19:41 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Kultuur
lühendatud link
Eurovisioon 2019 (12)
36 0 0

2019. aasta Eurovisioon toimub Tel Avivis. Iisrael on juba võõrustanud rahvusvahelist konkurssi 1979. ja 1999. aastal – siis toimus lauluvõistlus Jeruusalemmas. Kuid seekord loobusid korraldajad sellest esituspaigast Tel Avivi kasuks.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Selle linna eelistest, tema arenguperspektiividest ja ka huvist koostöö vastu Moskvaga rääkis intervjuus RIA Novostile linnapea Ron Huldai.

Härra Huldai, suuresti tänu teie jõupingutustele toimub 2019. aasta Eurovisioon Tel Avivis. Missugused eelised on sellel linnal võrreldes teiste Iisraeli linnade ja asulatega, mis samuti Euroopa laulukonkursi korraldamisele pretendeerisid?

Tahan meie linnale au anda – lisaks vaieldamatule võlule turistide jaoks alates merest ja unikaalsetest ajaloolistest vaatamisväärsustest ning lõpetades meelelahutusasutustega ja restoranidega igale maitsele, on tegemist hiigelsuure multikultuurilise keskusega. See linn võtab vastu kõiki, sealhulgas ebatraditsioonilise seksuaalse orientatsiooniga inimesi.

Meie käsutuses on kõige avaramad võimalused, et pakkuda konkursi jaoks hiigelsuuri kontserdisaale. Ja loomulikult on meil hea kogemus suurte festivalide korraldamisel ning arvukate külaliste vastuvõtmisel. Kõik see koos annab veendumuse, et Euroopa konkutsist saab suur rahvusvaheline pidustus.

Poliitika Iisraeli ilmaliku ja religioosse elanikkonna omavaheliste suhete kontekstis etendas vist oma osa Tel Avivi kui Eurovisiooni läbiviimiseks kõige kompromislikuma koha väljavalimisel?

Meil on ülimalt politiseeritud ühiskond. Ma ei tea ühtki teist riiki, kus valitsus sekkuks küsimusse sellest, kus on poliitilisest vaatevinklist kõige kohasem Eurovisioon korraldada. Iisraelis aga see nimelt niiviisi oli.

Õigluse nimel tuleb täheldada, et Euroopa korradajatele sai teataval määral osaks surve ultrareligioossete ringkondade poolt, kes teatasid, et ei luba laupäeval, sabati ajal konkurssi avada ega isegi proove teha. Nii et meie kasuks toimis ka see, et Tel Aviv on igas mõttes vaba, kunstile ja headele suhetele avatud linn.

Ehkki mina isiklikult olen seda meelt, et millel on vanust üle 60 aasta ja kuhu tuleb esinejaid enam kui 40 riigist, peab olema poliitikast lahutatud. Kahjuks on isegi hiljutises Euroopa minevikus näiteid, kus poliitika on tekitanud rahvusvahelisele loomingulisele kogukonnale tarbetuid konflikte. Loodan, et 2019. aasta Eurovisioon ei muutu poliitiliseks sündmuseks.

Tel Aviv kirendab Moskva teatrite külalisetenduste plakatitest. Kuidas aga laabub koostöö nende kahe linna vahel teistes valdkondades?

Ligi 20 aastat on jõus Moskva ja Tel Avivi vahel sõprus- ja koostööleping, mille raames teeme koostööd mitmesugustes suundades. Meil toimuvad Moskva päevad, siin on korduvalt käinud õpetajate ja teadlaste delegatsioonid, korraldatud on vahetussüsteem eriolukorra ministeeriumide vahel, me jagame vastastikku kogemusi elanikkonna sotsiaalse kaitse valdkonnas.

Pealegi räägib peaaegu pool Tel Avivi vene keelt! Moskvalased on meie linna külastussageduse poolest juba ammu pariislased ja londonlased selja taha jätnud. Kusjuures vene turistid tulevad siia tavaliselt tervete peredega ja tunnevad end meie juures väga mugavalt, kuna peaagu igal pool saadakse kõnelda emakeeles.

