06:17 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Kultuur
lühendatud link
8810

Konstantinoopol teatas oma õigustest Ukrainas ja annulleeris kirikukogu 1686. aastal väljastatud ajaloolises dokumendis sätestatud kohustuse, mis andis Moskva patriarhile õiguse määrata ametisse Kiievi metropoliit.

TALLINN, 12. — oktoober. Konstantinoopoli patriarhaat sooritas "ennekuulmatu antikanoonilise teo", astudes kanoonilisse ühtekuuluvusse lõhestajatega ja nendega, kes on kiriku poolt ekskommunikeeritud, teatas oma Telegrami-kanalis Sinodi avalikkus- ja meediasuhete osakonna juht Vladimir Legoida.

Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu võttis neljapäeval, 11. oktoobril vastu otsuse vabastada kirikuvande alt kaks ebaseaduslikku kiriklikku struktuuri Ukrainas – isehakanud "Kiievi patriarh" Filaret Denissenko, kellele seati Vene õigeusu kiriku poolt anateema 1997. aastal, ja Makari Maletitš (Ukraina autokefaalne õigeusu kirik), edastas RIA Novosti.

Konstantinoopol teatas ühtlasi oma õigustest Ukrainas ja annulleeris kirikukogu 1686. aastal väljastatud ajaloolises dokumendis sätestatud kohustuse, mis andis Moskva patriarhile õiguse määrata ametisse Kiievi metropoliit.

Õigeusu kiriku suurkohtumine peeti Venemaata>>

Paldiski uus kirik.
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Konstantinoopoli patriarhaadi poolt on sooritatud täiesti pretsedenditu antikanooniline samm, mis kujutab endast katset lõhkuda õigeusu kanoonilise ülesehituse aluseid. Teisiti ei saa hinnata Konstantinoopoli avaldust astumisest kanoonilisse ühtekuuluvusse lõhestajatega ja kiriku poolt ekskommunikeeritud isikuga," märkis Legoida.

"Asjakohase hinnangu sellele teole" annab tema sõnul Venemaa Õigeusu Kiriku Püha Sinod lähimal istungil 15. oktoobril Minskis.

1992. aasta mais tagandas Ukraina õigeusu kiriku piiskoppide kogu Filaret Denissenko peapiiskopi ametist ning sama aasta juunis võttis Venemaa õigeusu kirik temalt vaimulikutiitli. Vastuseks keeldus ta otsustele allumast ja lõi omavoliliselt ebaseadusliku struktuuri – Kiievi patriarhaadi, mis on kõigi kohalike õigeusu kirikute poolt tunnustamata jäetud. 1997. aastal andis Venemaa õigeusu kirik Filareti anateemi alla.

Teine kiriklik struktuur, millest Konstantinoopoli patriarhaadi sinodi otsuses kõneldakse – Ukraina autokefaalne õigeusu kirik – loodi varem, 1920. aastal Ukraina rahvuslike meeleolude laineharjal. Nõukogude võimu aastatel lagunes ja sündis see mitu korda uuesti, oma praegusel kujul eksisteerib Ukraina Apostellik Õigeusu Kirik 1989. aastast. Isehakanud kiriklikke struktuure ei ole seniajani tunnistatud kanoonilisteks mitte ühegi kohaliku õigeusu kiriku poolt maailmas.

Metropoliit Eugeni töötab Eestis viisa alusel>>

Konstantinoopol moonutab jämedalt kiriku ajalugu

Patriarh Kirilli pressisekretär preester Aleksandr Volkov nimetas Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu otsust tühistada omaenese 1686. aasta otsus Kiievi metropoliidi üleminekust Moskva patriarhaadi jurisdiktsiooni alla "kiriku ajaloo jämedaks moonutamiseks".

"See on lihtsalt jäme ja täiesti õigustamatu kiriku ajaloo moonutamine, kuna tegelikkus on hoopis teistsugune," ütles Volkov telekanali Spas saates.

Tema sõnul ei toetu Konstantinoopoli patriarhaadi hierarhia "mitte faktidele, mitte ajaloolistele allikatele, vaid üksnes nende inimeste väga imelikele ja täiesti ebaadekvaatsetele väljamõeldistele, kes põhimõtteliselt ei ole ka mitte kunagi varem Ukraina kirikut puudutava ajalooga tegelenud."

"Meie kiriku poolt on tehtud märkimisväärseid jõupingutusi selleks, et avaldada viimastel kuudel igati ammendav kogum dokumente, mis annavad tunnistust tegelikust ajaloolisest pildist seoses Kiievi metropoliitkonna eksistentsiga ning sellest, kuidas see kõik seostus talle iseseisvuse andmisega ja kuidas too Kiievi metropoliitkond sai seejärel Vene õigeusu kirikuks," ütles Volkov.

Konstantinoopoli patriarhaadi Sinodi otsuses on eelkõige öeldud, et tuleb "annulleerida omaaegsete asjaolude kontekstis 1686. aastal välja antud sinodaalse dokumendi säte, mis andis kaanonite leevendamise läbi Moskva patriarhaadile õiguse määrata ametisse Kiievi metropoliit."

Patriarh Kirill kinnitas ametisse uue Eesti kirikupea>>

Konstantinoopoli patriarhaadi kirikukogu oli eelnevalt teatanud, et ta asub omistama Ukraina kirikule autokefaaliat. Ta võttis ka vastu otsuse kahe Ukraina mittekanooniliselt kiriklikult struktuuri – isehakanud "Kiievi patriarhi" Filaret Denissenko, kellele kehtestati Vene õigeusu kiriku anateem 1997. aastal, ja Makari Maletitši (Ukraina autokefaalne õigeusu kirik) – anateemi tühistamiseks.

Konstantinoopol teatas ühtlasi oma õigustest Ukrainas ja tühistas 1686. aasta kirja ajaloolise sätte, mis andis Moskva patriarhaadile õiguse õnnistada ametisse Kiievi metropoliit.

Venemaa õigeusu kirikus nimetati neid kirikukogu otsuseid kirikulõhe legaliseerimiseks ja teatati, et need toovad endaga katastroofilist kahju, mis puudutab miljonite inimeste saatusi mitte ainult Ukrainas, vaid ka kogu õigeusklikus maailmas. Konstantinoopoli ühtekuuluvus lõhestajatega õõnestab kanoonilist õigeusku, Filaretilt anateemi mahavõtmise absurdsus on täiesti ilmselge, teatas kogu Venemaa Moskva patriarhi Kirilli pressisekretär.

Venemaa õigeusu kirik ei välistanud omakorda Konstantinoopoliga suhtluse katkestamist ja Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeuse kirikuvande alla panemist, märkides, et peab Konstantinoopoli otsust Ukraina kiriku kohta mittekanooniliseks, sügavalt vaenulikuks aktiks ja kohaliku kiriku asjadesse sekkumiseks.

Tagid:
anateema, õigeusukirik, patriarh, Kirill, Kiiev, Ukraina, Moskva, Konstantinoopol

Peamised teemad