17:05 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Kultuur
lühendatud link
Kuldne Mask Eestis (6)
3710

Teisipäeval, 9. oktoobril toimus Tallinnas pressikonverents teatrifestivali Kuldne Mask Eestis avamise puhul. Festival pakub võimalust näha Venemaa parimaid lavastusi – teatripreemia Kuldne Mask nominente ja laureaate.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik, Irina Tihhomirova. Pressikonverentsil mainiti lavakorüfeede nimesid, nii auväärseid kui noori lavastajaid, kelle etendusi Eesti teatrikülastaja näha saab. Selliseid, nagu Rimas Tuminas (Moskva), Alvis Hermanis (Riia), Dmitri Krõmov (Moskva), Timofei Kuljabin (Novosibirsk), Nikita Kobelev (Moskva).

Пресс-конференция по случаю открытия театрального фестиваля Золотая Маска в Эстонии 2018
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pressikonverents teatrifestivali Kuldne Mask Eestis avamise puhul

Korraldajad kõnelesid koostööst ja kahe riigi vahelisest vastastikusest mõjust festivali Kuldne Mask kontekstis ning lavastustest, mida saab näha Eesti teatrite lavalaudadel. Eriti tõsteti esile festivali Kuldne Mask ja Tallinna Linnateatri ühisprojekti Talveöö Unenägu – paljutõotavat sündmust, mis ootab teatrigurmaane detsembris.

Tallinna kuldne sügis Kuldse Maski kiirtevihus

Sotsioloogiliste uuringute andmetel on Kuldne Mask riigi kõige tuntum ja külastatuim teatrifestival, etenduste piletid haaratakse lennult paari päevaga. Esmakordselt toimus see Eestis 2005. aastal. Sedapuhku ei avane festival mitte Tallinnas, vaid sügispealinnas Narvas. Nüüdse, järjekorras neljateistkümnenda festivali Kuldne Mask Eestis etendusi mängitakse ka Tartus, Sillamäel ja Viljandis.

Tallinna linnavalitsuse delegatsioon läheb Peterburi-visiidile >>

Etendused Eestis on festivali esimeseks välismaiseks projektiks. Tuleval aastal tähistab Kuldne Mask Eestis oma 15. aastat, tema vanemal vennal Venemaal aga täitub veerand sajandit.

Nagu kinnitas festivali Kuldne Mask Eestis juht Svetlana Jantšek, on selle kõrgel kunstilisel tasemel teokssaamine võimalik vaid tänyu mõlema riigi ministeeriumide suurele riiklikule toetusele ning Moskva ja Tallinna linavalitsuste ja ka eraisikutest sponsorite abile.

Директор фестиваля Золотая Маска в Эстонии Светлана Янчек
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali Kuldne Mask Eestis juht Svetlana Jantšek

See on peamine tingimus, mis võimaldab näidata teatrilavastuso nende originaalsel kujul, nõnda, nagu kunstnikud ja lavastajad need kavandanud on, koos kõigi lavatehniliste efektidega lavakujunduses. Selles seisneb antud projekti unikaalsus.

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart lausus vestluses portaali Sputnik Eesti korrespondendiga kultuurisündmuse tähtsust sedastades:

"Kultuuril ei ole rahvuslikke piire. Nii imelik kui see ka pole, nõuab see lihtne mõte suurt vaimset ja hingelist tööd. Kuid seejuures on eri rahvastel võimalus oma kultuurikoodi jagades kultuuri kaunistada ja avardada. Paljude inimeste jaoks on see siin võimalus saada puudutada seda, millest me osaliselt oleme ilma jäänud – näha vene kultuuri arengudünaamikat ja neid põhiväärtusi, mis ei muutu aastasadadega."

Teatrifestival Kuldne Mask Eestis 2017
© Фото : из архива организаторов фестиваля "Золотая маска"

Kuhu rahvas koguneb

Nagu ütles pressikonverentsil külaline Moskvast, festivali Kuldne Mask peadirektor Maria Revjakina, on teater kultuurifenomenina väga oluline inimeste ühendamiseks, ühiskonnas ideede teadvustamiseks, ja meenutas Voltaire´i tuntud ütlust, et rahvas tuleb kokku teatrisaalis.

Projekti mõte ise saabus Venemaa stagnatsiooniaastatel kui üks viis toetada kultuuri tervikuna ja teatrit eriti. Selle projekti viljakust kinnitab suur hulk lavastusi, mida on näinud kümned tuhanded teatrisõbrad paljudes maailma riikides, kus festivali teed kulgenud.

Huvipakkuvaks jääb küsimus, kui visa hingega see projekt võib olla ja kas osalised-osapooled tema rahastamist koomale ei tõmba.

Nagu ütles portaalile Sputnik Eesti Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, lõpeb 2018. aastal kahe riigi, Venemaa ja Eesti kultuuriministeeriumide kolmeaastase, aastateks 2016–2018 paika pandud koostööprogrammi kehtivusperiood:

"Nüüd oleme me jõudmas lõpujärku uue kokkuleppe väljatöötamisel ajavahemikuks 2019–2021, kus kohe eraldi reana on sisse kirjutatud Vene poole kohustused toetada ka festivali Kuldne Mask Eestis. Selline kokkulepe allkirjastatakse mõlema riigi kultuuriministrite poolt."

Пресс-конференция по случаю открытия театрального фестиваля Золотая Маска в Эстонии 2018
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pressikonverents teatrifestivali Kuldne Mask Eestis avamise puhul

"Võib rääkida mitmesugustest koostöö aspektidest, kuid ilma rahastuseta osutuvad paljud head ideed teostamatuiks, minu jaoks aga on kõige tähtsam, et Venemaa-poolsed rahalised kohustused projekti Kuldne Mask Eestis suhtes säilivad," sõnas suursaadik Aleksandr Petrov kokkuvõtteks.

Festivali Kuldne Mask Eestis mängukava sisaldab etendusi nii täiskasvanud teatrisõpradele kui ka noorele vaatajaskonnale. Kõik etendused tõlgitakse sünkroonselt eesti keelde.

Пресс-конференция по случаю открытия театрального фестиваля Золотая Маска в Эстонии 2018
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pressikonverents teatrifestivali Kuldne Mask Eestis avamise puhul

Venemaa riiklik teatripreemia Kuldne Mask on asutatud 1993. aastal Vene Föderatsiooni Teatritegelaste Liidu poolt ja antakse välja lavastustele kõigis teatrikunsti žanrites: draama, ooper, ballett, nüüdistants, operett ja muusikal, nukuteater.

Kuldne Mask on Venemaa teatrifestival, mis iga aasta kevadel esindab Moskvas kõige tähelepanuväärsemaid lavastusi Venemaa eri linnadest.

Teema:
Kuldne Mask Eestis (6)
Tagid:
lavastus, pressikonverents, preemia, teater, kultuur, Kuldne mask, Eesti, Venemaa

Peamised teemad