Praegu teostatakse Moskvas mitmeid urbanistlikke projekte. Milised neist võiksid ka teie linnale huvi pakkuda?

Ma olen huvitatud kõigist uuendustest teistes pealinnades ja võimalust mööda püüan neid Tel Avivis ellu viia. Ma nimetan end suureks spetsialistiks spikerdamisel, nagu koolipoisid ütlevad. Ja kui sõpruslinnadel mingi tähendus on, siis ennekõike selles, et kaks linnapead kohtuksid ja avameelselt kogemusi jagaksid.

Muide, Moskva kogemus kulus meile marjaks ära, kui otsustasime elumajade asemele pargi rajada, kuid samas tahtsime ja elamud säilitada. Teades, et Moskvas osatakse hooneid "ümber paigutada", saatsime sinna venekeelseid kolleege. Meie spetsialistid veetsid teatud aja Venemaa pealinnas, kus peremehed nende eest oma saladusi ei varjanud.

Tulemusena viisime edukalt läbi ehitiste ümberpaigiutamise operatsiooni. Tahan veel kord rõhutada, et Iisraelis elab väga võimas venekeelne kogukond. Ja meie siin Tel Avivis saame alati kasutada häid sidemeid, mille Iisraeli saabunud repatriandid on säilitanud. Ma pean seda meie jaoks suureks õnnistuseks.

Kas metroo, mida Tel Avivis praegu ehitatakse, on originaalprojekt või on see ka "spikerdatud"?

See on minu jaoks küllaltki dramaatiline teema. See, mida me praegu ehitame, pole üldsegi selline metroo, nagu on Moskvas. Me rajame lihtsalt raudtee, millest osa kulgeb maa all. Selleks hetkeks, kui projekt teostatud saab, on liiklus sellel juba ülekoormatud. Nii et töökindla ja kättesaadava ühistranspordi olemasolu on meie jaoks probleem number üks.

Aga linlaste teised vajadused – mida on õnnestunud ära teha?

Ma teenisin 27 aastat Iisraeli õhuvägedes, olin lahingulendur, brigaadikindral, sõjavägi õpetas mulle otsustavus ja seda, et kui sa paljude inimeste saatuse eest vastutad, siis hoia pidevalt kätt elu pulsil, mida ma praegu sõna otseses mõttes teengi.

Enne seda, kui meie meeskond linnavalitsusse tuli, seisis iga päev selle hoone ees neli tuhat inimest, kes olid tulnud üht või teist teenust tahtma või kaebama. Nüüd on igapäevaste pöördumiste arv kahanenud 700-le.

Kõik ülejäänud saavad kasutada telefoni või internetti, et nõutavat teenust või vajalikku selgitust saada. Mul on kabinetis paigaldatud suur ekraan, mille kaudu ma isiklikult jälgin, millisesse osakonda helistati, kui kiiresti inimene vastuse sai, kui palju inimesi kaotas kannatuse ja toru hargile viskas.

Kui ulatuslikke plaane me ka ei püstitaks, sotsiaalne kohanemine ja abi elanikkonna kõige kaitsetumatele kihtidele jääb põhiliseks hooleks. Minu jaoks koosneb see isiklikust suhtumisest igasse meie linna elanikku.

Kas olete juba kokku arvestanud, kui palju linnakassa 2019. aasta Eurovisiooni pealt teenida võib?

Hea küsimus. Aga ei teeni mitte linna omavalitsus, vaid pigem saavad kasumit kaupluste, restoranide, ööklubide omanikud, seejärel maksavad nad makse, mis lähevad riigi arvele. Aga me vaatame laiemalt: kui see toob kasu Iisraeli majandusele, siis järelikult pole me asjatult tööd teinud.

Teema:
Eurovisioon 2019 (12)

Samal teemal

Eurovisiooni võitja uus edusamm USA mainekal hitiparaadil
Iisrael riskib kaotada õiguse Eurovisiooni korraldamiseks
Eesti pääses Eurovisiooni finaali
Suri esimene Eurovisiooni võitja
Tagid:
lauluvõistlus, poliitika, intervjuu, kultuur, Eurovision, Ron Huldai, Tel Aviv, Iisrael

Peamised teemad