esindatud neli usku – islam, õigeusk, katoliku ja kommunism –, hõõgub juba uus konflikt – päranduse pärast. Üllatav film riigist, mille filmikunsti me kuigi sageli ei näe.

"Elada siin" ("Pour vivre ici", Kanada, režissöör Bernard Émond, rahvusvaheline esilinastus)

60. eluaastates naine matab abikaasa ja võtab kaotusvalu leevendamiseks ette reisi oma laste juurde, põigates ka lapsepõlveradadele. Ilus film leinast ja elust pärast armastatud inimese kaotust. Karge ja maaliline Kanada loodus on üks selle filmi tegelastest. Suurepärane roll prantsuskeelse Kanada ühelt tuntumalt näitlejalt Élise Guilbault"lt.

"Viletsad värsid" ("Rossz versek", Ungari, režissöör Gábor Reisz, maailmaesilinastus)

33-aastase kunstiinimese Tamási elu jookseb ummikusse, kui pruut ta maha jätab. Enesehaletsuses vaatab ta tagasi oma minevikku, et teada saada, kas tema ebaõnnestumine on elus juhtunud sündmuste tagajärg. Ummikust pääsemiseks peab ta maha suruma oma suure ego. Eneseirooniline draamakomöödia tõusvalt Ungari režissöörilt Gábor Reiszilt. Film, millel on ühtteist öelda ka tänapäeva Ungari ühiskonna kohta.

Pimedate Ööde festival
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Külaline" ("Al Deif", Egiptus, režissöör Hadi Elbagoury, maailmaesilinastus)

Vähe on tänapäeval filme, mille süžeelised pöörded suudaksid kõikenäinud vaatajat tõeliselt üllatada. Siin on neid koguni mitu. Sestap ei saa me selle erakordse linateose sisust kirjutada rohkem, kui seda, et tütar toob koju sümpaatse peigmehe, et tutvustada teda oma vanematele. Ja et nende, külalise ja peamiselt tüdruku õpetlasest isa vahel areneb äärmiselt huvitav vestlus islami üle. Küll võime öelda, et ennast intellektuaalse draamana välja pakkuvast koomiliste elementidega filmist saab lõpuks tõeline thriller, mida kadestaks tõenäoliselt ka Roman Polanski.

"Inimese roll" ("Ihmisen osa", Soome-Taani, režissöör Juha Lehtola, maailmaesilinastus)

Kunagi suurt firmat juhtinud, kuid siis pankroti üle elanud mees teeskleb, nagu poleks midagi juhtunud. Ta käib võõraste kadunukeste peielaudades einestamas ja peab lammutamisele määratud majas isegi kontorit. Fassaadi hoidmine nõuab pühendumist. Draamakomöödia inimestest, kes on head rääkijad, aga halvad suhtlejad. Teravmeelne pilk tänapäeva ühiskonnale. Hannu-Pekka Björkmani hiilgeroll. Põhineb Kari Hotakaise populaarsel raamatul.

"Kaks Fridat" ("Dos Fridas", Costa-Rica-Mehhiko, Režissöör Ishtar Yasin, maailmaesilinastus)

Originaalne vaatenurk maailmakuulsa kunstniku Frida Kahlo viimastele eluaastatele, esitatud tema hooldusõe ja sõbranna Judith Ferreto silmade kaudu. Naine, kes pühendab kunstnikule oma elu ja kes elab pärast kunstniku surma ainult oma mälestustega, kus segunevad minevik ja olevik, tegelikkus ja fantaasia. Maagilis-realistlik film, mille peaosas María de Medeiros. Jah, seesama, kes mängis "Pulp Fictionis".

Кадр из фильма «Две Фриды» режиссера из Коста-Рики Иштара Ясина
© Фото : Producciones Astarte
Costa Ricat esindab põhivõistluskavas Ishtar Yasini film „Kaks Fridat”, peaosas Maria de Medeiros. Foto: kaader filmist

"Kuni me kukume" ("Til vi falder", Taani, režissöör Samanou Acheche Sahlstrøm, maailmaesilinastus)

Kaotusvalu väidetavalt uppunud, aga mitte kunagi leitud poja pärast sööb abielupaaril hinge seest ega lase eluga edasi minna. Kumbki otsib meeleheitlikult lahendust, mõistes väga hästi, et sama õnnelikud nagu enne nad enam olla ei saa, aga teineteisest lahti lasta pole samuti võimalik, sest keegi ei mõista nende valu samamoodi. Film nagu traagiline autoõnnetus ilusal suvepäeval. Taani filmi kõrge tase saab taas kinnitust.

"Uitav tüdruk" ("Niña Errante", Kolumbia-Prantsusmaa, režissöör Rubén Mendoza, maailmaesilinastus)

Pärast isa surma sõidavad neli poolõde läbi Kolumbia, et toimetada neist noorim tädi juurde. Selle käigus õpib 12-aastane tütarlaps tundma eneses tärkavat naiselikkust. Teekonnafilm naistest, keda ümbritseb meestekeskne maailm. Neile, kellele läks korda "Mustang", aga veel lüürilisem.

Pimedate Ööde filmifestivali avab maailmas oodatud suurfilm >>

Pimedate Ööde filmifestivali avamine tuli tänavu eriline, kui orkestri ja koori saatel jõudis maailmaesilinastuseni kuue aasta jooksul 35 riigis üles võetud linateos "Ärkamine", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Film, mille reklaamklipp on kogunud kaks kuud enne esilinastust seitse miljonit vaatamist ja mille kaasprodutsentideks on filmimaailma suurkujud Terrence Malick ja Godfrey Reggio, maalib vaatemängulise pildi meie planeedi mitmekesisusest, selle kultuuride rikkusest ja imepärastest maastikest.

Mullu Pimedate Ööde filmifestival kuulutas võitjaks kirgiisi režissööri Temirbek Birnazarovi filmi "Öine avarii" (Tunku Kyrsyk) — mütoloogilise alltekstiga poeetilise loo üksiku vanamehe ja ootamatult tema ellu ilmuva sõnatu neiu vahel puhkevast armastusest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"See võitis meie südamed oma lihtsa, ent sügavalt puudutava looga mehest, kes on sattunud elu hammasrataste vahele. Ootamatu õnnetus peatab tema allakäigutee ja annab elule uue mõtte, millest ta kahe käega kinni haarab," resümeeris žürii.

Peaauhinna väärtuseks oli mullu 10 000 eurot, mille pani välja Tallinna linn.

Tagid:
linateos, võistlus, parimad, kultuur, filmifestival, film, PÖFF, Aafrika, USA, Euroopa, Eesti

Peamised teemad